Ajeti povezani sa temom Ka'ba, broj veza 8


1 Sura El-Enfal, ajet br. 34. A zaslužu da ih Allah kazni kad brane drugima pristup Mesdžid-Haramu, a oni nisu njegovi čuvari. Čuvari njegovi treba da budu samo oni koji se Allaha boje, ali većina njih ne zna


2 Sura El-Hadždž, ajet br. 26. I kada smo kao pribježište Ibrahimu pokazali mjesto gdje je Kaba, rekli smo: "Ne smatraj Nama nikoga ravnim, i očisti Kabu Moju za one koji će je obilaziti, koji će stajati i koji će na ruku'u i sedždi biti."


3 Sura El-Hadždž, ajet br. 27. "I oglasi ljudima hadž' - i dolazit će ti pješke i na svakoj kamili iznurenoj koje dolaze sa dalekog puta."


4 Sura El Bekare, ajet br. 125. I kada Mi Hram učinismo utočištem i sigurnim mjestom za ljude: "Neka vam mjesto na kojem je Ibrahim stajao bude prostor gdje ćete namaz obavljati!" I Ibrahimu i Ismailu stavili smo u obavezu "da Hram Moj očiste za one koji ga budu obilazili, koji u njemu budu boravili, ruku i sedždu činili.


5 Sura El Bekare, ajet br. 127. I dok su Ibrahim i Ismail temelje Hrama podizali, (molili su): "Gospodaru naš, primi to od nas, jer Ti, uisti­nu, sve čuješ i znaš.


6 Sura El Bekare, ajet br. 128. Gospodaru naš, učini nas dvojicu Tebi odanim (muslimani­ma), i porod naš neka bude Tebi odan, pokaži nam obrede naše i oprosti nam, jer Ti primaš pokajanje i milostiv si.


7 Sura Ali -Imran, ajet br. 96. Prvi hram podignut za ljude jeste onaj u Beki, blagoslovljen i putokaz svjetovima.


8 Sura Ali -Imran, ajet br. 97. U njemu su znamenja očevidna, mjesto na kojem je stajao Ibrahim! I onaj ko u nj uđe, bit će siguran. Hodočastiti Hram, radi Allaha, dužan je svako ko bude u mogućnosti do njega doći. A ko ne vjeruje pa, Allah je, doista, neovisan o svjetovima!