Ajeti povezani sa temom Rikak - suptilnost, podsticanje i zastrašivanje, broj veza 174


1 Sura El-A`raf, ajet br. 4. Koliko smo Mi samo gradova razorili, i kazna im je Naša dolazila noću ili danju kad bi prilegli,


2 Sura El-A`raf, ajet br. 5. a kada bi ih kazna Naša zadesila, jadikovanje njihovo svodilo se samo na riječi: ′Nasilnici smo, zaista bili!′,


3 Sura El-A`raf, ajet br. 6. i sigurno ćemo pitati, one kojima smo poslanike slali, a pitat ćemo, doista, i poslanike,


4 Sura El-A`raf, ajet br. 7. i izložit ćemo im, pouzdano, sve što o njima znamo, jer Mi nismo odsutni bili.


5 Sura El-Maide, ajet br. 27. "I ispričaj im priču o dvojici Ademovih sinova, onako kako je bilo, kad su njih dvojica žrtvu prinijeli, pa kad je od jednog bila primljena a od drugog nije, ovaj je rekao: 'Sigurno ću te ubiti!' - 'Allah prima samo od onih koji su bogobojazni - reče onaj."


6 Sura El-Maide, ajet br. 30. "I duša njegova navede ga da ubije brata svoga, pa ga on ubi i postade jedan od izgubljenih."


7 Sura El-Maide, ajet br. 31. "Allah onda posla jednog gavrana da kopa po zemlji da bi mu pokazao kako da zakopa mrtvo tijelo brata svoga. 'Teško meni!' - povika on, zar i ja ne mogu, kao ovaj gavran, zakopati mrtvo tijelo brata svoga!'I pokaja se."


8 Sura El-Maide, ajet br. 32. "Zbog toga smo Mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva - kao da je svim ljudima život sačuvao. Naši su im poslanici jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili."


9 Sura El-Maide, ajet br. 35. "O vjernici, Allaha se bojte i tražite ono što će vas Njemu približiti, i na putu Njegovu se borite da biste postigli što želite."


10 Sura El-En`am, ajet br. 27. A da ti je vidjeti kako će, kad pred Vatrom budu zadržani, reći: "Da nam je da povraćeni budemo, pa da dokaze Gospodara našeg ne poričemo i da vjernici postanemo!"


11 Sura El Bekare, ajet br. 27. One što krše od Allaha prihvaćenu obavezu nakon njene ovjere, prekidaju ono što je Allah naredio da se održava i nered na Zemlji prave; To su gubitnici!


12 Sura El-En`am, ajet br. 133. Gospodar tvoj je neovisan i milostiv. Ako hoće, uklonit će vas, i poslije vas one koje On hoće dovesti, kao što je od potomstva drugih naroda vas stvorio.


13 Sura El-En`am, ajet br. 134. Ono čime vam se prijeti doista će doći i vi nećete stići umaći!


14 Sura El-En`am, ajet br. 135. Reci: "O narode moj, čini sve što možeš, činit ću i ja; saznat ćete vi već koga čeka sretan kraj!" Zulumćari sigurno neće uspjeti.


15 Sura El-En`am, ajet br. 158. Zar oni čekaju da im meleki dođu, ili da im Gospodar tvoj dođe, ili neki predznaci od Gospodara tvoga? Onoga dana kada neki predznaci od Gospodara tvoga dođu, nijednom čovjeku neće biti od koristi to što će tada vjerovati, ako prije nije vjerovao ili ako nije, kao vjernik, kakvo dobro uradio. Reci: "Samo vi čekajte, i mi ćemo, doista čekati!"


16 Sura El-Maide, ajet br. 105. "O vjernici, brinite se o sebi; ako ste na pravom putu, neće vam nauditi onaj koji je zalutao! Allahu čete se svi vratiti i On će vas obavijestiti o onome što ste radili."


17 Sura Ali -Imran, ajet br. 12. Reci onima koji ne vjeru u "Bit ćete pobijeđeni i u Džehennemu okupljeni, a užasno je to boravište!


18 Sura El-Enfal, ajet br. 34. A zaslužu da ih Allah kazni kad brane drugima pristup Mesdžid-Haramu, a oni nisu njegovi čuvari. Čuvari njegovi treba da budu samo oni koji se Allaha boje, ali većina njih ne zna


19 Sura El-A`raf, ajet br. 175. I kaži im vijest o onome kome smo dokaze Naše dali, ali koji se od njih udaljio pa ga šejtan dostigao, i on je zalutao.


20 Sura El-A`raf, ajet br. 176. A da smo htjeli, mogli smo ga s njima uzvisiti, ali se on ovom svijetu priklonio i za svojom strašću krenuo. Njegov je slučaj kao slučaj psa: ako ga potjeraš, on isplažena jezika dahće; a ako ga se okaniš - on opet dahće. Takvi su ljudi koji Naše dokaze smatraju lažnim; zato kazuj događaje da bi oni razmislili.


