Ajeti povezani sa temom Allah, Njegova moć, znanje, blagodati, atributi, imena i dokazi o Njemu, broj veza 339


1 Sura El Fatiha, ajet br. 1. <p>U ime Allaha, Svemilosnog, Milostivog!</p>


2 Sura El Bekare, ajet br. 21. O ljudi, budite u ibadetu Gospodaru svome, Koji je stvorio vas i one prije vas, da biste bili bogobojazni


3 Sura El Bekare, ajet br. 22. Koji vam je Zemlju posteljom, a Nebo zdanjem učinio; Koji s Neba spušta kišu i s njom izvodi plodove, opskrbu vašu. Zato ne činite druge Allahu ravnim - a vi znate!


4 Sura Ali -Imran, ajet br. 6. On vas oblikuje u matericama kako On hoće; nema drugog boga osim Njega, Silnog i Mudrog!


5 Sura El-En`am, ajet br. 1. Hvaljen neka je Allah, Koji je nebesa i Zemlju stvorio i tmine i svjetlo dao, pa opet oni koji ne vjeruju - druge sa Gospodarom svojim izjednačuju


6 Sura El-A`raf, ajet br. 10. Mi smo vas na Zemlji smjestili i na njoj vam sve što je potrebno za život dali. - A kako vi malo zahvaljujete!


7 Sura El-A`raf, ajet br. 29. Reci: "Gospodar moj naređuje pravednost i obraćajte se samo Njemu kad god obavljate namaz, i molite Mu se iskreno Mu ispovijedajući vjeru! Kao što vas je iz ničega stvorio, tako isto će vas ponovo oživjeti."


8 Sura El-A`raf, ajet br. 54. Gospodar vaš je Allah, Koji je nebesa i Zemlju u šest dana stvorio, a zatim se nad Aršom uzvisio. On tamom noći prekriva dan, koja ga ustopu prati, a Sunce i Mjesec i zvijezde pokoravaju se Njegovoj volji. Samo On stvara i upravlja! Uzvišen neka je Allah, Gospodar svjetova!


9 Sura El-A`raf, ajet br. 57. On je Taj Koji šalje vjetrove kao radosnu vijest milosti Svoje; a kad oni pokrenu teške oblake, Mi ih prema mrtvom predjelu potjeramo, pa na njeg kišu spustimo i učinimo da uz njenu pomoć rastu plodovi svakovrsni; isto ćemo tako mrtve oživiti, opametite se!


10 Sura El-A`raf, ajet br. 58. "U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom. Eto, tako Mi, na razne načine, ponavljamo dokaze ljudima koji zahvaljuju."


11 Sura El-En`am, ajet br. 12. Upitaj: "Čije je sve ono što je na nebesima i na Zemlji?" - i odgovori: "Allahovo!" On je sebi propisao da bude milostiv. On će vas na Sudnjem danu sakupiti, u to nema nikakve sumnje; oni koji su sebe upropastili, pa - oni neće vjerovati.


12 Sura El-En`am, ajet br. 13. Njemu pripada sve što postoji u noći i danu; On sve čuje i sve zna.


13 Sura El-En`am, ajet br. 14. Reci: "Zar da za zaštitnika uzmem nekog drugog osim Allaha, stvoritelja nebesa i Zemlje? On hrani, a Njega niko ne hrani!" Reci: "Meni je naređeno da budem prvi među onima koji se pokoravaju", - i: "Nikako ne budi od onih koji Mu druge ravnim smatraju!"


14 Sura El-En`am, ajet br. 17. Ako te od Allaha neka nevolja pogodi - pa, niko je osim Njega ne može otkloniti; a ako ti kakvo dobro podari - pa, samo je On svemoćni


15 Sura El-En`am, ajet br. 18. I jedini je On Vladar nad robovima Svojim; On je Mudar i Sveznajući.


16 Sura El-En`am, ajet br. 60. On vas noću uspavljuje - a zna i šta ste preko dana griješili - zatim vas budi, sve dok ne dođe čas smrtni. Na kraju, Njemu ćete se vratiti i On će vas o onome što ste radili obavijestiti.


17 Sura El-En`am, ajet br. 61. On je Vladar nad robovima Svojim i šalje vam čuvare; a kad nekom od vas smrt dođe, izaslanici Naši mu, bez oklijevanja, dušu uzmu.


18 Sura El-En`am, ajet br. 62. Oni će, poslije, Allahu biti vraćeni, svome istinskom Gospodaru. Samo će se On pitati i On će najbrže obračun svidjeti.


19 Sura El-En`am, ajet br. 65. Reci: "On je kadar poslati protiv vas kaznu iznad vaših glava ili ispod vaših nogu ili vas u stranke podijeliti i učiniti da silu jedni drugih iskusite." Pogledaj samo kako Mi potanko iznosimo dokaze da bi se oni urazumili!


20 Sura El Bekare, ajet br. 26. Doista se Allah ne ustručava za primjer navesti mušicu ili nešto sićušnije od nje; oni koji vjeruju - ta oni znaju da je to Istina od Gospodara njihova; a oni koji ne vjeruju govore: 'šta to Allah hoće ovim primjerom?' Ovim On mnoge u zabludu stavlja, a mnoge na Pravi put upućuje, odnosno On u zabludu stavlja samo razvratnike!


21 Sura El-Maide, ajet br. 64. "Jevreji govore: 'Allahova ruka je stisnuta!' Stisnute bile ruke njihove i prokleti bili zbog toga što govore! Ne, obje su ruke Njegove pružene On udjeljuje koliko hoče! A to što ti objavljuje Gospodar tvoj pojačat če kod mnogih od njih zabludu i nevjerovanje. Mi smo ubacili među njih neprijateljstvo i mržnju sve do Smaka svijeta. Kad god pokušaju potpaliti ratnu vatru, Allah je ugasi. Oni nastoje na Zemlji smutnju praviti, a Allah ne voli smutljivce."


22 Sura El-En`am, ajet br. 95. Allah čini da zrnje i košpice proklijaju. On iz neživa izvodi živo, iz živa neživo; to vam je, eto, Allah, pa kuda se onda odmećete?


23 Sura El-En`am, ajet br. 96. On čini da zora sviće, On je noć odredio za počinak, a Sunce i Mjesec za računanje vremena; to je odredba Silnoga, Sveznajućeg.


24 Sura El-En`am, ajet br. 97. On vam je stvorio zvijezde da se po njima u mraku upravljate, na kopnu i moru. - Mi potanko objašnjavamo znamenja Naša ljudima koji znaju.


25 Sura El Bekare, ajet br. 28. Kako ne vjerujete u Allaha, vi koji ste bili mrtvi pa vas je On oživio, zatim će vas usmrtiti, zatim ponovo oživiti, potom ćete Njemu biti vraćeni?!


26 Sura El Bekare, ajet br. 29. On je za vas sve na Zemlji stvorio, zatim se prema nebu usmjerio i kao sedam nebesa ga uredio; On svaku stvar zna!


27 Sura El-En`am, ajet br. 101. On je stvoritelj nebesa i Zemlje! Otkud Njemu dijete kad nema žene, On sve stvara, i samo On sve zna.


28 Sura El-En`am, ajet br. 102. To vam je Allah, Gospodar vaš, nema drugog boga osim Njega, Stvoritelja svega; zato Njemu u ibadetu budite; On nad svim bdi!


29 Sura El-En`am, ajet br. 103. Pogledi do Njega ne mogu doprijeti, a On do pogleda dopire; On je milostiv i upućen u sve.


30 Sura El Bekare, ajet br. 32. Subhanallah!", rekoše oni, "mi znamo samo ono čemu si nas Ti poučio! Samo si Ti Znalac Mudri.


31 Sura El Bekare, ajet br. 40. O sinovi Israilovi, sjetite se blagodati Moje koju sam vam podario, i ispunite zavjet koji ste Mi dali, pa ću i Ja ispuniti Svoj zavjet koji sam vam dao! I samo se Mene bojte!


32 Sura El-En`am, ajet br. 141. On je Taj Koji stvara vinograde, poduprte i nepoduprte, i palme i usjeve različita okusa, i masline i šipke, slične i različite; jedite plodove njihove kad plod dadnu, i podajte na dan žetve i berbe ono na što drugi pravo imaju, i ne rasipajte, jer On ne voli rasipnike,


33 Sura El-En`am, ajet br. 142. I stoku koja se tovari i kolje, jedite dio onoga čime vas Allah opskrbljuje, a ne slijedite šejtanove korake, jer vam je on pravi neprijatelj.


