Ajeti povezani sa temom Muhammed a.s., broj veza 136


1 Sura El Bekare, ajet br. 23. A ako sumnjate u ono što smo Mi objavili robu Svome, donesite vi jednu suru sličnu tome; pozovite i božanstva vaša, ako istinu govorite."


2 Sura El Bekare, ajet br. 24. Pa ako to ne učinite, a nećete učiniti, onda se čuvajte vatre čije će gorivo biti ljudi i kamenje, a pripremljena je za nevjernike.


3 Sura El-En`am, ajet br. 20. Oni kojima smo knjigu dali poznaju Poslanika kao što poznaju sinove svoje; oni koji su sebe upropastili, pa - oni neće vjerovati.


4 Sura El-En`am, ajet br. 33. Mi znamo da tebe zaista žalosti što oni govore. Oni, doista, ne okrivljuju tebe da si ti lažac, nego nevjernici poriču Allahove riječi.


5 Sura El-En`am, ajet br. 34. A poslanici su prije tebe lažnim smatrani, pa su trpjeli što su ih u laž ugonili i mučili sve dok im ne bi došla pomoć Naša - a niko ne može Allahove riječi zamijeniti - i do tebe su doprle o poslanicima neke vijesti.


6 Sura El-En`am, ajet br. 52. I ne tjeraj od sebe one koji se ujutro i navečer Gospodaru svome mole želeći lice Njegovo - ti nećeš za njih odgovarati, a ni oni neće odgovarati za tebe, jer bi, ako bi ih ti otjerao, nasilnik bio.


7 Sura El-En`am, ajet br. 54. A kada ti dođu oni koji u riječi Naše vjeruju, ti reci: Mir vama! Gospodar vaš je sam Sebi propisao da bude milostiv: ako neko od vas kakvo ružno djelo iz lahkomislenosti učini, pa se poslije pokaje i popravi - pa, Allah će doista oprostiti i milostiv biti.


8 Sura El-En`am, ajet br. 57. Reci: "Ja sam na jasnoj uputi od moga Gospodara, a vi je poričite. Nije u mojoj vlasti ono što vi požurujete; pita se samo Allah, On sudi po pravdi i On je sudija najbolji."


9 Sura El-En`am, ajet br. 92. A ova Knjiga, koju objavljujemo, blagoslovljena je, ona potvrđuje onu prije nje da opominješ Meku i ostali svijet. A oni koji u onaj svijet vjeruju - vjeruju i u nju i o namazima svojim brigu brinu.


10 Sura El-Maide, ajet br. 67. "O, Poslaniče, kazuj ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga - ako ne učiniš, onda nisi dostavio poslanicu Njegovu - a Allah če te od ljudi štititi. Allah zaista neče ukazati na pravi put narodu koji neče da vjeruje."


11 Sura El-En`am, ajet br. 112. Tako smo svakom vjerovjesniku neprijatelje određivali, šejtane u vidu ljudi i džinova, koji su jedni drugima kićene besjede govorili da bi ih obmanuli; a da je Gospodar tvoj htio, oni to ne bi učinili; zato ti ostavi njih, i ono što izmišljaju;


12 Sura El-En`am, ajet br. 124. A kada njima dokaz dolazi, oni govore: "Mi nećemo vjerovati sve dok se i nama ne da nešto slično onome što je Allahovim poslanicima dato." A Allah najbolje zna kome će povjeriti poslanstvo Svoje. One koji griješe sigurno će stići od Allaha poniženje i patnja velika zato što spletkare.


13 Sura El-En`am, ajet br. 130. O skupe džinski i ljudski, zar vam iz redova vaših nisu dolazili poslanici koji su vam ajete Moje kazivali i upozoravali vas da ćete ovaj vaš dan dočekati? Oni će reći: "Mi to priznajemo na svoju štetu." Njih je život na Zemlji bio obmanuo i oni će sami protiv sebe posvjedočiti da su bili nevjernici.