21 Sura Junus, ajet br. 101. Reci: "Posmatrajte ono što je na nebesima i na Zemlji!" - a ni od kakve koristi neće biti dokazi i opomene narodu koji neće da vjeruje.


22 Sura Er-Ra`d, ajet br. 42. Spletke su pleli i oni prije njih, samo Allah je Gospodar svih spletki: On zna šta svako zaslužuje. A nevjernici će sigurno saznati koga čeka najljepše boravište.


23 Sura El-Isra, ajet br. 17. I koliko smo samo naroda poslije Nuha uništili! A dovoljno je to što Gospodar tvoj zna i vidi grijehe robova Svojih.


24 Sura El-Isra, ajet br. 85. Pitaju te o duši. Reci: "Duša je nešto što - samo Gospodar moj zna, a vama je dato samo malo znanja.”


25 Sura El Bekare, ajet br. 66. To smo učinili opomenom suvremenicima i pokoljenjima njihovim, a poukom onim koji se Allaha boje


26 Sura Jusuf, ajet br. 111. U kazivanju o njima pouka je za one koji su razumom obdareni. Kur´an nije izmišljena besjeda, on priznaje da su istinite knjige prije njega objavljene, i objašnjava sve, i putokaz je i milost narodu koji vjeruje.


27 Sura El-Enbija, ajet br. 15. I kukali bi tako sve dok ih ne bismo učinili, kao žito požnjeveno, nepomičnim.


28 Sura El-Enbija, ajet br. 35. Svako živo biće smrt će okusiti! Mi vas stavljamo na kušnju i u dobru i u zlu i Nama ćete se vratiti.


29 Sura El-Enbija, ajet br. 41. I prije tebe su poslanike ruglu izvrgavali, pa je one koji su im se rugali stiglo baš ono čemu su se rugali.


30 Sura El-Hadždž, ajet br. 25. Nevjernicima i onima koji odvraćaju od Allahova Puta i Mesdžid-Harama - a Mi smo ga namijenili svim ljudima, kako za mještanina tako i za došljaka - i onome ko u njemu bilo kakvo nasilje učini, dat ćemo da patnju nesnosnu iskusi.


31 Sura El-Hadždž, ajet br. 30. To je tako! A ko poštuje Allahove svetinje, to mu je dobro kod Gospodara njegova - a dozvoljena vam je stoka, osim one o kojoj vam je rečeno - pa klonite se prljavštine kumira i klonite se lažna govora!


32 Sura En-Nur, ajet br. 12. Zašto, čim ste to čuli, nisu vjernici i vjernice jedni o drugima dobro pomislili i rekli: "Ovo je očita potvora!"


33 Sura En-Nur, ajet br. 16. Zašto niste, čim ste to čuli, rekli: Ne dolikuje nam da o tome govorimo, Uzvišen neka si Ti! To je velika potvora!


34 Sura El-Kehf, ajet br. 7. Sve što je na Zemlji Mi smo kao ukras njoj stvorili da iskušamo ljude ko će se od njih ljepše vladati


35 Sura El-Kehf, ajet br. 9. "Misliš li ti da su samo stanovnici pećine i Rekima bili čudo među čudima Našim?"


36 Sura El-Kehf, ajet br. 10. Kad se nekoliko momaka u pećini sklonilo pa reklo: 'Gospodaru naš, daruj nam Svoju milost i pruži nam u ovom našem postupku smjernost.'"


37 Sura El-Kehf, ajet br. 11. "Mi smo ih u pećini tvrdo uspavali za dugo godina",


38 Sura El-Kehf, ajet br. 12. "poslije smo ih probudili da znamo (da bismo pokazali) koja će od dvije skupine bolje ocijeniti koliko su vremena proboravili."


39 Sura El-Kehf, ajet br. 13. "A Mi tebi kazujemo vijest njihovu po Istini. Tu su bili mladići, vjerovali su u Gospodara svoga, a Mi smo im Uputu još više povećali.


40 Sura El-Kehf, ajet br. 14. Osnažili smo bili njihova srca kad su se digli i rekli: 'Gospodar naš - Gospodar je nebesa i Zemlje, mi se nećemo pored Njega drugom bogu klanjati, jer bismo tada ono što je daleko od istine govorili.


41 Sura El-Kehf, ajet br. 16. Kad napustite njih i one kojima se, a ne Allahu, klanjaju, sklonite se u pećinu, Gospodar vaš će vas milošću Svojom obasuti i za vas će ono što će vam korisno biti pripremiti."