34 Sura El-A`raf, ajet br. 132. I govorili su: "Kakav god da nam dokaz doneseš da nas njime opčaraš, mi ti nećemo vjerovati!"


35 Sura El-A`raf, ajet br. 133. Zato smo Mi na njih slali i poplave, i skakavce, i krpelje, i žabe, i krv - sve jasna znamenja, ali su se oni oholili, narod zlikovački su bili.


36 Sura El-A`raf, ajet br. 134. I kad bi ih zadesila nevolja, govorili bi: "O Musa, moli se za nas Gospodaru svome - onako kako ti je On naredio: ako nas oslobodiš nevolje, mi ćemo zaista vjerovati i s tobom sinove Israilove sigurno poslati."


37 Sura El-A`raf, ajet br. 135. I pošto bismo ih nevolje oslobodili - do vremena do kog im je bilo određeno da je podnose - oni bi, odjednom, obećanje prekršili.


38 Sura El-A`raf, ajet br. 136. Zato ih Mi kaznismo i u moru ih potopismo, jer su znamenja Naša poricali i prema njima ravnodušni bili.


39 Sura El-A`raf, ajet br. 137. A potlačenom narodu dodadosmo u naslijeđe istočne i zapadne krajeve zemlje koju smo blagoslovili, i lijepo obećanje Gospodara tvoga sinovima Israilovim bilo je ispunjeno - zato što su trpjeli, a sa zemljom sravnismo ono što su Faraon i narod njegov sagradili i ono što su podigli.


40 Sura El-A`raf, ajet br. 140. On reče: "Zar da vam, pored Allaha, tražim drugog boga, a On vas je iznad ostalog svijeta uzdigao?"


41 Sura El-A`raf, ajet br. 141. I pošto smo vas Mi izbavili od Faraonovih ljudi, koji su vas neizmjerno mučili: mušku su djecu vašu ubijali, a žensku vam u životu ostavljali - to je bilo teško iskušenje Gospodara vašeg.


42 Sura El-Enfal, ajet br. 9. I kada ste od Gospodara svoga pomoć zatražili, On vam se odazvao: Poslat ću vam u pomoć hiljadu meleka koji će jedni za drugima dolaziti


43 Sura El-Enfal, ajet br. 10. Allah je to zato učinio da bi vas obradovao i da bi se time srca vaša umirila; a pobjeda je samo od Allaha - Allah je zaista Silan i Mudar


44 Sura El-Enfal, ajet br. 20. O vjernici, pokoravajte se Allahu i Njegovu Poslaniku, i ne napuštajte ga, ta vi slušate šta on govori


45 Sura El-Enfal, ajet br. 24. O vjernici, odazovite se Allahu i Poslaniku kad od vas zatraži da činite ono što će vam život osigurati; i neka znate da se Allah upliće između čovjeka i srca njegova, i da ćete se svi pred Njim sakupiti


46 Sura El-Enfal, ajet br. 27. O vjernici, Allaha i Poslanika ne varajte i svjesno emanete ne proigravajte


47 Sura El-A`raf, ajet br. 156. "I dosudi nam dobro na ovom svijetu, i na onom svijetu - mi se, uistinu, vraćamo Tebi!" - "Kaznom Svojom Ja kažnjavam koga hoću" - reče On - "a milost Moja obuhvata sve; dat ću je onima koji se budu grijeha klonili i zekat davali, i onima koji u dokaze Naše budu vjerovali."


48 Sura Junus, ajet br. 3. Gospodar vaš je Allah, Koji je nebesa i Zemlju za šest dana stvorio a onda se nad Aršom uzvisio i Koji određuje. Niko se neće moći zauzimati ni za koga bez dopuštenja Njegova. Eto to vam je Allah, Gospodar vaš, pa Njemu ibadet činite! Zašto ne razmislite?


49 Sura Junus, ajet br. 4. Njemu ćete se svi vratiti - Allahovo je istinito obećanje; On doista iz ničega stvara, On će poslije to ponoviti, da bi pravedno nagradio one koji budu vjerovali i dobra djela činili. A one koji ne budu vjerovali čeka piće od ključale vode i patnja nesnosna, zato što su nevjernici bili.


50 Sura Junus, ajet br. 5. On je sunce izvorom sjetlosti učinio a mjesec sjajnim, i položaje mu odredio da biste znali broj godina i računanje. - Allah je to mudro stvorio - On potanko izlaže dokaze ljudima koji razumiju.


51 Sura Junus, ajet br. 6. U smjeni noći i dana i u onom što je Allah na nabesima i na Zemlji stvorio zaista postoje dokazi za ljude koji se Allaha boje.


52 Sura Hud, ajet br. 4. Allahu ćete se vratiti, a On sve može!


53 Sura Hud, ajet br. 5. Eto oni grudi svoje okreću sa željom da se od Njega sakriju. A i kad se u ruho svoje umotavaju, On zna ono što skrivaju i ono što pokazuju - On, uistinu, zna misli svačije.


54 Sura Hud, ajet br. 6. Na zemlji nema nijednog živog bića, a da ga Allah ne hrani. On zna gdje će koje boraviti i gdje će sahranjeno biti. Sve to ima u jasnoj Knjizi.


55 Sura Hud, ajet br. 7. On je u šest dana nebesa i Zemlju stvorio - a Njegov je prijesto iznad vode bio - da bi vas iskušao - koji će od vas bolje postupati. Ako ti rekneš: Poslije smrti bit ćete doista oživljeni, nevjernici će sigurno reći: Ovo nije ništa drugo do očita varka!


56 Sura El Bekare, ajet br. 47. O sinovi Israilovi! Sjetite se blagodati Moje koju sam vam podario i što sam vas nad drugim svjetovima bio odlikovao


57 Sura El Bekare, ajet br. 49. I kada smo vas izbavili od Faraonovih ljudi koji su vas najgorim mukama mučili: mušku vam djecu klali, a žensku u životu ostavljali - to vam je bilo veliko iskušenje od Gospodara vašeg.


58 Sura El Bekare, ajet br. 50. I kada smo zbog vas more ras­tavili i vas izbavili, a Faraonove ljude na oči vaše potopili!


59 Sura El-Enfal, ajet br. 33. Allah ih nije kaznio, jer si ti među njima bio; i Allah ih neće kazniti sve dok neki od njih mole da im se oprosti


60 Sura El-Enfal, ajet br. 37. Da bi Allah dobre od nevaljalih odvojio i da bi nevaljale jedne na druge naslagao, a onda ih sve u gomilu zbio i u Džehennem bacio. Oni će doista biti izgubljeni


61 Sura El-Enfal, ajet br. 39. I borite se protiv njih dok smutnja ne iščezne i dok samo Allahova vjera ne ostane. Ako se oni okane - pa Allah dobro vidi šta oni rade


62 Sura El-Enfal, ajet br. 40. A ako leđa okrenu, znajte da je Allah vaš zaštitnik, a divan je On zaštitnik i divan pomagač


63 Sura El-Enfal, ajet br. 42. Kada ste vi bili u dolini bližoj, oni u dolini daljoj, a karavana niže vas. I da ste se dogovarali o vremenu borbe, ne biste se dogovorili, ali se ona dogodila da bi Allah dao da se ispuni ono što se moralo dogoditi, da nevjernik ostane nevjernik poslije očigledna dokaza, i da vjernik ostane vjernik poslije očigledna dokaza - a Allah doista sve čuje i sve zna


64 Sura El-Enfal, ajet br. 43. Kad ti je Allah u snu pokazao da je njih malo; a da ti je pokazao da ih je mnogo, vi biste duhom klonuli i o boju se raspravljali, ali je Allah spas ukazao. On dobro zna svačije misli


65 Sura El-Enfal, ajet br. 46. I pokoravajte se Allahu i Poslaniku Njegovu, i ne prepirite se da ne biste klonuli i bez borbenog duha ostali; i budite izdržljivi, jer Allah je, zaista, na strani izdržljivih


66 Sura El-Enfal, ajet br. 51. To je za ono što ste rukama svojim pripremili, jer Allah nije nepravedan prema robovima Svojim


67 Sura El-A`raf, ajet br. 180. Allah ima najljepša imena i vi Ga zovite njima, a klonite se onih koji iskreću Njegova imena - kako budu radili, onako će biti kažnjeni!


68 Sura Junus, ajet br. 47. Svaki je narod imao poslanika, i kad poslanik njihov dođe među njih, njima će biti pravedno presuđeno nasilje im neće biti učinjeno.


