Ajeti povezani sa temom Šejtani i džini, broj veza 38


1 Sura El-A`raf, ajet br. 11. Mi smo Adema stvorili i onda mu oblik dali, a poslije melekima rekli: ′Ničice padnite Ademu!′ Pa svi ničice padoše, osim Iblisa, on nije bio od onih koji ničice padoše!


2 Sura El-A`raf, ajet br. 19. "A ti, o Ademe, i žena tvoja u Džennetu stanujte i odakle god hoćete jedite, samo se ovom drvetu ne približujte, da se prema sebi ne ogriješite!"


3 Sura El-A`raf, ajet br. 20. i šejtan im poče bajati da bi im otkrio stidna mjesta njihova, koja su im skrivena bila, i reče: "Gospodar vaš zabranjuje vam ovo drvo samo zato da ne biste meleki postali ili da ne biste besmrtni bili",


4 Sura El-A`raf, ajet br. 21. i zaklinjaše im se: "Ja sam vam, zaista, savjetnik iskreni!"


5 Sura El Bekare, ajet br. 34. A kad rekosmo melecima: 'Ničice padnite Ademu!', oni ničice padoše svi izuzev Iblisa. On ne htjede, uzoholi se i postade nevjernik.


6 Sura El-En`am, ajet br. 121. Ne jedite ono pri čijem klanju nije spomenuto Allahovo ime; to je, uistinu, grijeh! A šejtani navode štićenike svoje da se s vama raspravljaju, pa ako biste im se pokorili - i vi biste, sigurno, mnogobošci postali.


7 Sura El-En`am, ajet br. 130. O skupe džinski i ljudski, zar vam iz redova vaših nisu dolazili poslanici koji su vam ajete Moje kazivali i upozoravali vas da ćete ovaj vaš dan dočekati? Oni će reći: "Mi to priznajemo na svoju štetu." Njih je život na Zemlji bio obmanuo i oni će sami protiv sebe posvjedočiti da su bili nevjernici.


8 Sura El-En`am, ajet br. 137. Mnogim su mnogobošcima tako isto šejtani njihovi ubijanje vlastite djece lijepim prikazali, da bi ih upropastili i da bi ih u vjeri njihovoj zbunili. A da je Allah htio, oni to ne bi činili. Zato i njih i njihove izmišljotine ostavi!


9 Sura El-En`am, ajet br. 143. I to osam jedinki: par ovaca i par koza. Reci: "Da li je On zabranio mužjake ili ženke ili ono što se nalazi u utrobama ženki?" Kažite mi, i dokažite, ako je istina to što govorite,


10 Sura El-En`am, ajet br. 144. I par kamila i par goveda. Reci: "Da li je On zabranio mužjake i ženke i ono što se nalazi u utrobama ženki? Da li ste vi bili prisutni kad vam je Allah to propisao?" Ima li onda nepravednijeg od onoga koji, ne znajući istinu, izmišlja laži o Allahu da bi ljude u zabludu doveo. Allah sigurno neće ukazati na pravi put ljudima koji su nepravedni.


11 Sura El-Enfal, ajet br. 30. I kad su ti nevjernici zamke razapinjali da bi te u tamnicu bacili ili da bi te ubili, ili da bi te prognali; oni su zamke pleli pa je i Allah njima zamke pleo, jer Allah to najbolje umije


12 Sura El-Enfal, ajet br. 48. I kada im je šejtan kao lijepe njihove postupke predstavio i rekao: ′Niko vas danas ne može pobijediti, i ja sam vaš zaštitnik!′ - onda je on, kad su se dva protivnička tabora sukobila, natrag uzmaknuo, i rekao: ′Ja nemam ništa s vama, ja vidim ono što vi ne vidite, i ja se bojim Allaha, jer Allah strašno kažnjava


13 Sura El-A`raf, ajet br. 200. A ako te šejtan pokuša na zlo navesti, ti potraži utočište u Allaha, On uistinu sve čuje i zna.


