Ajeti povezani sa temom Ibrahim a.s., broj veza 90


1 Sura El-En`am, ajet br. 74. A kad Ibrahim reče ocu svome Azeru: "Zar kumire smatraš bogovima?! Vidim da ste i ti i narod tvoj u pravoj zabludi."


2 Sura El-En`am, ajet br. 79. "Ja okrećem lice svoje, kao pravi vjernik, prema Onome Koji je nebesa i Zemlju stvorio, ja nisam od onih koji Njemu druge ravnim smatraju!"


3 Sura El-En`am, ajet br. 84. I Mi mu poklonismo Ishaka i Ja'kuba; i svakog uputismo - a Nuha smo još prije uputili - i od potomaka njegovih Davuda, i Sulejmana, i Ejjuba, i Jusufa, i Musaa, i Haruna - eto, tako Mi nagrađujemo one koji dobra djela čine


4 Sura Hud, ajet br. 70. A kad vidje da ga se ruke njihove ne dotiču, on osjeti da nisu gosti i obuze ga neka zebnja od njih. Ti se ne boj!, rekoše oni, mi smo Lutovu narodu poslani.


5 Sura Hud, ajet br. 74. I pošto Ibrahima prođe strah i dođe mu radosna vijest, on se poče raspravljati s Našim izaslanicima o narodu Lutovu.


6 Sura Merjem, ajet br. 42. Kada je rekao ocu svome: 'O oče moj, zašto obožavaš onoga koji niti čuje niti vidi, niti ti može od kakve koristi biti?


7 Sura Merjem, ajet br. 43. O oče moj, meni dolazi znanje, a ne tebi; zato mene slijedi, i ja ču te na Pravi put uputiti


8 Sura Merjem, ajet br. 46. Otac njegov je rekao: "Zar mrziš božanstva moja, o Ibrahime? Ako se ne okaniš, zbilja ču te kamenjem potjerati, zato me za dugo vremena napusti.


9 Sura Merjem, ajet br. 49. Pošto ih je napustio i one kojima su se, mimo Allaha, klanjali, Mi mu Ishaka i Jakuba darovasmo, i obojicu vjerovjesnicima učinismo


10 Sura El-Enbija, ajet br. 51. Mi smo još prije Ibrahimu razboritost dali i dobro smo ga poznavali.


11 Sura El-Enbija, ajet br. 58. I porazbija ih on u komade, osim onoga najvećeg, da bi se njemu obratili.


12 Sura El-Enbija, ajet br. 59. "Ko uradi ovo sa bogovima našim?", povikaše oni, "zaista je silnik."


13 Sura El-Enbija, ajet br. 60. "Čuli smo jednog momka kako ih huli", rekoše, "ime mu je Ibrahim."


14 Sura El-Enbija, ajet br. 61. "Dovedite ga da ga ljudi vide", rekoše, "da posvjedoče."


15 Sura El-Enbija, ajet br. 62. "Jesi li ti uradio ovo sa bogovima našim, o Ibrahime?" - upitaše.


16 Sura El-Enbija, ajet br. 63. "To je učinio ovaj najveći od njih; pitajte ih ako umiju da govore", reče on.


17 Sura El-Enbija, ajet br. 64. I oni se pribraše, pa sami sebi rekoše: "Vi ste, zaista, nasilnici!"


18 Sura El-Enbija, ajet br. 65. Zatim glave oboriše i rekoše: "Ti znaš da ovi ne govore!"


19 Sura El-Enbija, ajet br. 66. "Pa zašto se onda, umjesto Allahu, klanjate onima koji vam ne mogu ni koristiti niti od vas kakvu štetu otkloniti?", upita on.


20 Sura El-Enbija, ajet br. 67. "Teško vama i onima kojima se, umjesto Allahu, klanjate! Zašto se ne opametite?"


21 Sura El-Enbija, ajet br. 68. "Spalite ga i bogove vaše pomozite, ako hoćete to da učinite!," povikaše.


22 Sura El-Enbija, ajet br. 69. "O vatro!", rekosmo Mi, "postani hladna, i spas Ibrahimu!"


23 Sura El-Enbija, ajet br. 71. I spasismo i njega i Luta u zemlju koju smo za ljude blagoslovili.


24 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 69. I kaži im vijest o Ibrahimu;


25 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 70. Kad je oca svoga i narod svoj upitao: "Čemu se vi klanjate?"


26 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 71. A oni odgovorili: "Klanjamo se kumirima i povazdan im se molimo."


27 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 72. On rekao je: "Da li vas oni čuju kada se molite;"


28 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 73. "Ili, da li vam mogu koristiti ili naškoditi?"


29 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 74. "Ne", odgovoriše, "ali mi smo upamtili pretke naše kako tako postupaju."


30 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 75. "A da li ste razmišljali", upita on "da su oni kojima se klanjate..."


31 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 76. "Vi i kojima su se klanjali davni preci vaši,"


32 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 77. "...Doista, neprijatelji moji? Ali, to nije Gospodar svjetova.'"