69 Sura Junus, ajet br. 59. Reci: "Kažite vi meni zašto jednu hranu koju vam Allah daje smatrate zabranjenom, a drugu dopuštenom?" Reci: "Da li vam je prosuđivanje o tome Allah prepustio ili o Allahu laži iznosite?"


70 Sura Junus, ajet br. 61. Što god ti činio i što god iz Kur'ana kazivao i kakav god vi posao radili, Mi nad vama bdijemo dok god se time zanimate. Gospodaru tvome nije ništa skriveno ni na Zemlji ni na nebu, ni koliko trun jedan, i ne postoji ništa, ni manje ni veće od toga, što nije u Knjizi jasnoj.


71 Sura Junus, ajet br. 62. I neka se ničega ne boje i ni za čim neka ne tuguju Allahovi štićenici.


72 Sura Junus, ajet br. 63. Oni koji budu vjerovali i koji se budu Allaha bojali.


73 Sura Junus, ajet br. 64. "Za njih su dobre vijesti i na ovom i na onom svijetu - Allahove riječi niko ne može izmijeniti - to će zaista veliki uspjeh biti.


74 Sura Junus, ajet br. 66. U Allahovoj je vlasti sve što je na nebesima i Zemlji. A oni koji se, pored Allaha, božanstvima klanjaju, povode se samo za pretpostavkama i samo uobražavaju.


75 Sura Junus, ajet br. 68. Oni govore: "Allah je Sebi uzeo dijete!" - "Uzvišen je On i čist! On ni o kom ovisan nije! Sve što je na nebesima i na Zemlji Njegovo je! Vi za to nikakva dokaza nemate. Zašto o Allahu govorite ono što ne znate."


76 Sura Junus, ajet br. 99. Da Gospodar tvoj hoće, na Zemlji bi doista bili svi vjernici. Pa zašto onda ti da nagoniš ljude da budu vjernici?


77 Sura Junus, ajet br. 100. Nijedan čovjek nije vjernik bez Allahove volje; a On kažnjava one koji neće da razmisle.


78 Sura Junus, ajet br. 101. Reci: "Posmatrajte ono što je na nebesima i na Zemlji!" - a ni od kakve koristi neće biti dokazi i opomene narodu koji neće da vjeruje.


79 Sura Er-Ra`d, ajet br. 2. Allah je nebesa, vidite ih, bez stupova podigao, i onda se nad Aršom uzvisio, i Sunce i Mjesec potčinio, svako se kreće do roka određenog; On upravlja svim i potanko izlaže dokaze, da biste se uvjerili da ćete pred Gospodara svoga stati.


80 Sura Er-Ra`d, ajet br. 4. Na Zemlji ima predjela koji jedni s drugima graniče i bašča ima lozom zasađenih, i njiva, i palmi sa više izdanaka i samo s jednim; iako upijaju jednu te istu vodu, plod nekih činimo ukusnijim od drugih. To su, doista, dokazi ljudima koji pamet imaju.


81 Sura Er-Ra`d, ajet br. 8. Allah zna šta svako žensko nosi i šta materice kraće nose, a šta duže; u Njega sve ima mjeru.


82 Sura Er-Ra`d, ajet br. 9. On zna nevidljivi i vidljivi svijet, On je Veličanstveni i Uzvišeni.


83 Sura Er-Ra`d, ajet br. 10. Za Njega je jednak od vas onaj koji tiho govori i onaj koji to glasno čini, onaj koji se noću skriva i onaj koji po danu hodi.


84 Sura Er-Ra`d, ajet br. 12. On vam pokazuje munju, da se uplašite i ponadate, i On stvara teške oblake.


85 Sura Er-Ra`d, ajet br. 13. I grmljavina veliča i hvali Njega, a i meleki, iz strahopoštovanja prema Njemu; On šalje gromove i udara njima koga hoće - opet oni raspravljaju o Allahu, a On sve može.


86 Sura Er-Ra`d, ajet br. 15. Allahu se pokorava sve što je na nebesima i na Zemlji, htjeli ili ne htjeli, a i sjene njihove ujutro i u sumrak.


87 Sura Er-Ra`d, ajet br. 26. Kome hoće, Allah daje u obilju, i uskraćuje. Oni se raduju životu na ovom svijetu, a život na ovom svijetu prema onom svijetu samo je prolazno uživanje.


88 Sura Er-Ra`d, ajet br. 33. Zar Allahu, Koji nad svakim bdi, što god uradi, zar da Njemu druge smatraju ravnim? Reci: "Opišite ih." Zar vi hoćete Njega učiti, kao da On ne zna šta ima na Zemlji, ili ih vi samo tako nazivate? Onima koji ne vjeruju čini se lijepim spletkarenje njihovo, i oni su s pravog puta zalutali. A onaj koga Allah u zabludu stavi neće imati nikoga da ga na pravi put uputi.


89 Sura Er-Ra`d, ajet br. 40. Bilo da ti pokažemo dio onoga čime im prijetimo, bilo da ti život oduzmemo, tvoje je da objavljuješ, a Naše da tražimo polaganje računa.


90 Sura Er-Ra`d, ajet br. 43. Oni koji ne vjeruju govore: "Ti nisi poslanik." Reci: "Meni i vama dovoljan će kao svjedok biti Allah, i onaj koji zna šta je Knjiga."


91 Sura Hud, ajet br. 118. "A da je Gospodar tvoj htio, sve bi ljude sljedbenicima jedne vjere učinio. Međutim, oni će se uvijek u vjerovanju razilaziti"


92 Sura Ibrahim, ajet br. 17. "Mučit će se da je proguta, ali je nikako neće moći proždrijeti i smrt će mu sa svih strana prilaziti, ali on neće umrijeti; njega će teška patnja čekati."


93 Sura El-Hidžr, ajet br. 2. Zažalit će nevjernici često što nisu postali muslimani."


94 Sura Ibrahim, ajet br. 21. "I izići će sve pred Allaha, pa će oni koji su bili tlaćeni reći glavešinama svojim: 'Mi smo bili vaše pristalice, možete li nam imalo Allahovu kaznu olakšati?' 'Da je nas Allah uputio' - odgovorit će oni - 'i mi bismo bili vas uputili. Žalili se mi ili trpjeli, svejedno nam je, spasa nama više neće biti.'"


95 Sura Ibrahim, ajet br. 22. "I kada bude sve riješeno, šejtan će reći: 'Allah vam je pravo obećanje dao, a ja sam svoja obećanja iznevjerio; ali, ja nisam nikakve vlasti nad vama imao, samo sam vas pozivao i vi ste mi se odazivali; zato ne korite mene, već sami sebe; niti ja mogu vama pomoći, niti vi možete pomoći meni. Ja nemam ništa s tim što ste me prije smatrali Njemu ravnim.' Nevjernike sigurno čeka bolna patnja."


96 Sura Ibrahim, ajet br. 32. "Allah je Stvoritelj nebesa i Zemlje; On spušta s neba kišu i čini da pomoću nje rađaju plodovi kojima se hranite; i daje vam da se koristite lađama koje plove morem voljom Njegovom, i daje vam da se rijekama koristite"


97 Sura Ibrahim, ajet br. 33. "i daje vam da se koristite suncem i mjesecom, koji se stalno kreću, i daje vam da se koristite noći i danom."


98 Sura Ibrahim, ajet br. 34. "I daje vam od svega onoga što od Njega išćete, i ako biste Allahove blagodati brojali, ne biste ih nabrojali. - čovjek je, uistinu, nepravedan i nezahvalan."


99 Sura Ibrahim, ajet br. 42. "A ti nikako ne misli da Allah ne motri na ono što rade nevjernici! On im samo pušta do Dana kada će im oči ostati otvorene!"


100 Sura Ibrahim, ajet br. 47. "Nemoj ni pomisliti da Allah neće održati obećanje Svoje poslanicima Svojim - Allah je, uistinu, Silan i Strog."


101 Sura En-Nahl, ajet br. 2. "On šalje meleke s Objavom po volji Svojoj, onim robovima Svojim kojima hoće: Opominjite da nema drugog boga osim Mene i bojte Me se!"


102 Sura En-Nahl, ajet br. 5. "I stoku On za vas stvara; njome se od hladnoće štitite, a i drugih koristi imate, njome se najviše i hranite"


103 Sura En-Nahl, ajet br. 6. "ona vam je ukras kad je sa ispaše vraćate i kad je na pašu izgonite"


104 Sura En-Nahl, ajet br. 7. "a nosi vam i terete u mjesta u koja bez velike muke ne biste stigli - Gospodar vaš je, uistinu, blag i milostiv."