14 Sura El-A`raf, ajet br. 201. Oni koji se Allaha boje, čim ih dodirne sablazan šejtanska, sjete se, i odjednom dođu sebi,


15 Sura El-A`raf, ajet br. 202. dok prijatelje šejtanove šejtani podržavaju u zabludi i nikako ne prestaju.


16 Sura El-Isra, ajet br. 61. I kada rekosmo melekima: "Poklonite se Ademu!" - oni se svi, osim Iblisa, pokloniše. "Zar da se poklonim onome koga si Ti od ilovače stvorio?" - reče.


17 Sura El-Isra, ajet br. 62. "Reci mi", reče onda, "evo ovoga koga si iznad mene uzdigao: ako me ostaviš do Smaka svijeta sigurno ću, osim malobrojnih, nad potomstvom njegovim zagospodariti.”


18 Sura Merjem, ajet br. 83. Zar ne vidiš da Mi šejtane na nevjernike šaljemo da ih što više na zlo navračaju?


19 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 210. Kur'an ne donose šejtani,


20 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 211. Nezamislivo je da to oni čine; oni to nisu kadri;


21 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 212. Oni nikako ne mogu da ga prisluškuju.


22 Sura Sebe`, ajet br. 20. A iblis se uvjerio da je o njima ispravno mislio, i oni su se poveli za njim, osim nekolicine vjernika.


23 Sura Sebe`, ajet br. 21. A nad njima on nikakva dokaza nije imao; osim da znamo ( ukazujući na) onog ko vjeruje u onaj svijet, a ko u njega sumnja. - A Gospodar tvoj bdi nad svim.


24 Sura El-Hidžr, ajet br. 29. "I kad mu dam lik i u njega udahnem dušu, vi mu se poklonite."


25 Sura El-Hidžr, ajet br. 31. "Osim Iblisa; on se nije htio sa njima pokloniti."


26 Sura El-Hidžr, ajet br. 33. "Nije moje da se poklonim čovjeku koga si stvorio od ilovače, od blata ustajalog."


27 Sura El-Hidžr, ajet br. 34. "Onda izlazi iz Dženneta" - reče On - "Neka si proklet!"


28 Sura El-Hidžr, ajet br. 39. "Gospodaru moj" - reče - "zato što si me u zabludu doveo, ja ću njima na Zemlji poroke lijepim predstaviti i potrudit ću se da ih sve zavedem",


29 Sura El Bekare, ajet br. 268. Šejtan vas plaši siromaštvom i navodi vas na zlo, a Allah vam obećava oprost i dobro Allah je neizmjerno dobar i Sveznajući.


30 Sura El-Džinn, ajet br. 1. "Reci: 'Meni je objavljeno da je nekoliko džina prisluškivalo i reklo: 'Mi smo, doista Kur'an, koji izaziva divljenje, slušali"


31 Sura El-Džinn, ajet br. 2. " koji na Pravi put upućuje - i mi smo u nj povjerovali i više nikoga nećemo Gospodaru našem ravnim smatrati,"


32 Sura El-Džinn, ajet br. 3. "a On nije - neka uzvišeno bude dostojanstvo Gospodara našeg! - uzeo Sebi ni druge ni djeteta!"


33 Sura El-Džinn, ajet br. 8. "…i mi smo nastojali nebo dotaknuti i utvrdili smo da je moćnih čuvara i zvijezda padalica puno;"


34 Sura Et-Tekvir, ajet br. 25. i Kur'an nije prokletog šejtana govor


35 Sura En-Nas, ajet br. 1. Reci: 'Tražim zaštitu Gospodara ljudi'


36 Sura En-Nisa`, ajet br. 119. I sigurno ću ih navoditi u zabludu, i sigurno ih lažnim nadama mamiti, i zapovjedit ću im sigurno da uši stoci režu, i narediti im da Allahovo stvaranje preinačavaju!' A ko šejtana, umjesto Allaha, za zaštitnika prihvati, on će doista propasti!


37 Sura En-Nisa`, ajet br. 120. On im obećanja daje i lažnim nadama ih mami! A ono što im šejtan obećava samo je obmana!


38 Sura En-Nisa`, ajet br. 121. To su oni čije je prebivalište Džehennem, i oni iz njega neće spasa naći!