42 Sura El-Kehf, ajet br. 17. "I ti si mogao vidjeti kako Sunce, kada se ra|a - obilazi pećinu s desne strane, a kada zalazi - zaobilazi je s lijeve strane, a oni su bili u sredini njezinoj. To je dokaz Allahov! Kome Allah ukaže na Pravi put, on će Pravim putem ići , a koga u zabludi ostavi, ti mu nećeš naći zaštitnika koji će ga na Pravi put uputiti."


43 Sura El-Kehf, ajet br. 18. "I pomislio bi da su budni, ali oni su spavali; i Mi smo ih prevrtali sad na desnu, sad na lijevu stranu, a pas njihov, opruženih prednjih šapa, na ulazu je ležao; da si ih vidio, od njih bi pobjegao i strah bi te uhvatio."


44 Sura El-Kehf, ajet br. 19. "I Mi smo ih, isto tako, probudili da bi jedni druge pitali. 'Koliko ste ovdje ostali?' - upita jedan od njih. 'Ostali smo dan ili dio dana' - odgovoriše. -Gospodar vaš najbolje zna koliko ste ostali' - rekoše. 'Pošaljite jednog od vas s ovim srebrenjacima vašim u grad, pa nek vidi u koga je najčistije jelo i neka vam od njega donese hrane i neka bude ljubazan i neka nikome ne govori ništa o vama,


45 Sura El-Kehf, ajet br. 20. jer, ako oni doznaju za vas, kamenovat će vas ili će vas na silu u svoju vjeru obratiti, i tada nikad nećete ono što želite postići!'"


46 Sura El-Kasas, ajet br. 60. Sve što vam je darovano samo su naslade i ukrasi u životu na ovom svijetu, a ono što je u Allaha bolje je i trajno je. Zašto se ne opametite?


47 Sura El-Kasas, ajet br. 61. Kako može biti jednak onaj kome smo lijepu nagradu obećali, i koju će dobiti, i onaj kome smo dali da se naslađuje u životu na ovome svijetu, a koji će poslije, na onome svijetu, u Vatru bačen biti.


48 Sura El-Kasas, ajet br. 78. Ovo što imam stekao sam sa znanjem svojim, tako ja mislim", govorio je on. A zar nije znao da je Allah prije njega već uništio neke narode koji su bili od njega jači i koji su bili više nakupili, a zločinci neće o grijesima svojim ni ispitivani biti.


49 Sura El-Kasas, ajet br. 79. I iziđe on pred narod svoj u svom sjaju. 'Ah, da je i nama ono što je dato Karunu!', govorili su oni koji su čeznuli za životom na ovom svijetu, 'on je, uistinu, presretan!


50 Sura El-Kasas, ajet br. 81. I Mi smo i njega i dvorac njegov u zemlju utjerali, i niko ga od Allahove kazne nije mogao odbraniti, a ni sam sebi nije mogao pomoći.


51 Sura El-Kasas, ajet br. 82. A oni koji su ranije priželjkivali da su na njegovom mjestu stadoše govoriti: 'Zar ne vidite da Allah daje obilje onom od robova Svojih kome On hoče, a i da uskračuje! Da nam Allah nije milost Svoju ukazao i nas bi u zemlju utjerao. Zar ne vidite da nezahvalnici nikad neće uspjeti!


52 Sura El-Ankebut, ajet br. 5. Ako se nada susretu s Allahom, pa od Allaha određeno vrijeme će doći, a On sve čuje i sve zna!


53 Sura El-Kehf, ajet br. 45. "Navedi im kao primjer da je život na ovom svijetu kao bilje, koje i poslije natapanja vodom, koju Mi s neba spuštamo, ipak postane suho i vjetrovi ga raznesu. A Allah sve može.


54 Sura El-Kehf, ajet br. 46. Imetak i sinovi ukras su u životu na Ovom svijetu, a dobra djela koja ostaju, bit će od Gospodara tvoga bolje nagrađena i ono u što se čovjek može pouzdati."


55 Sura En-Nur, ajet br. 19. One koji vole da se o vjernicima šire bestidne glasine, čeka teška kazna i na ovom i na onom svijetu; Allah sve zna, a vi ne znate.


56 Sura En-Nur, ajet br. 21. O vjernici, ne idite šejtanovim stopama! Onoga ko bude išao šejtanovim stopama, on će na razvrat i odvratna djela navoditi. A da nije Allahove dobrote prema vama i milosti Njegove, nijedan se od vas ne bi nikad od grijeha očistio; ali Allah čisti onoga koga On hoće. Allah sve čuje i sve zna.


57 Sura En-Nur, ajet br. 22. Neka se čestiti i imućni među vama ne zaklinju da više neće pomagati rođake i siromahe, i one koji su na Allahovu putu rodni kraj svoj napustili; neka pređu preko toga i nek praštaju! Zar vama ne bi bilo drago da i vama Allah oprosti? A Allah prašta i Milostiv je.