105 Sura En-Nahl, ajet br. 10. "On spušta s neba vodu koju pijete i kojom se natapa rastinje kojima stoku napasate."


106 Sura En-Nahl, ajet br. 11. "On čini da vam pomoću nje raste žito, i masline, i palme, i grožđe, i svakovrsni plodovi - to je, zaista, dokaz za ljude koji razmišljaju..."


107 Sura En-Nahl, ajet br. 12. "On čini da se noći i danom koristite, i Suncem i Mjesecom, a zvijezde su volji Njegovoj potčinjene - to su, uistinu, dokazi za ljude koji pameti imaju"


108 Sura En-Nahl, ajet br. 14. "On čini da se morem koristite, da iz njega svježe meso jedete i da vadite nakit kojim se kitite - ti vidiš lađe kako ga sijeku da biste nešto iz obilja njegova stekli i da biste zahvalni bili."


109 Sura En-Nahl, ajet br. 15. "On je po Zemlji nepomična brda pobacao da vas ona ne potrese, a i rijeke i puteve da se ispravno usmjeravate",


110 Sura En-Nahl, ajet br. 16. "a i putokaze, a i po zvijezdama se oni upravljaju":


111 Sura En-Nahl, ajet br. 22. "Vaš Bog je - jedan Bog! Srca onih koji u onaj svijet ne vjeruju, poriču, oni se ohološću razmeću"


112 Sura El-Hidžr, ajet br. 4. A Mi smo uništili gradove samo u određeno vrijeme.


113 Sura El-Hidžr, ajet br. 5. Nijedan narod ne može ni ubrzati ni usporiti konac svoj."


114 Sura El-Isra, ajet br. 12. I Mi smo noć i dan kao dva znamenja učinili: znamenje za noć smo uklonili, a znamenje za dan smo vidnim učinili kako biste mogli da tražite od Gospodara svoga blagodati i da biste broj godina znali i da biste vrijeme računali i sve smo potanko objasnili.


115 Sura En-Nahl, ajet br. 38. "Oni se zaklinju Allahom, najtežom zakletvom: 'Allah neće oživjeti onoga koji umre!' A hoće, to je Njegovo obećanje koje će se doista ispuniti - samo to većina ljudi ne zna."


116 Sura En-Nahl, ajet br. 48. "Zar oni ne vide da sve ono što je Allah stvorio sad desno, sad lijevo, pruža sjene svoje Allahu poslušno ( čineći sedždu ) i da je i ono pokorno."


117 Sura En-Nahl, ajet br. 49. "Allahu sedždu čini sve živo na nebesima i na Zemlji, u prvom redu meleki, a i oni se ne ohole",


118 Sura En-Nahl, ajet br. 51. Allah kaže: "Dvojici bogova ne klanjajte se!", samo je jedan Bog, "i samo se Mene bojte!"


119 Sura En-Nahl, ajet br. 61. "Kad bi Allah ljude zbog grijeha njihovog kažnjavao, ništa živo ne Zemlji ne bi ostavio, ali, On ih do roka određenog ostavlja, i kad rok njihov prođe, ni za tren ga jedan ne mogu ni odgoditi ni ubrzati."


120 Sura El-Isra, ajet br. 15. Onaj ko ide pravim putem, od toga će samo on koristi imati, a onaj ko luta - na svoju štetu luta, i nijedan grješnik tuđe grijehe neće nositi. A Mi nijedan narod nismo kaznili dok poslanika nismo poslali!


121 Sura En-Nahl, ajet br. 66. "Vi imate pouku i u stoci: 'Mi vam dajemo da iz utrobe njene mlijeko čisto pijete, koje nastaje od grizina u buragu i od krvi - ukusno onima koji ga piju.'


122 Sura En-Nahl, ajet br. 67. "A od plodova palmi i loze pripremate piće i hranu prijatnu. To je, doista, dokaz onima koji pameti imaju."


123 Sura En-Nahl, ajet br. 68. "Gospodar je tvoj pčelu nadahnuo: 'Pravi sebi kuće u brdima i u onome što naprave ljudi'


124 Sura En-Nahl, ajet br. 69. 'zatim, hrani se svakovrsnim plodovima, pa onda idi stazama Gospodara svoga, poslušno!' Iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja, koje je lijek ljudima. To je, uistinu, dokaz za ljude koji razmišljaju."


125 Sura En-Nahl, ajet br. 70. "Allah vas stvara i poslije vam duše uzima; ima vas koji duboku starost doživite, pa brzo zaboravite ono što saznate. Allah je, zaista, Sveznajući i Svemoćni."


126 Sura En-Nahl, ajet br. 75. "Allah navodi primjer roba u tuđem vlasništvu, koji ništa nema, i onoga koga smo Mi bogato obdarili i koji udjeljuje iz toga, i tajno i javno - zar su oni jednaki? Neka je hvaljen Allah! Ali, većina njih ne zna."


127 Sura En-Nahl, ajet br. 77. "Allah zna sve tajne nebesa i Zemlje! A smak svijeta u tren će oka doći, ili još brže, jer je Allah, uistinu, Svemoćni!"


128 Sura En-Nahl, ajet br. 80. "Allah vam daje da u kućama svojim stanujete, i daje vam od kože stoke šatore, koje lahko nosite kad na put idete i kad konačite, a od vune njihove, i dlake njihove, i kostrijeti njihove prostirku i korisne stvari, sve do određenog roka."


129 Sura En-Nahl, ajet br. 81. "Od onoga što je stvorio - Allah vam hlad daje, i skloništa u brdima vam daje, i odjeću koja vas čuva od vrućine; daje vam i oklope koji vas u borbi štite: i tako vam upotpunjava blagodat Svoju, da biste bili poslušni."


130 Sura En-Nahl, ajet br. 90. "Allah zahtijeva da se svačije pravo poštuje, dobro čini, i da se bližnjima udjeljuje, a razvrat i sve što je odvratno i nasilje zabranjuje; da pouku primite, On vas savjetuje."


131 Sura El-Isra, ajet br. 59. A da ne šaljemo čuda, zadržava nas samo to što drevni narodi nisu u njih povjerovali; Semudu smo kao vidljivo čudo kamilu dali, ali oni u nju nisu povjerovali. A čuda šaljemo samo da zastrašimo.


132 Sura El-Isra, ajet br. 66. Gospodar vaš vas radi pokreće lađe po moru da biste tražili Njegove blagodati, On je, zbilja, prema vama milostiv.


133 Sura El-Isra, ajet br. 67. Kad vas na moru nevolja zadesi, tada nema onih kojima se inače klanjate, postoji samo On. A kad vas On na kopno spasi, vi se okrećete; čovjek je uvijek nezahvalan!


134 Sura El-Isra, ajet br. 68. Zar ste sigurni da vas On neće u zemlju utjerati ili da protiv vas pješčanu oluju neće poslati, pa da onda sebi zaštitnika nećete naći?


135 Sura El-Isra, ajet br. 69. Ili, zar ste sigurni da vas On po drugi put neće na more izvesti, i buru na vas poslati i potopiti vas zbog toga što ste bili nezahvalni? Tada ne biste nikoga našli ko bi Nas zbog vas na odgovornost pozvao.


136 Sura El-Isra, ajet br. 70. Mi smo sinove Ademove doista odlikovali: dali smo im da kopnom i morem putuju, i opskrbili ih ukusnim jelima, i dali im velike prednosti nad mnogima koje smo stvorili.


137 Sura El-Isra, ajet br. 86. A da hoćemo, Mi bismo učinili da iščezne ono što smo ti objavili, i ti, poslije, ne bi nikoga našao ko bi ti protiv Nas pomogao.


138 Sura El-Isra, ajet br. 97. Onaj kome Allah ukaže na Pravi put - na pravom putu je, a onome koga u zabludu stavi, tome, mimo Njega, nećeš naći zaštitnika. Mi ćemo ih, na Sudnjem danu, sakupiti, licem zemlji okrenute, slijepe, nijeme i gluhe; boravište njihovo bit će Džehennem; kad god mu plamen jenja, pojačaćemo im oganj.


139 Sura El-Isra, ajet br. 110. Reci: "Zovite: 'Allah', ili zovite: 'Svemilosni', a kako Ga god budete zvali, Njegova su imena najljepša. Ne izgovaraj na sav glas Kur'an kad molitvu obavljaš, a i ne prigušuj ga; traži sredinu između toga."