14 Sura Junus, ajet br. 2. Zašto je čudno ljudima što Mi objavljujemo jednom između njih: "Opominji ljude! A vjernike obraduj divnom nagradom kod Gospodara njihova!" Nevjernici govore: "Ovaj je zaista pravi čarobnjak!″


15 Sura El-Enfal, ajet br. 20. O vjernici, pokoravajte se Allahu i Njegovu Poslaniku, i ne napuštajte ga, ta vi slušate šta on govori


16 Sura El-A`raf, ajet br. 157. "...onima koji će slijediti Poslanika, vjerovjesnika, koji neće znati ni čitati ni pisati, kojeg oni kod sebe, u Tevratu i Indžilu, zapisana nalaze, koji će od njih tražiti da čine dobra djela, a od odvratnih odvraćati ih, koji će im lijepa jela dozvoliti, a ružna im zabraniti, koji će ih tereta i teškoća koje su oni imali osloboditi. Zato će oni koji u njega budu vjerovali, koji ga budu podržavali i pomagali i svjetlo po njemu poslano slijedili - postići ono što budu željeli."


17 Sura El-A`raf, ajet br. 158. Reci: "O ljudi, ja sam svima vama Allahov poslanik, Njegova vlast je i na nebesima i na Zemlji; nema drugog boga osim Njega, On život i smrt daje, i zato vjerujte u Allaha i Poslanika Njegova, vjerovjesnika, koji ne zna čitati i pisati, koji vjeruje u Allaha i riječi Njegove; njega slijedite - da biste bili upućeni!"


18 Sura El-Enfal, ajet br. 45. O vjernici, kad se s kakvom četom sukobite, smjeli budite i neprestano Allaha spominjite, da biste postigli što želite


19 Sura El-A`raf, ajet br. 172. I kad je Gospodar tvoj od Ademovih sinova iz njihovih kičmi izveo potomstvo njihovo i zatražio od njih da posvjedoče protiv sebe: "Zar Ja nisam Gospodar vaš?" - oni su odgovarali: "Jesi, mi svjedočimo" - i zato da na Sudnjem danu ne reknete: "Mi o ovome nismo ništa znali."


20 Sura El-A`raf, ajet br. 173. Ili da ne reknete: "Naši su preci prije nas druge Allahu ravnim smatrali, a mi smo pokoljenje poslije njih. Zar ćeš nas kazniti za ono što su lažljivci činili?"


21 Sura El-A`raf, ajet br. 174. I tako, eto, Mi opširno iznosimo dokaze, da bi oni došli sebi.


22 Sura El Bekare, ajet br. 57. I Mi smo vam od oblaka hladovinu načinili i manu i prepelice vam slali"Jedite lijepa jela, kojima vas opskrbljujemo! Oni Nama nisu naudili, nego su sami sebi nepravdu nanijeli


23 Sura El-A`raf, ajet br. 188. Reci: "Ja ne mogu ni samom sebi neku korist pribaviti, ni od sebe kakvu štetu otkloniti; biva onako kako Allah hoće. A da poznajem gajb, stekao bih mnoga dobra, a zlo bi bilo daleko od mene; ja samo donosim opomene i radosne vijesti ljudima koji vjeruju."


24 Sura Er-Ra`d, ajet br. 30. I tako smo te poslali narodu prije kojeg su bili i nestali drugi narodi, da im kazuješ ono što ti objavljujemo, jer oni u Svemilosnog ne vjeruju. Reci: "On je Gospodar moj, nema boga osim Njega, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."


25 Sura Er-Ra`d, ajet br. 36. Neki od onih kojima smo dali knjigu raduju se svemu što objavljujemo tebi, ali neki protivnici ne priznaju nešto od Objave. Reci: "Meni je naređeno da samo Allahu ibadet činim i da Njemu nikoga ravnim ne smatram; Njemu ja pozivam i Njemu se vraćam."


26 Sura Er-Ra`d, ajet br. 38. I prije tebe smo poslanike slali, i žene i porod im davali. I ni jedan poslanik nije donio nijedno čudo sobom već Allahovom voljom. Svako doba imalo je Knjigu.


