Ajeti povezani sa temom Fadileti Kur'ana i sureta, broj veza 45


1 Sura El Fatiha, ajet br. 1. <p>U ime Allaha, Svemilosnog, Milostivog!</p>


2 Sura El Bekare, ajet br. 1. Elif-Lam-Mim


3 Sura El Bekare, ajet br. 2. Ova Knjiga, u koju nema sumnje, Uputa je onima koji se Allaha boje.


4 Sura El-En`am, ajet br. 154. Mi smo Musau Knjigu dali da učinimo potpunom blagodat onome koji će prema njoj postupati i kao objašnjenje svemu i uputu i milost, da bi oni povjerovali da će pred Gospodara svoga stati.


5 Sura El-En`am, ajet br. 157. I da ne kažete: Da je Knjiga objavljena nama, bolje bismo se od njih držali pravog puta. Pa objavljuje vam se, eto, od Gospodara vašeg jasan dokaz i uputstvo i milost; i ima li, onda, nepravednijeg od onoga koji Allahove dokaze ne priznaje i od njih se okreće? A Mi ćemo teškom mukom kazniti one koji se od dokaza Naših odvraćaju zato što to stalno čine.


6 Sura Hud, ajet br. 1. Elif-lam-ra. Ovo je Knjiga čiji se ajeti pomno nižu i od vremena do vremena objavljuju, od Mudrog i Sveznajućeg


7 Sura Er-Ra`d, ajet br. 31. Kad bi se kakvim Kur'anom brda pokrenula ili zemlja iskomadala ili mrtvi dozvali; Allahu pripada sve! A zar ne znaju vjernici da nevjernike će nesreća neprestano pogađati ili će se u blizini mjesta njihova događati, zbog onoga što rade - sve dok se Allahova prijetnja ne ispuni. Allah će sigurno održati obećanje.


8 Sura El-Isra, ajet br. 39. To je mudrost koju ti Gospodar tvoj objavljuje. I ne dodaji Allahu drugog boga da ne bi u Džehennem bio bačen, prekoren i od milosti Njegove udaljen.


9 Sura El-Kehf, ajet br. 1. Hvaljen neka je Allah Koji Svome robu objavljuje Knjigu, i nije je dao iskrivljenu, nego


10 Sura El-Enbija, ajet br. 10. Mi vam Knjigu objavljujemo u kojoj je slava vaša, pa zašto se ne opametite?


11 Sura En-Nur, ajet br. 1. Objavljujemo ovu suru i njezine propise činimo obaveznim! U njoj objavljujemo jasne dokaze da biste pouku primili.


12 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 192. I Kur'an je sigurno objava Gospodara svjetova;


13 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 193. Donosi ga povjerljivi Džibril,


14 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 194. na srce tvoje, da opominješ,


15 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 195. na jasnom arapskom jeziku.


16 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 196. On je spomenut u knjigama poslanika prijašnjih;


17 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 197. Zar ovim nije dokaz to što za njega znaju učeni ljudi sinova Israilovih?


18 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 210. Kur'an ne donose šejtani,


19 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 211. Nezamislivo je da to oni čine; oni to nisu kadri;


20 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 212. Oni nikako ne mogu da ga prisluškuju.


21 Sura El Bekare, ajet br. 155. Mi ćemo vas u iskušenje dovoditi, malo strahom i gladovanjem, te gubljenjem imetka, života i ljetine A ti obraduj strpljive


22 Sura El Bekare, ajet br. 156. One koji, kada ih kakva nevolja zadesi, samo kažu: "Mi smo Allahovi i Njemu ćemo se vratiti.


23 Sura El Bekare, ajet br. 157. To su oni kojima pripadaju blagoslovi od Gospodara njihovoga i milost, ti su na Pravom putu.


24 Sura En-Nisa`, ajet br. 1. O ljudi, bojte se Gospodara svoga, Koji vas je stvorio od jedne osobe, od koje je njen par stvorio, a od njih dvoje mnoge muškarce i žene rasijao! Bojte se Allaha, Čijim imenom jedni druge molite, i čuvajte rodbinske veze! Allah doista nad vama bdije!


25 Sura El Bekare, ajet br. 185. U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur'ana, koji je putokaz ljudima, jasan dokaz Pravog puta i razlikovanja dobra od zla. Ko od vas u tom mjesecu bude kod kuće, neka ga posti, a ko bolestan bude ili se na putu zadesi, neka isti broj dana naposti. Allah hoće da vam olakša, a ne da teškoće imate, da određeni broj dana ispunite i da Allaha veličate za uputu koju vam je dao, te da zahvalni budete


26 Sura El Bekare, ajet br. 255. Allah je, nema boga osim Njega, Živi i Vječni! Održavatelj! Ne obuzima Ga ni drije­mež ni san! Njegovo je ono što je na nebesi­ma i na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzi­mati bez Njegovog dopuštenja?! On zna šta je bilo prije i šta će biti poslije njih i oni ne mogu obuhvatiti od Njegovoga znanja osim koliko On želi! Njegova kursija obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu nije teško održavati ih! On je Svevišnji i Veličanstveni!"


27 Sura El Bekare, ajet br. 285. Poslanik vjeruje u ono što mu se objavljuje od Gospodara Njegova, i vjernici, svaki od njih vjeruje u Allaha, i meleke Njegove, i Knjige Njegove, i poslanike Njegove, mi među poslanicima Njegovim ne pravimo podjelu! Oni govore: "Čujemo i pokoravamo se. Molimo Te za oprost, Gospodaru naš, i Tebi se vraćamo!"


28 Sura El-Murselat, ajet br. 1. Tako mi onih koji se jedan za drugim šalju


29 Sura Et-Tekvir, ajet br. 1. Kada se Sunce smota i izgubi sjaj


30 Sura El-Fedžr, ajet br. 2. i deset noći


31 Sura Et-Tekvir, ajet br. 20. moćnog, od Gospodara Arša cijenjenog


32 Sura Et-Tekvir, ajet br. 21. Kome se drugi potčinjavaju, tamo pouzdanog


33 Sura El-`Asr, ajet br. 3. samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje.


34 Sura En-Nasr, ajet br. 1. Kada Allahova pomoć i pobjeda dođu


35 Sura El-Ihlas, ajet br. 1. <p>Reci: 'On je Allah - Jedan!&nbsp;</p>


36 Sura El-Felek, ajet br. 1. Reci: 'Utječem se Gospodaru svitanja


37 Sura En-Nisa`, ajet br. 82. A zašto oni ne proučavaju Kur'an? Jer, da je on od nekoga drugog, a ne od Allaha, oni bi u njemu našli mnoge protivurječnosti!


38 Sura El-Hidžr, ajet br. 87. Mi smo ti objavili sedam ajeta, koji se ponavljaju, i Kur'an veličanstveni ti objavljujemo.


39 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 3. polovinu njezinu i malo manje od nje


40 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 4. ili malo više od nje, i izgovaraj Kur'an pažljivo,


41 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 5. Mi ćemo ti, doista, teške riječi slati


42 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 10. I otrpi ono što oni govore i izbjegavaj ih na prikladan način


43 Sura El-Kijame, ajet br. 40. I zar Taj nije kadar mrtve oživiti?


44 Sura El-Kamer, ajet br. 54. Oni koji su se Allaha bojali bit će u dženetskim baščama i pored rijeka


45 Sura El-Kamer, ajet br. 55. na mjestu u kome će biti zadovoljni, kod Vladara Svemoćnoga.