140 Sura El Bekare, ajet br. 66. To smo učinili opomenom suvremenicima i pokoljenjima njihovim, a poukom onim koji se Allaha boje


141 Sura Jusuf, ajet br. 105. A koliko ima znamenja na nebesima i na zemlji pored kojih prolaze, od kojih oni glave okreću!


142 Sura Jusuf, ajet br. 106. Većina ovih ne vjeruje u Allaha, nego druge Njemu smatra ravnim.


143 Sura Jusuf, ajet br. 107. Zar mogu biti sigurni da ih nevolja, kao Allahova kazna, neće stići ili da ih Čas suđeni neće iznenaditi, a da oni to neće ni primijetiti?


144 Sura Jusuf, ajet br. 110. I kad bi poslanici gotovo nadu gubili i pomišljali da će ih lašcima proglasiti, pomoć Naša bi im došla: Mi bismo spasili one koje smo Mi htjeli, a kazna Naša ne bi mimoišla narod nevjernički.


145 Sura El Bekare, ajet br. 77. A zar oni ne znaju da Allah zna i ono što kriju i ono što pokazuju?!


146 Sura El-Enbija, ajet br. 16. Mi nismo stvorili nebo i Zemlju i ono što je između njih, igrajući se.


147 Sura El-Enbija, ajet br. 19. Njegovo je ono što je na nebesima i na Zemlji! A oni koji su kod Njega ne zaziru da Mu budu pokorni, i ne zamaraju se.


148 Sura Merjem, ajet br. 75. Reci: "Onome ko je u zabludi, neka Svemilosni produži (zabludu)!" - Ali kad takvi dožive da se opomene ostvare, bilo kazna, bilo Smak svijeta, zbilja će saznati ko je u gorem položaju i ko ima pobornika manje.


149 Sura El-Enbija, ajet br. 33. I On je Taj Koji je stvorio noć i dan, i Sunce i Mjesec, i svi oni u svemiru plove.


150 Sura El-Hadždž, ajet br. 18. Zar ne vidiš da Allahu sedždu čine i oni na nebesima i oni na Zemlji, a i Sunce, i Mjesec, i zvijezde, i planine, i drveće, i životinje, i mnogi ljudi, a mnogi i kaznu zaslužuju. A koga Allah ponizi, niko ga ne može poštovanim učiniti; Allah ono što hoće radi.


151 Sura El-Mu`minun, ajet br. 12. Mi smo, zaista, čovjeka od uzorka zemlje stvorili


152 Sura El-Mu`minun, ajet br. 13. zatim ga kao kap sjemena na sigurno mjesto stavili


153 Sura El-Mu`minun, ajet br. 14. pa onda kap sjemena ugruškom učinili, zatim od ugruška grudu mesa stvorili, pa od grude mesa kosti napravili, a onda kosti mesom zaodjenuli, i poslije ga, kao drugo stvorenje, oživljujemo, pa neka je uzvišen Allah, Najljepši Stvoritelj!


154 Sura El-Mu`minun, ajet br. 17. Mi smo sedam nebesa iznad vas stvorili, i Mi bdijemo nad onim što smo stvorili.


155 Sura El-Mu`minun, ajet br. 19. i pomoću nje bašće za vas podižemo od palmi i loze vinove - u njima mnogo voća imate, i vi ga jedete


156 Sura El-Mu`minun, ajet br. 20. i drvo koje na Sinajskoj gori raste, koje zejtin daje, i začin je onima koji jedu.


157 Sura El-Mu`minun, ajet br. 21. i stoka vam je pouka: Mi vam dajemo da pijete ono što se nalazi u utrobama njezinim, i vi od nje mnogo koristi imate i vi se njome hranite,


158 Sura El-Hadždž, ajet br. 38. Allah, doista, štiti vjernike, Allah sigurno ne voli nijednog izdajnika, nezahvalnika.


159 Sura El-Mu`minun, ajet br. 70. ili govore: Ludilo je pri njemu! Međutim, on im Istinu donosi, ali većina njih prezire Istinu.


160 Sura El-Mu`minun, ajet br. 78. On vam daje sluh, i vid, i pameti; a kako malo vi zahvaljujete!


161 Sura El-Mu`minun, ajet br. 79. On vas na Zemlji stvara, i pred Njim ćete se sakupiti


162 Sura El-Mu`minun, ajet br. 80. On život i smrt daje i samo od Njega zavisi izmjena noći i dana, pa zašto ne shvatite?


163 Sura El-Enbija, ajet br. 110. On zna glasno izgovorene riječi, zna i ono što krijete.


164 Sura El-Mu`minun, ajet br. 115. Zar ste mislili da smo vas uzalud stvorili i da Nam se nećete povratiti?


165 Sura El-Furkan, ajet br. 45. Zar ne vidiš kako Gospodar tvoj sjenu rasprostire - a da hoće, ostavio bi je da miruje. A zatim smo učinili da na nju Sunce ukazuje


166 Sura El-Furkan, ajet br. 48. I On šalje vjetrove kao radosnu vijest, kao prethodnicu Milosti Svoje; i Mi s neba čistu vodu spuštamo


167 Sura El-Furkan, ajet br. 50. A kišu Mi raspodjeljujemo među njih da bi razmislili, ali većina ljudi poriče blagodati.


168 Sura El-Furkan, ajet br. 51. Da hoćemo, u svaki grad bismo poslali nekoga da opominje;


169 Sura El-Furkan, ajet br. 53. On je dvije vodene površine jednu pored druge ostavio - jedna je pitka i slatka, druga slana i gorka, a između njih je pregradu i nevidljivu branu postavio


170 Sura El-Furkan, ajet br. 54. On od vode stvara ljude i čini da su rod po krvi i tazbini. Gospodar tvoj je kadar sve.


171 Sura El-Furkan, ajet br. 56. A Mi smo tebe poslali samo zato da radosne vijesti donosiš i da opominješ.


172 Sura El-Furkan, ajet br. 58. Ti se pouzdaj u živog, koji ne može umrijeti, i veličaj Ga, i hvali! A dovoljno je to što grijehe robova Svojih zna


173 Sura El-Furkan, ajet br. 61. Neka je Uzvišen Onaj Koji je na nebu sazvježđa stvorio i u njima dao Svjetiljku i Mjesec koji sja.


174 Sura En-Neml, ajet br. 63. Onaj Koji vam u tminama, na kopnu i na moru, put pokazuje i Koji vjetrove kao radosnu vijest ispred milosti Svoje šalje. - Zar pored Allaha postoji drugi bog?! Kako je Allah visoko iznad onih koji druge Njemu ravnim smatraju!


175 Sura En-Neml, ajet br. 64. Onaj Koji sve iz ničega stvara, Koji će, zatim to ponovo učiniti, i Koji vam opskrbu s neba i iz zemlje daje. - Zar pored Allaha postoji drugi bog?! Reci: 'Dokažite, ako Istinu govorite.


176 Sura En-Neml, ajet br. 65. "Reci: 'Niko, osim Allaha, ni na nebu ni na Zemlji, ne zna gajb; i oni ne znaju kada će oživljeni biti.


177 Sura En-Neml, ajet br. 72. Reci: "Stići će vas sigurno nešto od onoga što požurujete!


178 Sura En-Neml, ajet br. 74. Gospodar tvoj dobro zna ono što grudi njihove taje i ono što oni na javu iznose.


179 Sura En-Neml, ajet br. 75. Nema ničeg skrivenog ni na nebu ni na Zemlji, a da nije u Knjizi jasnoj.


180 Sura El-Kasas, ajet br. 56. Ti, doista, ne možeš uputiti na Pravi put onoga koga ti želiš da uputiš, Allah ukazuje na Pravi put onome kome On hoče, i On dobro zna one koji će Pravim putem poći.


181 Sura El-Kasas, ajet br. 68. Gospodar tvoj stvara šta hoče, i On odabira. Oni nemaju pravo da biraju. Uzvišen neka je Allah i vrlo visoko iznad onih koje s Njim izjednačuju!


182 Sura El-Kehf, ajet br. 109. Reci: "Kada bi more bilo mastilo da se ispišu riječi Gospodara moga, more bi presahlo, ali ne i riječi Gospodara moga, pa i kad bismo ga proširili morem poput njega. “


183 Sura Er-Rum, ajet br. 20. Jedan od znakova Njegovih je to što vas od zemlje stvara, i odjednom vas ljudi, svuda ima razasutih.


184 Sura Er-Rum, ajet br. 21. I jedan od znakova Njegovih je to što za vas, od vrste vaše, stvara žene da se uz njih smirite, i što između vas uspostavlja ljubav i samilost. U tome, zbilja, ima znakova za ljude koji razmišljaju.