33 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 78. "Koji me je stvorio i na Pravi put uputio,"


34 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 79. "I Koji me hrani i poji,"


35 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 80. "I Koji me, kad se razbolim, liječi,"


36 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 81. "I Koji će mi život oduzeti, i Koji će me poslije oživiti,"


37 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 82. "I Koji će mi, žudim za tim, pogreške moje na Sudnjem danu oprostiti!"


38 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 83. "Gospodaru moj, podari mi mudrost i pridruži me onima koji su dobri;"


39 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 84. "I učini da me po lijepom spominju oni što će poslije mene doći;"


40 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 85. "I učini me jednim od onih kojima ćeš dženetske blagodati darovati;"


41 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 86. "I ocu mome oprosti, on je jedan od zalutalih;"


42 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 87. "I ne osramoti me na Dan kad će ljudi oživljeni biti;"


43 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 88. "Na Dan kada neće nikakvo blago, a ni sinovi, od koristi biti,"


44 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 89. "Samo će Onaj Koji Allahu srca čista dođe spašen biti."


45 Sura El-Ankebut, ajet br. 16. A i Ibrahima, kad rekao je narodu svome: 'Allahu ibadet činite i Njega se bojte, to vam je bolje, da znate.


46 Sura El-Ankebut, ajet br. 24. Odgovor naroda njegova bijaše: 'Ubijte ga ili ga spalite!', ali, Allah ga je iz vatre izbavio. To su, uistinu, dokazi za narod koji vjeruje.


47 Sura El-Ankebut, ajet br. 25. Vi ste', reče on, 'mimo Allaha kumire prihvatili da biste u životu na ovom svijetu međusobne prijateljske odnose održavali, a poslije, na Sudnjem danu, jedni drugih ćete se odricati i jedni druge ćete proklinjati, Vatra će vaše boravište biti, i niko vam u pomoć neće moći priteći.


48 Sura El-Ankebut, ajet br. 26. I Lut mu jedini povjerova! A Ibrahim reče: 'Ja se selim onamo kuda mi je Gospodar moj naredio, jer je On, uistinu, Silan i Mudar.


49 Sura El-Ankebut, ajet br. 27. I Mi smo mu ishaka i Jakuba poklonili i potomcima njihova vjerovjesništva i Knjigu dali, a njemu na ovom svijetu njegovu nagradu dali, a na onom će, doista, jedan od onih dobrih biti.


50 Sura El Bekare, ajet br. 124. I kada je Ibrahima Gospodar njegov s neko­liko riječi na iskušenje stavio, pa ih je on pot­puno izvršio, Allah je rekao: "Učinit ću da ti budeš ljudima vođa." On je upitao: "A i neki iz mog potomstva?" Odgovorio mu je: "Obećanje Moje ne obuhvaća silnike!


51 Sura El Bekare, ajet br. 129. Gospodaru naš, pošalji među njih poslanika, jednoga od njih, koji će im ajete Tvoje kaziva­ti, Knjizi i mudrosti ih poučiti i očistiti ih, jer Ti si doista Silni i Mudri.


52 Sura El Bekare, ajet br. 130. Ko drugi vjeru Ibrahimovu izbjegava do onaj koji ne drži do sebe! Mi smo njega na ovome svijetu odabrali, pa će on i na drugom svijetu biti među dobrima.


53 Sura El Bekare, ajet br. 253. To su poslanici, Mi smo odlikovali jedne nad drugim. Neke od poslanika odlikovali smo jedne nad drugima. S nekima od njih je i Al­lah govorio, a neke je za više stupnjeva uzdi­gao. A Isau, sinu Merjeminu, jasne smo doka­ze dali i Ruhom svetim ga podržali. Da je Al­lah htio, oni se ne bi međusobno poslije njih ubijali, kada su im jasni dokazi već došli, ali oni su se razišli: neki su od njih vjerovali, a neki su poricali. A da je Allah htio, oni se ne bi međusobno ubijali! Ali Allah radi ono što On želi.


54 Sura El-Hidžr, ajet br. 51. "I obavijesti ih o gostima Ibrahimovim",


55 Sura El-Hidžr, ajet br. 52. "kada su mu ušli i rekli: 'Mir!' - on je rekao: 'Mi smo se uplašili vas.'"


56 Sura El-Hidžr, ajet br. 54. "Donosite radosnu vijest sada kad me je starost ophrvala?" - reče on - "čime me radujete?"


57 Sura El-Hidžr, ajet br. 55. "Donosimo ti radosnu vijest, koja će se doista obistiniti" - rekoše oni - "zato nadu ne gubi!"


58 Sura El Bekare, ajet br. 260. A kada Ibrahim reče: "Gospodaru moj, pokaži mi kako oživljuješ umrle?" On reče: "Zar ne vjeruješ?!" "Dakako, vjerujem", odgovori on, "ali da mi se srce smiri!" Zatim mu reče: "Pa, onda, uzmi četiri ptice, isijeci ih, pa po dio od njih stavi na svaki brežuljak! Zatim ih pozovi, doći će ti žureći! Znaj da je Allah Silan i Mudar!"


59 Sura Ali -Imran, ajet br. 33. Doista je Allah odabrao Adema, i Nuha, i po­rodicu Ibrahimovu, i porodicu Imranovu nad svjetovima!


