Ajeti povezani sa temom Vjerovjesnici i njihovi narodi i drugi prijašnji narodi, broj veza 38


1 Sura El-Enfal, ajet br. 31. Kada im se riječi Naše kazuju, govore:Već smo čuli!Da hoćemo, i mi bismo tako nešto rekli;to su samo izmišljotine naroda drevnih


2 Sura El-Enfal, ajet br. 38. Reci onima koji ne vjeruju: ako se okane, bit će im oprošteno ono što je prije bilo; a ako se ne okane - pa zna se šta je s drevnim narodima bilo


3 Sura El-Hidžr, ajet br. 7. Zašto nam meleke ne dovedeš, ako je istina što govoriš.


4 Sura En-Nahl, ajet br. 43. "Mi smo i prije tebe samo ljude kao poslanike slali i objavljivali im - pitajte sljedbenike Knjige ako ne znate"


5 Sura Jusuf, ajet br. 109. A Mi smo i prije tebe samo ljude slali, građane kojima smo objave objavljivali. Zar ovi ne putuju po svijetu, pa ne vide kako su skončali oni prije njih, - a ahiret je zaista bolji za one koji se budu Allaha bojali - zar se nećete opametiti!


6 Sura Jusuf, ajet br. 110. I kad bi poslanici gotovo nadu gubili i pomišljali da će ih lašcima proglasiti, pomoć Naša bi im došla: Mi bismo spasili one koje smo Mi htjeli, a kazna Naša ne bi mimoišla narod nevjernički.


7 Sura Jusuf, ajet br. 111. U kazivanju o njima pouka je za one koji su razumom obdareni. Kur´an nije izmišljena besjeda, on priznaje da su istinite knjige prije njega objavljene, i objašnjava sve, i putokaz je i milost narodu koji vjeruje.


8 Sura Merjem, ajet br. 59. "Njih smijeniše naraštaji, koji namaz napustiše i za požudama pođoše; oni će propast susresti


9 Sura El-Enbija, ajet br. 7. I prije tebe smo samo ljude slali kojima smo objavljivali, zato pitajte ljude od znanja ako ne znate vi!


10 Sura El-Furkan, ajet br. 20. Mi prije tebe nismo poslali nijednog poslanika koji nije jeo i po trgovima hodao. Mi činimo da jedni druge u iskušenje dovodite, pa izdržite! A Gospodar tvoj vidi sve.


11 Sura El-Ahkaf, ajet br. 21. "I spomeni brata Adovog, kad je narod svoj u Ahkafu opominjao - a bilo je i prije njega i poslije njega opominjatelja: ne obožavajte nikoga osim Allaha! Ja se bojim za vas kazne na Velikom danu!"


12 Sura El-Ahkaf, ajet br. 27. " A naselja oko vas smo uništili, i objasnili smo im bili na razne načine dokaze, ne bi li se pokajali."


13 Sura El-Kamer, ajet br. 13. a njega smo nosili na onoj lađi od dasaka i klinaca sagrađenoj,


14 Sura El-Kamer, ajet br. 15. I Mi to ostavismo kao pouku – pa ima li ikoga ko bi pouku primio?


15 Sura El-Hidžr, ajet br. 58. "Mi smo poslani narodu navjerničkom" - rekoše -


16 Sura El-Hidžr, ajet br. 59. "samo ćemo svu Lutovu čeljad spasiti",


17 Sura El -Ahzab, ajet br. 39. Za one koji su Allahove poslanice dostavljali i od Njega strahovali, i koji se nikoga, osim Allaha, nisu bojali. - A dovoljno je to što će pred Allahom račun polagati!


18 Sura El-Kamer, ajet br. 23. I Semud u opomene nije vjerovao.


19 Sura El-Kamer, ajet br. 24. Zar da slijedimo jednog od nas!' - govorili su. 'Tada bismo, uistinu, bili u zabludi i bili bismo ludi.


20 Sura El-Kamer, ajet br. 25. Zar baš njemu, između nas, da bude poslana Objava?! Ne, on je lažljivac oholi!


21 Sura El-Kamer, ajet br. 26. Saznat će oni sutra ko je lažljivac oholi!


22 Sura El-Kamer, ajet br. 27. Mi ćemo poslati kamilu da bismo ih iskušali, pa pričekaj ih i budi strpljiv.


23 Sura El-Kamer, ajet br. 28. I upozori ih da će se voda između njih i nje dijeliti, svakom obroku pristupit će onaj čiji je red!


24 Sura El-Kamer, ajet br. 29. Ali oni pozvaše jednog od svojih, pa se on spremi i prekla je,


25 Sura El-Kamer, ajet br. 30. i kakve su bile kazna Moja i opomene Moje


26 Sura El-Kamer, ajet br. 31. Mi poslasmo na njih jedan jedini krik, i oni postadoše poput zdrobljenog suhog lišća


27 Sura El-Kamer, ajet br. 33. Narod Lutov poricao je opomene.


28 Sura El-Kamer, ajet br. 34. Na njih vjetar, pun pijeska, poslasmo, samo ne na Lutovu porodicu, nju u svitanje spasismo


29 Sura El-Kamer, ajet br. 35. iz milosti Naše. Eto, tako Mi nagrađujemo one koji zahvaljuju


30 Sura El-Kamer, ajet br. 36. A on im je bio prijetio silom Našom, ali su oni u prijetnje sumnjali


31 Sura El-Kamer, ajet br. 37. Oni su od njega goste njegove tražili, pa smo ih Mi oslijepili: 'Iskusite kaznu Moju i prijetnje Moje!


32 Sura El-Kamer, ajet br. 38. A rano izjutra stiže ih kazna koju će neprestano osjećati


33 Sura El-Kamer, ajet br. 39. Iskusite kaznu Moju i prijetnje Moje!


34 Sura El-Kamer, ajet br. 41. I faraonovoj porodici opomene dolaziše


35 Sura El-Kamer, ajet br. 42. ali oni porekoše sve znakove Naše, pa ih Mi kaznismo onako kako kažnjava Silni i Moćni


36 Sura Es -Saffat, ajet br. 71. A i prije njih su većinom drevni narodi u zabludi bili


37 Sura Es -Saffat, ajet br. 72. Mi smo im slali one koji su ih opominjali


38 Sura Es -Saffat, ajet br. 73. zato pogledaj kakav je bio kraj onih koji su bili opomenuti