Ajeti povezani sa temom Kur'an i učenje Kur'ana, broj veza 77


1 Sura El Bekare, ajet br. 2. Ova Knjiga, u koju nema sumnje, Uputa je onima koji se Allaha boje.


2 Sura Ali -Imran, ajet br. 3. On tebi objavljuje Knjigu s istinom, koja potvrđuje prethodne, a i Tevrat i Indžil je objavio


3 Sura El-Enfal, ajet br. 6. Raspravljali su se s tobom o borbi; iako im je bilo očito da će pobijediti, nekima od njih izgledalo je kao da se na oči svoje u smrt gone


4 Sura Ali -Imran, ajet br. 7. On je Onaj Koji ti objavljuje Knjigu u kojoj su ajeti jasni; oni su matica Knjige; drugi su ne­jasni. Oni u čijim je srcima zastrana u težnji za smutnjom i svojim tumačenjem, oni slijede nejasne ajete. A tumačenje njihovo zna samo Allah! Oni, pak, koji su u znanost upućeni kažu: "Mi u to vjerujemo; sve je to od našega Gospodara! Samo razumni shvaćaju!


5 Sura El-Enfal, ajet br. 8. Da istinu utvrdi i neistinu uništi, makar to ne bilo mnogobožcima po volji


6 Sura Hud, ajet br. 2. da se samo Allahu klanjate, - ja sam vam od Njega, da opominjem i da radosne vijesti kazujem.


7 Sura El-Enfal, ajet br. 32. A kad su oni rekli: Bože, ako je ovo zbilja istina od Tebe, Ti pusti na nas kamenje s neba kao kišu ili nam pošalji patnju nesnosnu


8 Sura Junus, ajet br. 17. Pa ima li onda nepravednijeg od onoga koji o Allahu laži iznosi ili koji Njegove dokaze smatra neistinitim? Mnogobošci, doista, neće uspjeti.


9 Sura Hud, ajet br. 17. Zar je onaj koji želi samo ovaj svijet kao onaj kome je jasno ko je Gospodar njegov, na što se nadovezuje Kur´an kao svjedok Njegov, i još prije njega Knjiga Musaova, putovođa i milost? To su oni koji vjeruju u nj. A onima koji su se protiv njega urotili vatra će boravište biti. Zato ti nikako ne sumnjaj u nj, on je zaista istina od Gospodara tvoga, ali većina ljudi neće da vjeruje.


10 Sura Junus, ajet br. 37. Ovaj Kur'an nije izmišljen, od Allaha je - on potvrđuje istinitost prijašnjih objava i objašnjava propise, u njega nema sumnje, od Gospodara svjetova je!


11 Sura Junus, ajet br. 57. O ljudi, već vam je stigla poruka od Gospodara vašega, i lijek za vaša srca, i uputstvo i milost vjernicima.


12 Sura El-A`raf, ajet br. 204. A kad se uči Kur'an, vi ga slušajte i šutite - da biste bili pomilovani.


13 Sura Junus, ajet br. 94. A ako sumnjaš u ono što ti objavljujemo upitaj one koji čitaju Knjigu, prije tebe objavljenu. Tebi Istina od Gospodara tvoga dolazi, i nikako ne budi od onih koji su u sumnji.


14 Sura Er-Ra`d, ajet br. 1. Elif-lam-mim-ra. Ovo su ajeti Knjige! A ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga istina je, ali većina ljudi neće da vjeruje.


15 Sura El-Isra, ajet br. 9. Ovaj Kur'an vodi jedinom ispravnom putu, i vjernicima koji čine dobra djela donosi radosnu vijest da ih čeka nagrada velika.


16 Sura El-Isra, ajet br. 47. Mi dobro znamo šta oni žele da čuju kada dolaze da te prisluškuju, i o čemu se sašaptavaju kad nevjernici govore: "Vi slijedite samo opčinjena čovjeka!"


17 Sura El-Isra, ajet br. 48. Vidi šta o tebi oni govore, pa onda lutaju i ne mogu da nađu Pravi put.


18 Sura En-Nahl, ajet br. 98. "Kada hoćeš učiti Kur'an, zatraži u Allaha zaštitu od šejtana prokletog",


19 Sura El-Isra, ajet br. 82. Mi objavljujemo u Kur'anu ono što je lijek i milost vjernicima, a nevjernicima on samo povećava propast.


20 Sura El-Isra, ajet br. 86. A da hoćemo, Mi bismo učinili da iščezne ono što smo ti objavili, i ti, poslije, ne bi nikoga našao ko bi ti protiv Nas pomogao.


21 Sura El-Isra, ajet br. 105. Mi Kur‘an pun mudrosti objavljujemo, i na istinit način se on objavljuje. A tebe smo poslali samo zato da radosne vijesti donosiš i da opominješ.


