Ajeti povezani sa temom Smrt, život u kaburu i proživljenje, broj veza 64


1 Sura El-A`raf, ajet br. 37. Ima li, onda, nepravednijeg od onoga koji o Allahu govori laž i ne priznaje Njegove riječi? Takvi će dobiti sve ono što im je zapisano. Ali, kada im izaslanici Naši dođu da im duše uzmu, upitat će: ′A gdje su oni kojima ste se, umjesto Allahu, klanjali?′ - Izgubili su nam se" - odgovorit će, i sami protiv sebe posvjedočiti da su nevjernici bili.


2 Sura El Bekare, ajet br. 28. Kako ne vjerujete u Allaha, vi koji ste bili mrtvi pa vas je On oživio, zatim će vas usmrtiti, zatim ponovo oživiti, potom ćete Njemu biti vraćeni?!


3 Sura Ibrahim, ajet br. 27. "Allah će vjernike postojanom riječju učvrstiti i na ovom i na onom svijetu, a nevjernike će u zabludu staviti; Allah radi što hoće."


4 Sura En-Nahl, ajet br. 27. "A na Sudnjem danu On će ih osramotiti i upitati: 'Gdje su oni koje ste Meni ravnim smatrali, oni zbog kojih ste se prepirali?' Oni koji su razumni reći će: 'Danas će bruka i muka nevjernike stići.'"


5 Sura En-Nahl, ajet br. 29. "zato ulazite na kapije Džehennema, u njemu ćete vječno ostati!" "O kako će prebivalište onih koji su se oholili - grozno biti!"


6 Sura En-Nahl, ajet br. 30. "A onima koji su se Allaha bojali reći će se: 'Šta je objavljivao Gospodar vaš?' 'Dobro!' - odgovorit će. Oni koji čine dobra djela imat će još na ovom svijetu lijepu nagradu, a onaj svijet je, sigurno, još bolji. O kako će boravište onih koji su se Allaha bojali - divno biti"


7 Sura En-Nahl, ajet br. 31. "edenski perivoji u koje će ući, kroz koje će rijeke teći, i u kojima će sve što zažele imati. Tako će Allah one koji Ga se budu bojali nagraditi"


8 Sura En-Nahl, ajet br. 32. "one kojima će meleki dušu uzeti - a oni čisti, i kojima će govoriti: 'Mir vama! Uđite u Džennet zbog onoga što ste činili!'"


9 Sura El-Isra, ajet br. 49. Oni govore: "Zar kad se u kosti i prašinu pretvorimo, zar ćemo, kao nova bića, doista biti oživljeni?"


10 Sura El-Isra, ajet br. 50. Reci: "Hoćete, i da ste kamenje ili gvožđe."


11 Sura El-Isra, ajet br. 51. "Ili bilo kakvo stvorenje za koje mislite da ne može biti oživljeno." - "A ko će nas u život vratiti?" - upitat će oni, a ti reci: "Onaj Koji vas je i prvi put stvorio", a oni će prema tebi odmahnuti glavama svojim i upitati: "Kada to?" Ti reci: "Možda ubrzo"


12 Sura El-Isra, ajet br. 52. Bit će Onog dana kad vas On pozove, i vi ćete se, s hvalom Njemu, odazvati, i da ste samo malo vremena ostali, pomisliti.


13 Sura El-Hadždž, ajet br. 5. O ljudi! Ako ste u sumnji spram proživljenja - pa Mi vas stvaramo od zemlje, zatim od kapi sjemena, potom od ugruška, zatim od grude mesa, oblikovanog i neoblikovanog, da bismo vama objasnili! A u matericama zadržavamo šta hoćemo, do roka određenog, zatim činimo da se kao dojenčad rađate i da poslije do muževnog doba uzrastete; jedni od vas umiru, a drugi duboku starost doživljavaju, da ne zna, nakon što je znao, ništa. I ti vidiš zemlju kako je zamrla, ali kad na nju kišu spustimo, ona ustrepće i uzbuja, i iz nje iznikne svakovrsno bilje prekrasno.


14 Sura El-Hadždž, ajet br. 6. To je zato što je On, Allah, zaista, Istina i što je On kadar da mrtve oživi, i što On sve može.