58 Sura En-Nur, ajet br. 23. Oni koji obijede čestite, bezazlene vjernice, neka budu prokleti i na ovom i na onom svijetu; njih čeka patnja nesnosna.


59 Sura Er-Rum, ajet br. 43. Zato ti upravi lice svoje pravoj vjeri, prije nego što Allahovom voljom nastupi Dan koji niko neće moći odbiti. Toga Dana će se oni razdvojiti.


60 Sura Lukman, ajet br. 33. O ljudi, bojte se Gospodara svoga i strahujte od Dana kad roditelji djetetu svome neće moći nimalo pomoći, niti će dijete moći svome roditelju imalo pomoći! Allahova prijetnja je istinita, pa neka vas nikako život na ovom svijetu ne zavara i neka vas u Allaha šejtan ne pokoleba.


61 Sura Sedžda, ajet br. 26. Zar ovima nije jasno koliko smo Mi prije njih naroda uništili, po čijim oni nastambama hodaju? To su, zaista, dokazi, pa zašto neće da čuju?


62 Sura Sebe`, ajet br. 18. A između njih i naselja koje smo blagoslovili - izgradili smo bili naselja vidljiva i odredili im potrebnu udaljenost. "Putujte kroz njih i po noći po danu, sigurni.


63 Sura El Bekare, ajet br. 157. To su oni kojima pripadaju blagoslovi od Gospodara njihovoga i milost, ti su na Pravom putu.


64 Sura Ez-Zumer, ajet br. 20. A one koji se Gospodara svoga boje čekaju odaje, sve jedne iznad drugih sagrađene, ispod kojih će rijeke teći - obećanje je Allahovo, a Allah neće obećanje prekršiti.


65 Sura Ez-Zumer, ajet br. 21. Zar ne vidiš da Allah spušta s neba kišu, pa je u izvore zemlje razvodi, a onda pomoću nje raznobojno bilje izvodi, zatim se osuši i ti ga vidiš požutjela, i najzad ga skrši. To je, doista, pouka za one koji su pametni.


66 Sura Eš-Šura, ajet br. 23. To je ono čime Allah obveseljava Svoje robove, koji vjeruju i čine dobra djela. Reci: Ne tražim za ovo nikakvu drugu nagradu od vas, osim pažnje rodbinske. A ko učini dobro, Mi ćemo njemu za to povećati dobro. Doista, Allah, mnogo prašta i blagodaran je.


67 Sura Eš-Šura, ajet br. 30. A nesreća koja vas zadesi zbog stečevine je ruku vaših, a mnogo toga On i oprosti.


68 Sura Fussilet, ajet br. 26. "Oni koji ne vjeruju govore: 'Ne slušajte ovaj Kur'an, nego pravite buku da biste ga nadvikali!'"


69 Sura El-Ahkaf, ajet br. 18. "To su oni nad kojima treba da se ispuni Riječ rečena o ummetima: džinovima i ljudima koji su prije njih bili i nestali, oni su, zaista, gubitnici."


70 Sura En-Nisa`, ajet br. 1. O ljudi, bojte se Gospodara svoga, Koji vas je stvorio od jedne osobe, od koje je njen par stvorio, a od njih dvoje mnoge muškarce i žene rasijao! Bojte se Allaha, Čijim imenom jedni druge molite, i čuvajte rodbinske veze! Allah doista nad vama bdije!


71 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 35. I ukrase od zlata bismo im dali, jer sve je to samo uživanje u životu na ovom svijetu, a onaj svijet, u Gospodara tvoga, bit će za one koji budu Njegova naređenja izvršavali, a Njegovih se zabrana klonili.


72 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 43. Zato se drži onoga što ti se objavljuje, jer ti si, uistinu, na pravom putu.


73 Sura El Bekare, ajet br. 197. Hadž je u poznatim mjesecima, pa onaj ko se obaveže u toku njih obaviti hadž ne može imati spolni odnos, ružno što činiti, niti ulaziti u prepirke u toku hadža. A za dobro koje učinite Allah zna. Za put se opskrbite, a najbolja je opskrba bogobojaznost! I Mene se bojte vi, razumom obdareni!


74 Sura El Bekare, ajet br. 200. A kada završite obrede vaše, Allaha spomi­njite kao što spominjete pretke vaše, pa i više od toga! Ima ljudi koji govore: 'Gospodaru naš, daj Ti nama na ovome svijetu!', a na drugom svijetu neće imati ništa!