60 Sura Ali -Imran, ajet br. 35. Kada Imranova žena reče: "Gospodaru moj, ovo što je u trbuhu mome ja zavjetujem Tebi na službu, pa primi to od mene, Ti, doista, sve čuješ i sve znaš!


61 Sura Ali -Imran, ajet br. 36. A nakon što je ro­dila, ona reče: "Gospodaru moj, rodila sam žensko!" a Allah najbolje zna šta je ona ro­dila "a muško nije što i žensko. Dala sam joj ime Merjem. Ja nju i porod njezin stavljam pod Tvoju zaštitu od prokletog šejtana!


62 Sura Ali -Imran, ajet br. 64. Reci: "O sljedbenici Knjige, dođite da se ok­upimo oko riječi, i nama i vama zajedničke, da nikoga osim Allaha ne obožavamo, da Mu ništa ne pridružujemo, i da jedni druge, pored Allaha, bogovima ne smatramo!" Pa, ako se oni okrenu, vi recite: "Budite svjedoci da smo mi muslimani!


63 Sura Ali -Imran, ajet br. 65. O Sljedbenici Knjige, zašto se o Ibrahimu prepirete kada su Tevrat i Indžil poslije njega objavljeni?! Zar vi ne shvaćate?


64 Sura Ali -Imran, ajet br. 66. Eto vi raspravljate o onome o čemu imate neko znanje, ali zašto raspravljate o onome o čemu nemate nikakvoga znanja? A Allah zna, a vi ne znate!


65 Sura Ali -Imran, ajet br. 67. Ibrahim nije bio ni židov ni kršćanin, već pravi vjernik, musliman. On nije bio idolopoklonik!


66 Sura Ali -Imran, ajet br. 68. Doista su najbliži ljudi Ibrahimu oni koji su ga slijedili, i ovaj Vjerovjesnik i oni koji vjeruju. A Allah je zaštitnik vjernika!


67 Sura En-Nisa`, ajet br. 125. Ko je bolje vjere od onoga ko je predao svoje lice Allahu, a dobročinitelj je i slijedi vjeru Ibrahimovu ispravno, ustrajavši u njoj? A Allah je uzeo Ibrahima za prijatelja.


68 Sura Es -Saffat, ajet br. 85. kad je ocu svome i narodu svome rekao: 'Čemu se to vi klanjate?


69 Sura Es -Saffat, ajet br. 86. Zar lažna božanstva umjesto Allaha hoćete?


70 Sura Es -Saffat, ajet br. 87. I šta o Gospodaru svjetova mislite?


71 Sura Es -Saffat, ajet br. 88. I on baci pogled na zvijezde


72 Sura Es -Saffat, ajet br. 89. 'Ja sam, zbilja, bolestan


73 Sura Es -Saffat, ajet br. 90. a oni od njega, leđa mu okrenuvši, odoše


74 Sura Es -Saffat, ajet br. 91. a on se kumirima njihovim prikrade, pa reče: 'Zašto ne jedete?


75 Sura Es -Saffat, ajet br. 92. Šta vam je te ne govorite?


76 Sura Es -Saffat, ajet br. 93. I krišom im priđe desnom rukom ih udarajući.


77 Sura Es -Saffat, ajet br. 94. pa mu narod trkom dođe


78 Sura Es -Saffat, ajet br. 95. Kako se možete klanjati onima koje sami klešete?


79 Sura Es -Saffat, ajet br. 96. Kad Allah stvara i vas i ono što napravite?


80 Sura Es -Saffat, ajet br. 97. Pripremite za njega lomaču" - povikaše - "pa ga u vatru bacite."


81 Sura Es -Saffat, ajet br. 98. I htjedoše ga na muke staviti, ali Mi njih učinismo poniženim.


82 Sura Es -Saffat, ajet br. 99. Idem onamo gdje mi je Gospodar moj naredio' - reče - 'On će mene kuda treba uputiti.


83 Sura Es -Saffat, ajet br. 100. Gospodaru moj, daruj mi porod čestit!


84 Sura Es -Saffat, ajet br. 101. Mi smo ga obradovali dječakom blage naravi.


85 Sura Es -Saffat, ajet br. 102. I kad on odraste toliko da mu poče u poslu pomagati, Ibrahim reče: 'O sinko moj, u snu sam vidio da treba da te zakoljem, pa šta ti misliš?' - 'O oče moj' - reče - 'onako kako ti se naređuje postupi; vidjet ćeš, ako Bog da, da ću sve izdržati.


86 Sura Es -Saffat, ajet br. 103. I kad njih dvojica poslušaše, i on ga čelom prema zemlji položi


87 Sura Es -Saffat, ajet br. 104. Mi ga zovnusmo: O Ibrahime


88 Sura Es -Saffat, ajet br. 105. ti si san svoj odlučio obistiniti - a Mi ovako nagrađujemo one koji dobra djela čine


89 Sura Es -Saffat, ajet br. 106. To je zaista bilo očito iskušenje


90 Sura Es -Saffat, ajet br. 107. I kurbanom velikim ga iskupismo