27 Sura Er-Ra`d, ajet br. 40. Bilo da ti pokažemo dio onoga čime im prijetimo, bilo da ti život oduzmemo, tvoje je da objavljuješ, a Naše da tražimo polaganje računa.


28 Sura Er-Ra`d, ajet br. 43. Oni koji ne vjeruju govore: "Ti nisi poslanik." Reci: "Meni i vama dovoljan će kao svjedok biti Allah, i onaj koji zna šta je Knjiga."


29 Sura Ibrahim, ajet br. 4. "Mi nismo poslali ni jednog poslanika koji nije govorio jezikom naroda svoga, da bi mu objasnio. A Allah stavlja u zabludu onoga koga hoće i ukazuje na pravi put onome kome hoće; On je Silan i Mudar."


30 Sura El-Isra, ajet br. 1. Uzvišen neka je Onaj Koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Mesdžid-Harama u Mesdžid-Aksa, čiju smo okolicu blagoslovili kako bismo mu neka znamenja Naša pokazali. - On, uistinu, sve čuje i sve vidi.


31 Sura En-Nahl, ajet br. 63. "Allaha Nam, Mi smo i prije tebe narodima poslanike slali, ali im je šejtan lijepim predstavljao postupke njihove, i on je sada drug njihov, njih čeka patnja nesnosna."


32 Sura En-Nahl, ajet br. 82. "A ako oni okrenu glave - pa ti si dužan samo da jasno objavljuješ."


33 Sura En-Nahl, ajet br. 89. "A šta će biti onog Dana kada protiv svakog naroda dovedemo po jednog svjedoka, od njega samog, i tebe dovedemo kao svjedoka protiv ovih! Mi tebi objavljujemo Knjigu kao objašnjenje za sve i kao uputu i milost i radosnu vijest za muslimane."


34 Sura En-Nahl, ajet br. 101. "Kada Mi ajet dokinemo drugim - a Allah najbolje zna što objavljuje - oni govore: 'Ti samo izmišljaš!' A nije tako, nego većina njih ne zna."


35 Sura En-Nahl, ajet br. 102. "Reci: 'Od Gospodara tvoga objavljuje ga melek Džibril s istinom, da još više učvrsti vjernike u vjerovanju, i da bude putokaz i radosna vijest svim muslimanima.'"


36 Sura En-Nahl, ajet br. 103. "Mi dobro znamo da oni govore: 'Poučava ga jedan čovjek!' Jezik onoga zbog koga oni krivo govore jezik je tuđina, a ovaj Kur'an na jasnom je arapskom jeziku."


37 Sura El-Isra, ajet br. 75. I tada bismo ti doista dali da iskusiš dvostruku muku u životu i dvostruku patnju poslije smrti; tada ne bi nikoga našao ko bi ti protiv Nas pomogao.


38 Sura El-Isra, ajet br. 90. I govore: "Nećemo ti vjerovati sve dok nam iz zemlje izvor-vodu ne izvedeš."


39 Sura El-Isra, ajet br. 91. "Ili dok ne budeš imao vrt od palmi i loze, pa da kroz njeg svukuda rijeke provedeš."


40 Sura El-Isra, ajet br. 92. "Ili dok na nas nebo u parčadima ne oboriš, kao što tvrdiš; ili dok Allaha i meleke kao jamce dovedeš."


41 Sura El-Isra, ajet br. 93. "Ili dok ne budeš imao kuću od zlata ili dok se na nebo ne uspenješ; a nećemo vjerovati ni da si se uspeo sve dok nam ne doneseš Knjigu da je čitamo." Reci: "Uzvišen neka je Gospodar moj! - zar ja nisam samo čovjek, poslanik?"


42 Sura El-Isra, ajet br. 94. A ljude je, kad im je dolazila objava, odvraćalo od vjerovanja samo to što su govorili: "Zar je Allah kao poslanika čovjeka poslao?"


43 Sura El-Isra, ajet br. 95. Reci: "Kad bi na Zemlji meleki smireno hodili, Mi bismo im s neba meleka za poslanika poslali."