75 Sura El-Hidžr, ajet br. 23. "I samo Mi dajemo život i smrt, i samo smo Mi vječni."


76 Sura El Bekare, ajet br. 229. Puštanje (žene) je dva puta, nakon čega se ili uz dobro zadržava, ili na lijep način razvod daje! A vama nije dopušteno uzimati bilo šta od onoga što ste im darovali, osim ako se njih dvoje plaše da Allahove propise neće izvršavati, A ako se bojite da njih dvoje Allahove propise neće izvršavati onda im nije grijeh da se ona otkupi. To su Allahove granice, pa ih ne prekoračujte! A oni koji Allahove granice prekoračuju, to su oni koji su nepravedni!


77 Sura El Bekare, ajet br. 230. A ako je opet pusti, ona mu nije na­kon toga (za brak) dopuštena sve dok se ne uda za drugog muža Pa ako je ovaj pusti, onda njima dvoma nije grijeh da se jedno drugom vrate, ako misle da će Allahove pro­pise izvršavati. To su Allahove granice koje On objašnjava ljudima koji znaju.


78 Sura El Bekare, ajet br. 243. Zar ne znaš za one koji su iz straha od smrti iz zemlje svoje pobjegli, a bijaše ih na hiljade, pa im je Allah rekao: 'Pomrite!', a poslije ih je oživio Allah je, doista dobar prema ljudima, ali većina ljudi ne zahvaljuje.


79 Sura El Bekare, ajet br. 245. Ko je taj koji Allahu drage volje zajam daje, pa mu ga On mnogostruko vraća? Allah uskraćuje i obilno daje, i Njemu ćete se vratiti.


80 Sura El-Hidžr, ajet br. 45. "Oni koji su se Allaha bojali i onoga što im je zabranjeno klonili, oni će u dženetskim baščama pored izvora biti."


81 Sura El-Hidžr, ajet br. 47. "Mi ćemo zlobu iz grudi njihovih istisnuti, oni će kao braća na divanima jedni prema drugima sjediti."


82 Sura El Bekare, ajet br. 254. O vjernici, podijelite dio onoga čime vas Mi opskrbljujemo, prije nego što dođe Dan kada neće biti ni otkupa, ni prijateljstva, ni pos­redništva! A nevjernici su doista nepravedni!"


83 Sura El-Hidžr, ajet br. 55. "Donosimo ti radosnu vijest, koja će se doista obistiniti" - rekoše oni - "zato nadu ne gubi!"


84 Sura El-Hidžr, ajet br. 75. to su, zaista, pouke za one koji posmatraju",


85 Sura El-Munafikun, ajet br. 10. I od onoga čime vas Mi opskrbljujemo udjeljujte prije nego nekom od vas smrt dođe, pa da onda rekne: 'Gospodaru moj, da me još samo kratko vrijeme zadržiš, pa da milostinju udjeljujem i da dobar budem!'


86 Sura El-Hidžr, ajet br. 77. to je doista pouka za one koji vjeruju".


87 Sura Et-Talak, ajet br. 8. A koliko li samo sela bi što se o zapovijed Gospodara svoga i Njegovih poslanika ogluši?!


88 Sura El Bekare, ajet br. 261. Primjer onih koji imovinu svoju troše na Allahovu putu sličan je zrnu iz kojega nikne sedam klasova, a u svakom klasu po stotinu zrna. A Allah povećava kome On hoće! Allah je neizmjerno dobar i Sveznajući!


89 Sura El Bekare, ajet br. 266. Da li bi iko od vas volio da posjeduje bašču punu palmi i grožđa, ispod koje rijeke teku i u kojoj ima svakojakih plodova, a da je ostario i da ima nejaku djecu, a da je onda vatrena oluja zadesi preko nje i ona izgori?! Tako vam Allah objašnjava Znamenja Svoja, da biste razmislili!


90 Sura El Bekare, ajet br. 267. O vjernici, dijelite od lijepih stvari koje ste stekli, i od onoga što smo vam Mi iz Zemlje izveli! Ne izdvajajte ono što ne vrijedi da biste to udijelili, kada ni sami to ne biste primili osim zatvorenih očiju! I znajte da je Allah nezavisan i hvale dostojan!"


91 Sura El Bekare, ajet br. 277. Onima koji vjeruju, i dobra djela čine, i namaz obavljaju, i zekat daju, pripada nagrada kod Gospodara njihova. Za njih nema straha i oni ne treba da se žaloste!"


92 Sura El Bekare, ajet br. 283. Ako ste na putu i ne nađete pisara, onda neka se uzme zalog. A ako jedan drugome nešto povjerite, neka onaj kome je povjereno, to povjerenje ispuni i neka se boji Allaha, Gospodara svoga! I ne skrivajte svjedočenje, jer ko ga uskrati, srce njegovo je doista grješno! A Allah dobro zna ono što vi radite!