185 Sura Er-Rum, ajet br. 22. I jedan od znakova Njegovih je stvaranje nebesa i Zemlje, i raznovrsnost jezika vaših i boja vaših; u tome,zaista,ima znakova za one koji znaju.


186 Sura Er-Rum, ajet br. 23. i jedan od znakova Njegovih je san vaš noću i po danu, i nastojanje vaše da steknete nešto iz obilja Njegova; u tome, zaista, ima znakova za ljude koji čuju.


187 Sura Er-Rum, ajet br. 40. Allah vas stvara i opskrbljuje: On će vam život oduzeti i na kraju vas oživiti. Postoji li ijedno božanstvo koje bilo šta od toga čini? Uzvišen neka je On i vrlo visoko iznad onih koje Njemu smatraju ravnim.


188 Sura Er-Rum, ajet br. 46. Jedan od znakova Njegovih je to što On šalje vjetrove kao nosioce radosnih vijesti da vam da da milost Njegovu osjetite i da lađe voljom Njegovom plove i da iz obilja Njegova stječete, i da biste zahvalni bili.


189 Sura Er-Rum, ajet br. 48. Allah je Taj Koji vjetrove šalje, pa oni oblake tjeraju i On ih po nebu, kako On hoće, rasprostire i na komade dijeli, pa ti vidiš kišu kako iz njih pada, i kad je On na one robove Svoje na koje želi prolije.oni se odjednom radošću ispune,


190 Sura Er-Rum, ajet br. 51. A da pošaljemo vjetar i da oni vide da je sve požutjelo, oni bi, i poslije toga, blagodati poricali.


191 Sura Lukman, ajet br. 20. Kako ne vidite da vam je Allah omogućio da se koristite svim onim što postoji na nebesima i na Zemlji i da vas darežljivo obasipa milošću Svojom, i vidljivom i nevidljivom? A ima ljudi koji raspravljaju o Allahu bez ikakva znanja, bez ikakve upute i bez knjige svjetilje.


192 Sura Lukman, ajet br. 25. A da ih upitaš: 'Ko je stvorio nebesa i Zemlju?', sigurno bi rekli: 'Allah!', a ti reci: 'Hvaljen neka je Allah!', samo što većina njih ne zna.


193 Sura Lukman, ajet br. 34. Samo Allah zna kad će Smak svijeta nastupiti, samo On spušta kišu i samo On zna šta je u matericama, a čovjek ne zna šta će sutra zaraditi i ne zna čovjek u kojoj će zemlji umrijeti; Allah, uistinu, sve zna i o svemu je obaviješten.


194 Sura Sedžda, ajet br. 7. Koji sve savršeno stvara, Koji je prvog čovjeka stvorio od ilovače.


195 Sura Sedžda, ajet br. 8. a potomstvo njegovo stvara od kapi hude tekućine.


196 Sura Sedžda, ajet br. 9. zatim ga skladno uobličava i život mu udahne, i On vam sluh i vid i pamet daje, a kako vi malo zahvaljujete!


197 Sura En-Nur, ajet br. 35. Allah je svjetlost nebesa i Zemlje! Primjer svjetlosti Njegove je udubina u zidu u kojoj je svjetiljka, svjetiljka je u kandilju, a kandilj je kao zvijezda blistava koja se užiže blagoslovljenim drvetom maslinovim, ni istočnim ni zapadnim, čije ulje gotovo da sija kad ga Vatra i ne dotakne; sama svjetlost nad svjetlošću! Allah vodi ka svjetlosti Svojoj onoga koga On hoće. Allah navodi primjere ljudima, Allah sve dobro zna.


198 Sura Sebe`, ajet br. 1. Neka je hvaljen Allah, čije je sve ono na nebesima i sve ono na Zemlji! Hvaljen neka bude i na onom svijetu! On je Mudar i Sveznajući.


199 Sura Sebe`, ajet br. 2. On zna šta u zemlju ulazi a šta iz nje izlazi, i šta se s neba spušta, a šta se na nj uspinje; On je Milostiv i On oprašta.


200 Sura Fatir, ajet br. 38. Allah sigurno zna tajne nebesa i Zemlje; On dobro zna svačije misli.


201 Sura Fatir, ajet br. 40. Reci: "Kažite vi meni koji su dio Zemlje stvorila božanstva vaša kojima se, umjesto Allahu, klanjate, i recite mi imaju li oni u stvaranju nebesa ikakva udjela, ili smo mnogobošcima Mi dali Knjigu, pa imaju u njoj dokaz za to!? Nijedno, već nevjernici jedni druge obmanjuju.


202 Sura El Bekare, ajet br. 116. Nevjernici govore: "Allah je sebi dijete uzeo." Uzvišen neka je On! Naprotiv, Njemu pripada sve što je na nebesima i Zemlji i Njemu se sve pokorava.


203 Sura El Bekare, ajet br. 117. On je Stvoritelj nebesa i Zemlje, a kada nešto odluči, On samo kaže: 'Budi!' i to biva.


204 Sura Es -Saffat, ajet br. 6. Mi smo nebo najbliže vama sjajnim zvijezdama okitili


205 Sura Es -Saffat, ajet br. 7. i čuvamo ga od svakoga šejtana prkosnoga


206 Sura Es -Saffat, ajet br. 8. da ne prisluškuje društvo najviše; njih sa svih strana gađaju


207 Sura Es -Saffat, ajet br. 9. da ih otjeraju: njih čeka patnja neprekidna


208 Sura Es -Saffat, ajet br. 10. a onoga koji što ugrabi - stigne svjetlica plamteća.


209 Sura El Bekare, ajet br. 164. U stvaranju nebesa i Zemlje, smjeni noći i dana, u lađi koja morem plovi s korisnim to­varom za ljude i kiši koju Allah pušta s neba, pa tako u život vraća zemlju nakon njenog mrtvila, po kojoj je rasijao svakojaka živa bića, u promjeni vjetrova i oblacima koji između neba i Zemlje lebde ima doista znakova za one koji razumijevaju.


210 Sura En-Nur, ajet br. 43. Zar ne vidiš da Allah razgoni oblake, a onda ih spaja i jedne nad drugima gomila, pa ti vidiš kišu kako iz njih pada: On s neba, iz oblaka veličine brda, spušta grad, pa njime koga hoće pogodi, a koga hoće poštedi - blijesak munje Njegove gotovo da oduzima vid.


211 Sura Ez-Zumer, ajet br. 32. Ima li nepravednijeg od onoga koji o Allahu govori laži i smatra Istinu lažnom kada mu ona dolazi? Zar u Džehennemu prebivalište za nevjernike neće biti?


212 Sura Ez-Zumer, ajet br. 34. Sve što zažele u Gospodara svoga će naći, to će biti nagrada onima koji su dobra djela činili.


213 Sura Ez-Zumer, ajet br. 35. Da bi Allah preko ružnih postupaka njihovih prešao, i da bi ih za lijepa djela koja su radili nagradio.


214 Sura Ez-Zumer, ajet br. 62. Allah je Stvoritelj svega i On upravlja svim.


215 Sura Ez-Zumer, ajet br. 64. Reci: 'Zar od mene tražite da nekoga drugog, osim Allaha, obožavam, o neznalice!'


216 Sura Ez-Zumer, ajet br. 65. A tebi, i onima prije tebe, objavljeno je: 'Ako budeš druge Allahu ravnim smatrao, tvoja će djela sigurno propasti, a ti ćeš izgubljen biti.'


217 Sura Eš-Šura, ajet br. 10. A u čemu god se vi razišli, presuda za to u Allaha je! To vam je, eto, Allah, Gospodar moj - u Njega se ja uzdam i Njemu se obraćam.


218 Sura Eš-Šura, ajet br. 11. Stvoritelj nebesa i Zemlje! On vas kao parove stvara - a stvara parove i od stoke - da vas tako razmnožava. Niko nije kao On! On sve čuje i sve vidi.


219 Sura Eš-Šura, ajet br. 20. Ko bude želio usjev Drugog Svijeta, njegov usjev ćemo i povećati! A ko bude želio usjev ovoga Svjeta, dat će mo mu ga, ali na Drugom Svijetu on nema nikakva udjela!


220 Sura Eš-Šura, ajet br. 27. A Kad bi Allah svim Svojim robovima davao opskrbu u obilju, oni bi se na Zemlji osilili, ali On je daje s mjerom, onoliko koliko hoće! Zaista On dobro poznaje i vidi robove Svoje.