22 Sura El-Isra, ajet br. 106. I kao Kur'an, sve dio po dio ga objavljujemo da bi ga ti ljudima malo-pomalo kazivao, i prema potrebi ga objavljujemo.


23 Sura El-Isra, ajet br. 107. Reci: "Vjerovali u njega ili ne vjerovali, oni kojima je još prije objavljivanja njegova dato znanje padaju licem na tle, čineći sedždu, kad im se on čita."


24 Sura El-Isra, ajet br. 110. Reci: "Zovite: 'Allah', ili zovite: 'Svemilosni', a kako Ga god budete zvali, Njegova su imena najljepša. Ne izgovaraj na sav glas Kur'an kad molitvu obavljaš, a i ne prigušuj ga; traži sredinu između toga."


25 Sura El-Kehf, ajet br. 4. i da opomene one koji govore: 'Allah je Sebi uzeo sina.'


26 Sura El-Enbija, ajet br. 3. Srca rasijanih. A mnogobošci govore šapatom: "Da li je ovaj nešto drugo do čovjek kao i vi? Zar ćete slijediti vradžbinu, a vidite da jest!"


27 Sura El-Enbija, ajet br. 4. "Gospodar moj zna", reče on, "šta se govori na nebu i na Zemlji; On sve čuje i sve zna!"


28 Sura El-Enbija, ajet br. 5. Oni čak, govore: "To su samo zbrkani snovi; on ga izmišlja; on je pjesnik; neka nam donese kakvo čudo kao i prijašnji poslanici!"


29 Sura El-Enbija, ajet br. 48. Mi smo Musau i Harunu dali Furkan, svjetlo i opomenu za one koji se budu grijeha klonili.


30 Sura El-Enbija, ajet br. 50. I ovo je Opomena blagoslovljena koju objavljujemo, pa zar da je vi poričete!?


31 Sura Merjem, ajet br. 97. Mi smo Kur'an učinili lahkim, na tvome jeziku, da bi njime one koji se Allaha boje i grijeha klone obradovao, a inadžije nepopustljive opomenuo.


32 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 3. Zar ćeš ti sebe uništiti zato što oni neće da postanu vjernici?


33 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 5. I njima ne dođe nijedna nova opomena od Svemilosnoga, a da se od nje ne okrenu.


34 Sura El-Furkan, ajet br. 32. Oni koji ne vjeruju govore: 'Zašto mu Kur‘an nije odjednom cijeli objavljen?' A tako se objavljuje da bismo njime srce tvoje učvrstili, i Mi ga činimo razgovljetnim.


35 Sura El-Kehf, ajet br. 29. "I reci: 'Istina dolazi od Gospodara vašeg, pa ko hoće - neka vjeruje, a ko hoće - neka ne vjeruje!' Mi smo nevjernicima pripremili Vatru čiji će ih plamen sa svih strana obuhvatiti; ako zamole pomoć, pomoći će im se tekućinom poput rastopljene kovine koja će lica ispeći. Užasna li pića i grozna li boravišta!"


36 Sura El-Kehf, ajet br. 54. "U ovom Kur'anu, Mi na razne načine objašnjavamo ljudima svakovrsne primjere, ali je čovjek, više nego iko, spreman da raspravlja.


37 Sura El-Ankebut, ajet br. 45. Kazuj Knjigu koja ti se objavljuje i obavljaj namaz - namaz, zaista, odvraća od razvrata i od svega što je ružno; a Allahovo spominjanje vas veće je od vašeg spominjanja Njega! - A Allah zna šta radite!


38 Sura Er-Rum, ajet br. 58. U ovom Kur'anu Mi navodimo ljudima svakovrsne primjere. A kad bi im ti ne znam kakvo čudo donio, opet bi rekli oni koji neće da vjeruju: 'Vi samo iznosite laži.


39 Sura Er-Rum, ajet br. 60. A ti budi strpljiv! Allahovo obećanje je, zaista, istina i neka te nikako ne obmanu oni koji čvrsto ne vjeruju.


40 Sura Sedžda, ajet br. 2. Objavljivanje Knjige, o kojoj nema sumnje, od Gospodara je svjetova.


41 Sura Fatir, ajet br. 31. A ono što ti iz Knjige objavljujemo sušta je Istina, ona potvrđuje da su istinite i one prije nje. - Allah, zaista, o robovima Svojim sve zna i On sve vidi .


42 Sura El Bekare, ajet br. 106. Mi nijedan ajet ne mijenjamo, niti ga u zaborav ostavljamo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo! Zar ti ne znaš da Allah sve može?


43 Sura El Bekare, ajet br. 107. Zar ti ne znaš da Allahu pripada vlast i na nebesima i na Zemlji i da, osim Allaha, ni zaštitnika ni pomagača nemate?