93 Sura El Bekare, ajet br. 284. Allahu pripada sve što je na nebesima i što je na Zemlji! Pokazivali vi što je u dušama vašim ili skrivali, Allah će vas za to pitati, pa će oprostiti kome hoće, a kazniti koga hoće! A Allah je Svemoćan!"


94 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 43. Dan u kome će žurno, kao da kumirima hrle, iz grobova izići,


95 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 44. oborenih pogleda i poniženjem ophrvani. To će biti onaj Dan kojim im se stalno prijeti!


96 Sura El-Murselat, ajet br. 16. Zar Mi nismo drevne narode uništili


97 Sura El-Murselat, ajet br. 17. i poslije njih i one koji su za njima dolazili?


98 Sura El-Murselat, ajet br. 20. Zar vas od neznatne tekućine ne stvaramo?


99 Sura El-Murselat, ajet br. 21. koju na pouzdano mjesto stavljamo


100 Sura El-Murselat, ajet br. 22. do roka određenoga?


101 Sura El-Murselat, ajet br. 25. Zar Mi nismo učinili Zemlju sabiralištem


102 Sura El-Murselat, ajet br. 26. živih i mrtvih


103 Sura El-Murselat, ajet br. 27. i na njoj nepomične visoke planine postavili, i zar vam Mi ne dajemo da slatku vodu pijete?


104 Sura El - Burudž, ajet br. 9. Čija je vlast i na nebesima i na Zemlji, a Allah je svemu Svjedok


105 Sura El-Fedžr, ajet br. 6. Zar ne znaš šta je Gospodar tvoj sa Adom uradio


106 Sura El-Beled, ajet br. 4. Mi čovjeka stvaramo da se trudi


107 Sura El-Beled, ajet br. 11. Pa zašto on nije savladao teškoću?


108 Sura Eš-Šems, ajet br. 9. uspjet će samo onaj ko je očisti


109 Sura Eš-Šems, ajet br. 10. a bit će izgubljen onaj ko je na stranputicu odvodi!


110 Sura El-Lejl, ajet br. 21. i on će, zbilja, zadovoljan biti


111 Sura Ed-Duha, ajet br. 4. Onaj svijet je, zaista, bolji za tebe od ovog svijeta


112 Sura Ez-Zelzele, ajet br. 7. Onaj ko bude uradio koliko trun dobra - vidjet će ga


113 Sura Ez-Zelzele, ajet br. 8. a onaj ko bude uradio i koliko trun zla - vidjet će ga.


114 Sura Et-Tekasur, ajet br. 1. Zaokuplja vas nadmetanje u umnožavanju imetka


115 Sura Et-Tekasur, ajet br. 2. sve dok grobove ne naselite


116 Sura Et-Tekasur, ajet br. 8. zatim ćete toga dana o blagodatima biti pitani sigurno!


117 Sura El-Fil, ajet br. 1. Zar nisi čuo šta je sa vlasnicima slona Gospodar tvoj uradio!


118 Sura El-Fil, ajet br. 2. Zar lukavstvo njihovo nije upropastio.


119 Sura El-Fil, ajet br. 3. i protiv njih jata ptica poslao


120 Sura El-Fil, ajet br. 4. koje su na njih grumenje od gline pečene bacale


121 Sura El-Fil, ajet br. 5. pa ih kao izjedeno lišće učinio?


122 Sura Kurejš, ajet br. 2. navike njihove da zimi i ljeti putuju.


123 Sura Kurejš, ajet br. 3. neka oni Gospodaru ove Kuće robuju


124 Sura Kurejš, ajet br. 4. koji ih gladne hrani i od straha brani


125 Sura El-Leheb, ajet br. 4. i žena njegova što drvlje nosi.


126 Sura El-Leheb, ajet br. 5. o vratu njenu bit će uže od ličine usukane


127 Sura Ali -Imran, ajet br. 55. I kad Allah reče: "Isa, Ja ću ti dušu uzeti, i k Sebi te uzdignuti! Očistiti te od nevjernika, i učinit ću da oni koji te slijede budu iznad onih koji ne vjeruju do Dana sudnjega! Zatim ćete se Meni vratiti, pa ću Ja presuditi o onome u čemu ste se razilazili!


128 Sura Ali -Imran, ajet br. 92. Nećete postići dobro sve dok ne budete dijelili od onoga što vam je drago! A što god da dijelite, Allah to dobro zna!


129 Sura Ali -Imran, ajet br. 132. I pokoravaj­te se Allahu i Poslaniku kako bi vam milost ukazana bila!


130 Sura Ali -Imran, ajet br. 133. I požurite oprostu od Gospodara vašega, i Džennetu širokom kao nebesa i Zemlja, pripremljenim za bogobo­jazne!