15 Sura El-Hadždž, ajet br. 7. I što će čas oživljenja, u to nema sumnje, doći i što će Allah one u grobovima oživiti.


16 Sura El-Enbija, ajet br. 35. Svako živo biće smrt će okusiti! Mi vas stavljamo na kušnju i u dobru i u zlu i Nama ćete se vratiti.


17 Sura El-Enbija, ajet br. 95. A dopušteno nije da se stanovnici bilo kojeg naselja koje smo Mi uništili vrate!


18 Sura El-Mu`minun, ajet br. 90. Da, Mi im istinu donosimo, a oni su , zaista, lažljivci


19 Sura El-Mu`minun, ajet br. 99. Kad nekom od njih smrt dođe, on uzvikne: 'Gospodaru moj, povrati me


20 Sura El-Mu`minun, ajet br. 100. da uradim kakvo dobro u onome što sam ostavio!' - Nikada! To su riječi koje će on uzalud govoriti - pred njima će prepreka biti sve do Dana kada će oživljeni biti.


21 Sura En-Neml, ajet br. 68. Ovim nam se već odavno prijeti, i nama i precima našim, a ovo su samo izmišljotine naroda drevnih.


22 Sura El-Ankebut, ajet br. 20. Reci: 'Putujte po svijetu da vidite šta je On iz ničega stvorio. I Allah će to, poslije, po drugi put stvoriti, Allah, zaista, može sve.


23 Sura Er-Rum, ajet br. 27. On je Taj Koji iz ničega stvara i On će to ponovo učiniti, to je Njemu lahko; Njemu pripada primjer najuzvišeniji i na nebesima i na Zemlji; On je Silan i Mudar.


24 Sura Er-Rum, ajet br. 49. iako su bili očajni prije nego što se spustila na njih.


25 Sura Er-Rum, ajet br. 50. Zato pogledaj tragove Allahove milosti - kako On oživi zemlju nakon mrtvila njezina! On će, uistinu, i mrtve oživiti, On sve može.


26 Sura Sedžda, ajet br. 27. Kako oni ne vide da Mi tjeramo kišu u ogoljelu zemlju, i činimo da, uz pomoć njenu, niče rastinje kojim se hrani stoka njihova, a i oni sami - pa zašto neće da vide?!


27 Sura Sebe`, ajet br. 3. A nevjernici govore: "čas oživljenja nam neće doći!" Reci: "Hoće, tako mi Gospodara moga, Koji zna i ono što je skriveno, zacijelo će vam doći." Njemu ne može ništa, ni trunčica jedna, ni na nebesima ni na Zemlji, izmaći, i ne postoji ništa, ni manje ni veće od toga, što nije u jasnoj Knjizi.


28 Sura Sebe`, ajet br. 7. A oni koji ne vjeruju govore: "Hoćete li da vam pokažemo čovjeka koji vas obavještava da ćete, kada se sasvim raspadnete, zaista, ponovno stvoreni biti?


29 Sura Sebe`, ajet br. 8. iznosi li on o Allahu laži ili je lud? Nijedno, već su oni koji u onaj svijet neće da vjeruju na muci i u zabludi dalekoj.


30 Sura Sebe`, ajet br. 9. Kako ne vide nebo i Zemlju, ono što je iznad njih i ono što je ispod njih?! Kad bismo htjeli, u zemlju bismo ih utjerali ili komade neba na njih sručili. To je, zaista, znak svakom robu koji se kaje.


31 Sura Sebe`, ajet br. 29. i govori: "Kada će već jednom ta prijetnja, ako Istinu govorite?


32 Sura Sebe`, ajet br. 30. Reci: "Dan vam je već određen, ne možete ga ni za čas jedan zaustaviti niti ubrzati.


33 Sura El-Džasije, ajet br. 21. "Misle li oni koji čine zla djela da ćemo s njima postupiti jednako kao sa onima koji vjeruju i dobra djela čine, da će im život i smrt biti isti? Kako loše rasuđuju!"


34 Sura El-Ahkaf, ajet br. 33. "Zar ne znaju da je Allah - Koji je nebesa i Zemlju stvorio i Koji nije, stvarajući ih, iznemogao - kadar oživiti mrtve? Jeste, On sve može."


35 Sura El-Hidžr, ajet br. 25. "A On, Gospodar tvoj, zaista će ih sabrati. On je mudar i sve zna."


36 Sura El Bekare, ajet br. 244. I borite se na Allahovu putu i znajte da Allah sve čuje i sve zna.


37 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 44. oborenih pogleda i poniženjem ophrvani. To će biti onaj Dan kojim im se stalno prijeti!