221 Sura Eš-Šura, ajet br. 29. I od znakova je Njegovih stvaranje nebesa i Zemlje i živih bića koja je rasijao po njima; On ih je kadar sve sabrati kad bude htio.


222 Sura Eš-Šura, ajet br. 32. I od Znakova su Njegovih lađe nalik na brda koje morem plove.


223 Sura Eš-Šura, ajet br. 33. Ako želi, On umiri vjetar i one na površini njegovoj ostaju nepokretne - doista u tome ima dokaza za svakog strpljivog, zahvalnog.


224 Sura Eš-Šura, ajet br. 34. Ili ih potopi, zbog onog što su su zaradili - a mnogo toga On i oprosti.


225 Sura Eš-Šura, ajet br. 35. Da bi oni koji raspravljaju o dokazima Našim znali da im nema kud umaći.


226 Sura Fussilet, ajet br. 47. "Samo On zna kad će Smak svijeta nastupiti. A ni plodovi ne izlaze iz cvjetnih čaški svojih, i nijedna žena ne zanese i ne rodi, a da On to ne zna. A na Dan kad ih On upita: 'Gdje su oni koje ste smatrali Meni ravnim?' - oni će odgovoriti: 'Javljamo Ti da niko od nas to ne tvrdi.'"


227 Sura El-Ahkaf, ajet br. 3. "Mi smo nebesa i Zemlju, i ono što je između njih, sa Istinom stvorili i do roka određenog, ali nevjernici okreću glave od onoga čime se opominju."


228 Sura El-Hidžr, ajet br. 19. "A Zemlju smo prostrli i po njoj nepomične planine razbacali i učinili da na njoj sve s mjerom raste."


229 Sura El-Hidžr, ajet br. 20. "I dajemo vam iz nje hranu, a i onima koje vi ne hranite."


230 Sura El-Hidžr, ajet br. 22. "Mi šaljemo vjetrove da oplođuju, a iz neba spuštamo kišu da imate šta piti - vi time ne možete raspolagati."


231 Sura El-Hidžr, ajet br. 23. "I samo Mi dajemo život i smrt, i samo smo Mi vječni."


232 Sura El-Hidžr, ajet br. 24. "I samo Mi znamo one koji su vam prethodili, i samo Mi znamo one koji će poslije doći."


233 Sura El-Hidžr, ajet br. 25. "A On, Gospodar tvoj, zaista će ih sabrati. On je mudar i sve zna."


234 Sura El-Hidžr, ajet br. 46. "Uđite u njih sigurni, straha oslobođeni!"


235 Sura El Bekare, ajet br. 255. Allah je, nema boga osim Njega, Živi i Vječni! Održavatelj! Ne obuzima Ga ni drije­mež ni san! Njegovo je ono što je na nebesi­ma i na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzi­mati bez Njegovog dopuštenja?! On zna šta je bilo prije i šta će biti poslije njih i oni ne mogu obuhvatiti od Njegovoga znanja osim koliko On želi! Njegova kursija obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu nije teško održavati ih! On je Svevišnji i Veličanstveni!"


236 Sura El-Džumu`a, ajet br. 1. Allaha slavi (i veliča) ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, Vladara, Svetoga, Silnoga, Mudroga.


237 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 74. Doista će zločinci u patnji džehenemskoj vječno ostati.


238 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 75. Ona im se neće ublažiti i nikakve nade u spas neće imati, oni će u njoj očajni biti.


239 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 76. Nismo im Mi nepravedni bili, nego su oni bili nepravedni.


240 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 77. Oni će dozivati: 'O Malik! Neka Gospodar tvoj učini da umremo!' - a on će reći: 'Doista vi tu ostajete!'


241 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 78. Mi smo vam slali Istinu, ali većina vas istinu prezire.


242 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 79. Ako oni pletu zamke, i Mi ćemo zamke njima postaviti.


243 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 80. Zar oni misle da Mi ne čujemo šta oni nasamo razgovaraju i kako se među sobom dogovaraju? Čujemo Mi, a izaslanici Naši, koji su uz njih, zapisuju.


244 Sura Et-Tevba, ajet br. 25. "Allah vas je na mnogim bojištima pomagao,a i onoga dana na Hunejnu kad vas je mnoštvo vaše zanijelo, ali vam ono nije ni od kakve koristi bilo, nego vam je zemlja, koliko god da je bila prostrana, tijesna postala, pa ste se u bijeg dali."


245 Sura El-Hidžr, ajet br. 77. to je doista pouka za one koji vjeruju".


246 Sura Et-Tevba, ajet br. 40. "Ako ga vi ne pomognete, pa pomagao ga je Allah onda kad su ga oni koji ne vjeruju prisilili da ode, kad je s njim bio samo drug njegov, kad su njih dvojica bili u pećini, i kad je on rekao drugu svome: 'Ne brini Allah je s nama!' Pa je Allah spustio smiraj Svoj na njega i pomagao ga vojskom koju vi niste vidjeli i činio da riječ nevjernika bude donja, a Allahova riječ - ona je gornja. Allah je Silan i Mudar."


247 Sura El Bekare, ajet br. 259. Ili za onoga koji je, prolazeći pored jednoga grada koji je bio do temelja porušen i pust, povikao: "Kako će Allah oživiti ove što su pomrli?!" I Allah ga mrtvim učini stotinu godina, a zatim ga oživi i upita: "Koliko si ostao?" On reče: "Ostao sam dan ili dio dana!" Tada mu reče: "Ne, ostao si stotinu godina! Pogledaj jelo svoje i piće svoje, nije se pokvarilo! A pogledaj i magarca svoga, da Te učinim znakom za ljude, a pogledaj i kosti, kako ih sastavljamo, a onda mesom oblažemo!" I kada njemu bi jasno, povika: "Ja znam da Allah doista sve može!


248 Sura Et-Tevba, ajet br. 128. "Došao vam je Poslanik, jedan od vas, teško mu je što ćete na muke udariti, jedva čeka da pravim putem pođete, a prema vjernicima je blag i milostiv."


249 Sura Et-Tevba, ajet br. 129. "A ako oni glavu okrenu, ti reci: 'Meni je dovoljan Allah, nema boga osim Njega: Samo se uzdam u Njega, On je Gospodar Arša veličanstvenoga!'"


250 Sura El-Hakka, ajet br. 12. "da vam to poukom učinimo i da to od zaborava sačuva uho koje pamti."


251 Sura El-Murselat, ajet br. 16. Zar Mi nismo drevne narode uništili


252 Sura El-Murselat, ajet br. 17. i poslije njih i one koji su za njima dolazili?


253 Sura El-Murselat, ajet br. 20. Zar vas od neznatne tekućine ne stvaramo?


254 Sura El-Murselat, ajet br. 21. koju na pouzdano mjesto stavljamo


255 Sura El-Murselat, ajet br. 22. do roka određenoga?


256 Sura El-Murselat, ajet br. 23. Takva je Naša moć; a kako smo Mi samo moćni!


257 Sura El-Murselat, ajet br. 25. Zar Mi nismo učinili Zemlju sabiralištem


258 Sura El-Murselat, ajet br. 26. živih i mrtvih


259 Sura El-Murselat, ajet br. 27. i na njoj nepomične visoke planine postavili, i zar vam Mi ne dajemo da slatku vodu pijete?