44 Sura Ez-Zumer, ajet br. 23. Allah objavljuje najljepši govor, Knjigu sličnu po smislu, čije su pouke dvojake. Od nje se koža ježi u onih koji se Gospodara svoga boje, a zatim, kad se spomene ime Allahovo, kože se njihove i srca njihova smiruju. To je Allahova Uputa kojom On upućuje koga hoće; a onoga koga Allah ostavi u zabludi, njemu nema upućivača.


45 Sura Fussilet, ajet br. 2. "Objava je od Svemilosnog Milostivog"


46 Sura Fussilet, ajet br. 3. "Knjiga čiji su ajeti jasno izloženi, Kur'an na arapskom jeziku za ljude koji znaju"


47 Sura Fussilet, ajet br. 4. "Obveselitelj i opominjatelj - pa opet većina njih glavu okreće, neće ni da čuje."


48 Sura Eš-Šura, ajet br. 7. Eto, tako Mi tebi objavljujemo Kur'an, na arapskom jeziku, da bi opominjao Majku gradova i one oko nje i upozorio na Dan sakupljanja - u koji nema nikakve sumnje. Jedni će u Džennet, a drugi u Džehennem.


49 Sura Eš-Šura, ajet br. 24. Zar oni da govore: 'On izmišlja o Allahu laži! A Allah će, ako hoće, srce tvoje zapečatiti!' A Allah poništava neistinu i utvrđuje istinu riječima Svojim; On dobro zna svačije misli.


50 Sura Eš-Šura, ajet br. 51. Nijednom čovjeku nije dato da mu se Allah obraća, osim vahjom, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika, pa da objavi ono što On hoće, dopuštanjem Njegovim! - On je, zaista, Uzvišen i Mudar!


51 Sura Fussilet, ajet br. 53. "Mi ćemo im pružiti dokaze Naše u krajevima (Zemlje), a i u njima samim, dok im ne bude sasvim jasno da je Kur'an istina. A zar nije dovoljno to što je Gospodar tvoj o svemu obaviješten?"


52 Sura Ed-Duhan, ajet br. 2. "Tako mi Knjige jasne"


53 Sura Ed-Duhan, ajet br. 3. "Mi smo je objavili u Blagoslovljenoj noći , i Mi, doista, opominjemo"


54 Sura El-Ahkaf, ajet br. 11. "I govore nevjernici o vjernicima: 'Da je kakvo dobro, nas oni ne bi u tome pretekli.' A kako pomoću njega pravi put nisu našli, sigurno će reći: 'Ovo je još davna izmišljotina.'"


55 Sura Muhammed, ajet br. 24. "Kako oni ne razmisle o Kur'anu, ili su im na srcima katanci!"


56 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 43. Zato se drži onoga što ti se objavljuje, jer ti si, uistinu, na pravom putu.


57 Sura El-Hakka, ajet br. 43. "Objava je on od Gospodara svjetova! "


58 Sura El-Insan, ajet br. 25. zato izdrži do odluke Gospodara tvoga, i ne slušaj ni grješnika ni nevjernika njihova


59 Sura El-Insan, ajet br. 26. I spominji ime Gospodara svoga ujutro i predvečer


60 Sura El-Murselat, ajet br. 1. Tako mi onih koji se jedan za drugim šalju


61 Sura `Abese, ajet br. 16. časnih, čestitih


62 Sura Et-Tekvir, ajet br. 19. Kur'an mi je, zaista, kazivanje Izaslanika plemenitog


63 Sura Et-Tekvir, ajet br. 22. A drug vaš nije lud


64 Sura Et-Tekvir, ajet br. 23. on ga je na obzorju jasnom vidio


65 Sura Et-Tekvir, ajet br. 25. i Kur'an nije prokletog šejtana govor


66 Sura Et-Tekvir, ajet br. 26. pa kuda onda idete!?


67 Sura Et-Tekvir, ajet br. 27. Kur'an je samo pouka svjetovima


68 Sura Et-Tekvir, ajet br. 28. onome od vas koji hoće da je na pravom putu


69 Sura El-Bejjine, ajet br. 3. u kojima su propisi ispravni


70 Sura En-Nisa`, ajet br. 166. Allah svjedoči da je istina ono što ti objav­ljuje, objavljuje ga sa Svojim znanjem, a i meleki svjedoče. A dovoljan je Allah kao svjedok.


71 Sura En-Nisa`, ajet br. 174. O ljudi, Dokaz vam je već stigao od Gospo­dara vašeg i Mi smo vam objavili Jasnu Svjet­lost.


72 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 3. polovinu njezinu i malo manje od nje


73 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 4. ili malo više od nje, i izgovaraj Kur'an pažljivo,


74 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 5. Mi ćemo ti, doista, teške riječi slati


75 Sura El - Burudž, ajet br. 21. a ovo je Kur'an veličanstveni


76 Sura El - Burudž, ajet br. 22. na ploči pomno čuvanoj


77 Sura El-Kamer, ajet br. 32. A Mi smo Kur'an učinili dostupnim za pouku, pa ima li ikoga ko bi pouku primio?