131 Sura Ali -Imran, ajet br. 186. Vi ćete sigurno biti iskušavani u imecima vašim, i životima vašim, a slušat ćete od onih kojima je prije vas dana Knjiga i idolopoklonika mnoge neugodnosti. Ako budete izdržali i Allaha se bojali, to je jedna od odlučnih ( teških) stvar!"


132 Sura Ali -Imran, ajet br. 195. I Gospodar im se njihov odazva: "Nijednom djelatniku između vas, bio muškarac ili žena, djelo neću poništiti; vi ste jedni od drugih. Onima koji se isele i koji budu iz domova svojih prognani, i koji budu na putu Mome mučeni, i koji se budu borili i poginuli, sigurno ću loša djela pokriti i sigurno ću ih u dženetske bašče, kroz koje rijeke teku, uvesti! Nagrada je to od Allaha, a kod Allaha je nagrada najljepša!"


133 Sura Ali -Imran, ajet br. 196. Neka te nikako ne obmanjuje to što oni koji ne vjeruju po zemlji uživaju!


134 Sura Ali -Imran, ajet br. 197. Kratko uživanje, a potom, Džehennem je boravište njihovo; a užasno je to prebivalište!


135 Sura Ali -Imran, ajet br. 198. Ali onima koji se Gospodara svoga boje pripadaju dženetske bašče, ispod kojih rijeke teku; u njima će vječno ostati smješteni od Allaha. A ono što je kod Allaha, bolje je za dobre!


136 Sura Ali -Imran, ajet br. 200. O vjernici, budite strpljivi i izdržljivi, postojano bdijte i Allaha se bojte, da biste uspjeli!


137 Sura En-Nisa`, ajet br. 31. Ako se budete klonili velikih grijeha koji su vam zabranjeni, Mi ćemo vam pokriti vaša loša djela i u divno mjesto vas uvesti!


138 Sura En-Nisa`, ajet br. 56. Doista, one koji ne vjeruju u Znamenja Naša, Mi ćemo u vatru baciti, pa kada god im se kože ispeku, zamijenit ćemo im ih drugim kožama, kako bi kaznu osjetili! Allah je, doista, silan i mudar!


139 Sura En-Nisa`, ajet br. 57. A one koji vjeruju i dobra djela čine, Mi ćemo uvesti u dženetske bašče ispod kojih rijeke teku. Tamo će zauvijek ostati i žene čiste u njima imati; i u debelu hladovinu ćemo ih uvesti!


140 Sura En-Nisa`, ajet br. 66. I da smo Mi njima propisali "da sami sebe poubijate!" ili "da se iselite iz svoga zavičaja!", malo ko od njih bi to učinio! A kada bi onako kako im se savjetuje postupili, bilo bi im bolje i u vjeri čvršće!


141 Sura En-Nisa`, ajet br. 85. Ko se bude zalagao za dobro, i on će imati udio u tome, a ko se bude za zlo zala­gao, i on će imati udio u tome! A Allah nad svakom stvari bdije!


142 Sura En-Nisa`, ajet br. 93. A ko hotimično ubije vjernika, kazna mu je Džehennem, u kojem će vječno ostati! Njemu slijedi i gnjev Allahov i prokletstvo, i njemu je kaznu veliku pripremio!


143 Sura En-Nisa`, ajet br. 100. Ko se iseli na putu Allahovom, na Zemlji će naći mnogo mjesta i obilja! A onaj ko napusti svoj dom iseljavajući se radi Allaha i Njegovoga Poslanika, pa ga stigne smrt, od Allaha će dobiti nagradu! Allah mnogo prašta i milostiv je!


144 Sura En-Nisa`, ajet br. 110. A ko učini kakvo zlo, ili prema sebi nasilje učini, a zatim Allaha moli da mu oprosti, naći će da Allah prašta i da je milostiv!


145 Sura En-Nisa`, ajet br. 111. A ko počini prijestup ili grijeh, a potom to prebaci na nedužna čovjeka, natovario je na sebe i kletvu i grijeh očiti!


146 Sura En-Nisa`, ajet br. 115. A ko se suprotstavi Poslaniku nakon što mu se jasno pokaže Pravi put, i slijedi put koji nije put vjernika, pustit ćemo ga da čini što je nau¬mio, i bacit ćemo ga u Džehennem, a loše je to stjecište!


147 Sura En-Nisa`, ajet br. 123. To neće biti ni po vašim željama, ni po željama sljedbenika Knjige; onaj koji radi zlo, bit će kažnjen za to i neće naći, mimo Allaha, ni zaštitnika ni pomagača


148 Sura En-Nisa`, ajet br. 124. a onaj koji čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, ući će u Džennet i nikakva im nepravda neće biti nanesena.