260 Sura En-Nazi`at, ajet br. 13. A bit će to samo povik jedan


261 Sura En-Nazi`at, ajet br. 27. A šta je teže: vas ili nebo stvoriti? On ga je sazdao


262 Sura En-Nazi`at, ajet br. 28. svod njegov visoko digao i usavršio


263 Sura En-Nazi`at, ajet br. 29. noći njegove mračnim, a dane svijetlim učinio


264 Sura En-Nazi`at, ajet br. 30. Poslije toga je Zemlju zaoblio


265 Sura En-Nazi`at, ajet br. 31. iz nje je vodu i pašnjake izveo


266 Sura En-Nazi`at, ajet br. 32. i planine nepomičnim učinio


267 Sura En-Nazi`at, ajet br. 33. na uživanje vama i stoci vašoj


268 Sura En-Nazi`at, ajet br. 43. Ti ne znaš, pa kako da o njemu zboriš


269 Sura En-Nazi`at, ajet br. 44. o njemu samo Gospodar tvoj zna.


270 Sura `Abese, ajet br. 21. zatim mu život oduzme i učini da bude sahranjen


271 Sura `Abese, ajet br. 25. Mi obilnu kišu prolijevamo


272 Sura `Abese, ajet br. 29. i masline i palme


273 Sura `Abese, ajet br. 30. i bašče guste


274 Sura `Abese, ajet br. 31. i voće i trave


275 Sura `Abese, ajet br. 32. na uživanje vama i stoci vašoj


276 Sura El-Fedžr, ajet br. 3. i parnog i neparnog


277 Sura Et-Tekvir, ajet br. 16. i koje se kreću i iz vida gube


278 Sura Et-Tekvir, ajet br. 17. i noći kad ona veo spušta


279 Sura El-Fedžr, ajet br. 4. i noći kada nastaje


280 Sura Et-Tekvir, ajet br. 18. i zorom kad diše


281 Sura El-Fedžr, ajet br. 5. zar to pametnom zakletva nije


282 Sura El-Beled, ajet br. 3. i roditeljem i onim koga je rodio


283 Sura El-Beled, ajet br. 7. Zar misli da ga niko vidio nije?


284 Sura El-Beled, ajet br. 8. Zar mu nismo dali oka dva


285 Sura El-Beled, ajet br. 9. jezik i usne dvije


286 Sura El-Beled, ajet br. 10. i na dobro i na zlo mu ukazali?


287 Sura Eš-Šems, ajet br. 1. Tako mi Sunca i svjetla njegova!


288 Sura Eš-Šems, ajet br. 2. i Mjeseca kad ga prati


289 Sura Eš-Šems, ajet br. 3. i dana kada ga vidljivim učini


290 Sura Eš-Šems, ajet br. 4. noći kada ga zakloni


291 Sura Eš-Šems, ajet br. 5. i neba i Onoga Koji ga sazda


292 Sura Eš-Šems, ajet br. 6. i Zemlje i Onoga Koji je ravnom učini


293 Sura Eš-Šems, ajet br. 7. i duše i Onoga Koji je stvori


294 Sura Eš-Šems, ajet br. 15. ne strahujući zbog toga od odgovornosti


295 Sura El-Lejl, ajet br. 1. Tako mi noći kada sve zakrije


296 Sura El-Lejl, ajet br. 2. i dana kad svane


297 Sura El-Lejl, ajet br. 13. i jedino Nama pripada i onaj i ovaj svijet.


298 Sura Ed-Duha, ajet br. 1. Tako mi jutra


299 Sura Ed-Duha, ajet br. 2. i noći kad se utiša


300 Sura El-Fedžr, ajet br. 14. Gospodar tvoj motri stalno


301 Sura El-Fedžr, ajet br. 15. A čovjek, kada ga Gospodar njegov iskuša pa mu počast ukaže i blagodatima ga obaspe, rekne: 'Gospodar moj mene je počastvovao


302 Sura El-Fedžr, ajet br. 16. A kad ga iskuša i opskrbu njegovu oskudnom učini, onda rekne: 'Gospodar moj me je ponizio


303 Sura Et-Tin, ajet br. 1. Tako mi smokve i masline


304 Sura Et-Tin, ajet br. 2. i Sinajske gore


305 Sura Et-Tin, ajet br. 3. i grada ovog, sigurnog


306 Sura Et-Tin, ajet br. 8. Zar Allah nije sudija najpravedniji?!


307 Sura El-Bejjine, ajet br. 8. Njihova nagrada kod Njihova Gospodara su: edenski vrtovi kroz koje će rijeke teći, u kojima će vječno i zauvijek boraviti: Allah će biti njima zadovoljan, a i oni će biti Njime zadovoljni. To će biti za onoga koji se bude bojao Gospodara svoga.


308 Sura Ez-Zelzele, ajet br. 7. Onaj ko bude uradio koliko trun dobra - vidjet će ga


309 Sura Ez-Zelzele, ajet br. 8. a onaj ko bude uradio i koliko trun zla - vidjet će ga.


310 Sura El-Adijat, ajet br. 1. Tako mi onih koji dahćući jure


311 Sura El-`Asr, ajet br. 1. Tako mi vremena


312 Sura El-Ihlas, ajet br. 1. <p>Reci: 'On je Allah - Jedan!&nbsp;</p>


313 Sura El-Ihlas, ajet br. 3. Nije rodio i rođen nije


314 Sura El-Ihlas, ajet br. 4. niko Mu ravan nije


315 Sura Ali -Imran, ajet br. 13. Vi ste imali znak u dvjema grupama koje su se sukobile: jednoj koja se borila na Allahovom putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da ih svojim očima vidi dva puta više! A Allah Svojom pomoći podržava koga On hoće! To je, doista pouka za one koji su dalekovidni!


316 Sura Ali -Imran, ajet br. 29. Reci: "Skrivali vi ono što je u prsima vašim ili pokazivali, Allah to zna! A On zna sve što je na nebesima i što je na Zemlji! Allah je nad svime moćan!


317 Sura Ali -Imran, ajet br. 30. Onoga dana kada svaka osoba nađe pred sobom dobro koje je uradi­la, ono zla što je uradila, poželjet će da je između njih i njega udaljenost velika! A Allah vas na Sebe upozorava i Allah je blag prema robovima Svojim!


318 Sura Ali -Imran, ajet br. 74. On Svoju milost daje kome hoće. A Allah je pos­jednik velikog dobra.


319 Sura Ali -Imran, ajet br. 109. i Allahu pripada sve što je na nebesima i što je na Zemlji, i Allahu se sve stvari vraćaju!


320 Sura Ali -Imran, ajet br. 189. Allahu pripada vlast na nebesima i na Zemlji i Allah je svemoćan!


321 Sura Ali -Imran, ajet br. 194. Gospodaru naš, daj nam ono što si nam obećao preko Svojih poslanika i ne ponizi nas na Sudnjem danu! Ti, doista, ne kršiš obećanje Svoje!


322 Sura En-Nisa`, ajet br. 38. I oni koji troše imanja svoja pretvarajući se pred ljudima, a u Allaha i onaj svijet ne vjeruju! A kome je šejtan drug, to mu je zao drug!


323 Sura En-Nisa`, ajet br. 40. Allah neće ni trunku nepravde učiniti, pa ako bude dobro djelo, On će to umnogostručiti i od Sebe nagradu veliku dati!


324 Sura En-Nisa`, ajet br. 80. Ko se pokori Poslaniku, pokorio se i Allahu, a ko glavu okrene, pa Mi te nismo poslali da im čuvar budeš!


325 Sura El - Burudž, ajet br. 13. On ni iz čega stvara, i ponovo će to učiniti


326 Sura El - Burudž, ajet br. 14. I On prašta, i pun je ljubavi


327 Sura El - Burudž, ajet br. 15. Gospodar Arša, Uzvišeni.


328 Sura Et-Tegabun, ajet br. 1. Allaha slavi (i veliča) ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji


329 Sura Et-Tegabun, ajet br. 2. On je Onaj Koji vas stvara, pa ima od vas i nevjernika, a ima od vas i vjernika. Sve što vi radite Allah dobro vidi.


330 Sura Et-Tegabun, ajet br. 3. On je nebesa i Zemlju s Istinom stvorio i On vama obličje daje i likove vaše čini lijepim, i k Njemu je povratak.


331 Sura Et-Tegabun, ajet br. 4. On zna šta na nebesima i na Zemlji postoji i zna šta krijete i šta pokazujete! Allah savršeno zna šta grudi kriju.


332 Sura Et-Tegabun, ajet br. 6. Zato što su govorili kad su im poslanici njihovi jasne dokaze donosili: 'Zar da nas ljudi upućuju?' Pa nisu vjerovali i okretali su se; a Allahu nije niko potreban, Allah nije ni o kome ovisan, On je jedini hvale dostojan!


333 Sura El-Kijame, ajet br. 23. u Gospodara će svoga gledati.


334 Sura El-Kijame, ajet br. 37. Zar nije bio kap sjemena koja se ubaci?


335 Sura El-Kijame, ajet br. 38. Zatim ugrušak kome On onda razmjer odredi i skladnim mu lik učini.


336 Sura El-Kijame, ajet br. 39. I od njega dvije vrste, muškarca i ženu, stvori


337 Sura El-Kijame, ajet br. 40. I zar Taj nije kadar mrtve oživiti?


338 Sura El-Mulk, ajet br. 23. Reci: 'On sve stvara, daje vam sluh i vid i pamet, a vi se malo zahvaljujete!


339 Sura El-Mulk, ajet br. 30. Reci: 'šta mislite, ako vam vode presuše, ko će vam tekuću vodu dati?