38 Sura El-Insan, ajet br. 28. A oni, oni život na ovom svijetu vole doista, a ništa ih se ne tiče Dan tegobni koji ih čeka.


39 Sura El-Murselat, ajet br. 2. pa kao vihor hite


40 Sura El-Murselat, ajet br. 3. i onih koji objavljuju


41 Sura El-Murselat, ajet br. 4. pa razdvajaju,


42 Sura El-Murselat, ajet br. 5. i Objavu dostavljaju,


43 Sura En-Nazi`at, ajet br. 10. Govorit će: 'Zar ćemo, zaista, biti povraćeni u prvobitno stanje?


44 Sura En-Nazi`at, ajet br. 11. Zar kad truhle kosti postanemo?


45 Sura `Abese, ajet br. 22. i poslije će ga, kada On bude htio, oživiti


46 Sura `Abese, ajet br. 24. Neka čovjek pogleda u hranu svoju


47 Sura `Abese, ajet br. 26. zatim zemlju pukotinama cijepamo


48 Sura `Abese, ajet br. 33. A kad dođe glas zaglušujući


49 Sura Ali -Imran, ajet br. 185. Svaka duša smrt će okusiti, a samo ćete na Sudnjem danu u potpunosti dobiti plaće vaše! Pa ko bude od Vatre udaljen i u Džennet uveden, uspio je! A život na ovome svijetu samo je varljivo naslađivanje!


50 Sura En-Nisa`, ajet br. 42. Toga dana će poželjeti oni koji nisu vjerovali i koji su se protiv Poslanika dizali, da zemlja nad njima bude poravnana, a od Allaha nijednu riječ neće moći sakriti!


51 Sura En-Nisa`, ajet br. 78. Gdje god bili, stići će vas smrt, pa makar bili i u kulama visokim! Ako ih zadesi kakvo dobro, oni kažu: 'To je od Allaha!', a ako ih zadesi kakvo zlo, oni govore: 'To je od tebe!' Reci: 'Sve je od Allaha!' Pa šta je s ovim ljudi­ma?! - Oni kao da ne razumiju što im se go­vori!


52 Sura Et-Tegabun, ajet br. 7. Nevjernici misle da neće biti oživljeni. Reci: 'Hoćete, Gospodara mi moga, sigurno ćete biti oživljeni, pa ćete o onom što ste radili, doista, biti obaviješteni!', a to je Allahu lahko.


53 Sura Et-Tegabun, ajet br. 9. Na Dan kad vas On sakupi, na dan Zbora, to je dan Samoobmane. Ko bude vjerovao i dobra djela činio, On će mu prekriti loša djela njegova i uvest će ga u dženetske bašče kroz koje rijeke teku, u njima će vječno i zauvijek boraviti. To će uspjeh veliki biti


54 Sura Et-Tegabun, ajet br. 10. A oni koji nisu vjerovali i koji su ajete Naše poricali, bit će stanovnici u vatri; u njoj će vječno ostati, a to će užasno mjesto biti, gdje će skončati!


55 Sura El-Kijame, ajet br. 3. Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti


56 Sura El-Kijame, ajet br. 4. Naprotiv; Mi možemo izravnati jagodice prstiju njegovih.


57 Sura El-Kijame, ajet br. 26. Pazi, kada duša dopre do ključnih kostiju


58 Sura El-Kijame, ajet br. 27. i vikne se: 'Ima li vidara


59 Sura El-Kijame, ajet br. 28. i on se uvjeri da je to čas rastanka


60 Sura El-Kijame, ajet br. 29. i noga se uz nogu savije.


61 Sura El-Kijame, ajet br. 31. Nije vjerovao i nije klanjao


62 Sura El-Mulk, ajet br. 23. Reci: 'On sve stvara, daje vam sluh i vid i pamet, a vi se malo zahvaljujete!


63 Sura El-Mulk, ajet br. 24. Reci: 'On vas je po Zemlji razasuo, i pred Njim ćete se sakupiti


64 Sura El-Mulk, ajet br. 28. Reci: 'Kažite vi meni: ako Allah pošalje smrt meni i onima koji su sa mnom, ili ako nam se smiluje, ko će nevjernike od neizdržljive patnje zaštititi?