149 Sura En-Nisa`, ajet br. 128. Ako se neka žena plaši od muža zlostavljanja ili zanemarivanja, onda se oni neće ogriješiti ako se međusobno nagode; a nagodba je bolja. A ljudske duše su sklone pohlepi! I ako vi budete lijepo postupali i Allaha se bojali - pa Allah dobro zna ono što radite


150 Sura En-Nisa`, ajet br. 129. Vi nećete moći potpuno jednako postupati prema ženama svojim ma koliko to željeli. I nemojte prema nekoj sasvim naginjati pa da neku učinite kao da je bez muža, a nerazve­dena. A ako se popravite i Allaha bojite, pa Allah doista oprašta i milostiv je.


151 Sura En-Nisa`, ajet br. 130. A ako se njih dvoje ipak rastave, Allah će ih, iz obilja Svoga, neovisnim učiniti. Allah je neizmjerno dobar i mudar.


152 Sura En-Nisa`, ajet br. 131. Allahovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji. Mi smo onima kojima je dana Knjiga prije vas, a i vama, već zapovjedili da se bojite Allaha. A ako ne budete vjerovali, pa uistinu Allahovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, Allah nije ni o kome ovisan i On je hvale vrijedan!


153 Sura En-Nisa`, ajet br. 132. Allaho­vo je ono što je na nebesima i što je na Zem­lji, i Allah je kao Gospodar dovoljan.


154 Sura En-Nisa`, ajet br. 133. Ako On hoće, vas će ukloniti, o ljudi, a druge će dovesti. On je kadar to učiniti.


155 Sura En-Nisa`, ajet br. 134. Onaj koji želi nagradu na ovome svijetu, pa u Allaha je nagrada i ovoga i onoga svijeta, Allah sve čuje i vidi.


156 Sura En-Nisa`, ajet br. 135. O vjernici, budite uvijek pravedni, svjedočite Allaha radi, pa makar to bilo protiv vas samih, ili roditelja i rodbine. Bude li (onaj protiv koga svjedočite) bogat ili siromah, pa Allah je preči (da se brine o) njima! I ne slije­dite strasti, kako ne biste bili nepravedni. A ako budete krivo svjedočili ili svjedočenje izbjegavali, pa Allah zaista zna što radite.


157 Sura En-Nisa`, ajet br. 148. Allah ne voli da se o zlu glasno govori, to može samo onaj kome je učinjena nepravda. A Allah sve čuje i sve zna.


158 Sura El -Ahzab, ajet br. 58. A oni koji vjernike i vjernice vrijeđaju, a oni to ne zaslužuju, tovare na sebe klevetu i pravi grijeh.


159 Sura El -Ahzab, ajet br. 60. Ako se licemjeri i oni čija su srca bolesna i oni koji po Medini šire laži - ne okane, Mi ćemo ti vlast nad njima prepustiti i oni će samo kratko vrijeme kao susjedi tvoji u njoj ostati,


160 Sura El -Ahzab, ajet br. 62. prema Allahovu zakonu koji je vrijedio za one koji su bili i nestali! A ti nećeš u Allahovu zakonu izmjene naći!


161 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 12. bit će u Nas, doista, okova i ognja,


162 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 13. i jela koje u grlu zastaje, i patnje nesnosne,


163 Sura El - Burudž, ajet br. 20. a Allahu oni neće moći umaći


164 Sura Et-Tegabun, ajet br. 5. Zar do vas nije doprla vijest o onima koji još davno nisu vjerovali, pa su kobnost postupka svoga iskusili - a još ih i kazna bolna čeka.


165 Sura Et-Tegabun, ajet br. 6. Zato što su govorili kad su im poslanici njihovi jasne dokaze donosili: 'Zar da nas ljudi upućuju?' Pa nisu vjerovali i okretali su se; a Allahu nije niko potreban, Allah nije ni o kome ovisan, On je jedini hvale dostojan!


166 Sura El-Kijame, ajet br. 3. Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti


167 Sura El-Kijame, ajet br. 4. Naprotiv; Mi možemo izravnati jagodice prstiju njegovih.


168 Sura El-Kijame, ajet br. 36. Zar čovjek misli da će zaludu ostavljen biti?!


169 Sura El-Kamer, ajet br. 18. Poricao je Ad, pa kakva je bila kazna Moja i opomene Moje!


170 Sura El-Kamer, ajet br. 19. Jednog kobnog dana poslali smo na njih leden vjetar koji je neprestano puhao


171 Sura El-Kamer, ajet br. 20. i ljude dizao, kao da su palmova stabla iščupana,


172 Sura El-Kamer, ajet br. 44. Zar ovi da govore: "Mi smo skup nepobjedivi!


173 Sura El-Kamer, ajet br. 50. i naređenje Naše samo je jedna riječ - sve bude u tren oka


174 Sura El-Mulk, ajet br. 30. Reci: 'šta mislite, ako vam vode presuše, ko će vam tekuću vodu dati?