44 Sura El-Hidžr, ajet br. 11. I nijedan im poslanik nije došao, a da mu se nisu narugali."


45 Sura Jusuf, ajet br. 108. Reci: "Ovo je put moj, ja pozivam k Allahu, imajući jasne dokaze, ja, i svaki onaj koji me slijedi, i neka je Uzvišen Allah, ja Njemu nikoga ne smatram ravnim."


46 Sura El-Enbija, ajet br. 3. Srca rasijanih. A mnogobošci govore šapatom: "Da li je ovaj nešto drugo do čovjek kao i vi? Zar ćete slijediti vradžbinu, a vidite da jest!"


47 Sura El-Enbija, ajet br. 4. "Gospodar moj zna", reče on, "šta se govori na nebu i na Zemlji; On sve čuje i sve zna!"


48 Sura El-Enbija, ajet br. 5. Oni čak, govore: "To su samo zbrkani snovi; on ga izmišlja; on je pjesnik; neka nam donese kakvo čudo kao i prijašnji poslanici!"


49 Sura El-Hadždž, ajet br. 15. Onaj ko misli da Poslaniku Allah neće pomoći ni na ovom ni na onom svijetu, neka rastegne uže do tavanice i neka razmisli da li će njegov postupak, ako se objesi, otkloniti ono zbog čega se on ljuti.


50 Sura El-Mu`minun, ajet br. 72. ili od njih tražiš nagradu? Ta nagrada Gospodara tvoga bolja je, On najbolje nagrađuje.


51 Sura El-Mu`minun, ajet br. 73. Ti njih pozivaš na Pravi put


52 Sura El-Enbija, ajet br. 107. A Tebe smo samo kao milost svjetovima poslali.


53 Sura El-Hadždž, ajet br. 67. Svakoj vjerskoj zajednici propisali smo vjerozakon prema kome je trebalo da se vlada, i ne dozvoli, nikako, da se s tobom o tome raspravlja. Ti pozivaj svome Gospodaru, jer ti si, uistinu, na Pravom putu.


54 Sura El-Hadždž, ajet br. 68. A ako se oni budu s tobom prepirali, reci: "Allah dobro zna ono što vi radite!"


55 Sura El-Hadždž, ajet br. 69. Allah će vam na Sudnjem danu presuditi o onome u čemu se razilazite.


56 Sura El-Hadždž, ajet br. 75. Allah odabire poslanike među melekima i ljudima - Allah sve čuje i sve vidi.


57 Sura El-Hadždž, ajet br. 76. On zna šta su uradili i šta će uraditi. A Allahu se sve vraća.


58 Sura El-Furkan, ajet br. 30. Poslanik rekao je: 'Gospodaru moj, narod moj ovaj Kur'an izbjegava


59 Sura El-Kasas, ajet br. 46. Ti nisi bio pored brda kada su Musaa pozivali, ali Mi smo te poslali kao milost Gospodara tvoga da opominješ ljude kojima prije tebe nije došao niko ko bi ih opomenuo, da bi se opametili,


60 Sura El -Ahzab, ajet br. 6. Vjerovjesnik je preči vjernicima nego oni sami sebi, a žene njegove su - kao majke njihove. A srodnici, po Allahovoj Knjizi, preči su jedni drugima od ostalih vjernika i muhadžira, a prijateljima svojim možete oporukom nešto da ostavite. To u Knjizi piše.


61 Sura El -Ahzab, ajet br. 7. Kad smo od vjerovjesnika zavjet njihov uzeli, i od tebe, i od Nuha, i od Ibrahima, i od Musaa, i od Isaa, sina Merjemina, čvrst smo zavjet uzeli


62 Sura El -Ahzab, ajet br. 8. Da bi On pitao iskrene o njihovoj iskrenosti; a nevjernicima je On pripremio bolnu patnju.


63 Sura Sebe`, ajet br. 28. Mi smo te poslali svima ljudima da radosne vijesti donosiš i da opominješ, ali većina ljudi ne zna .


64 Sura Sebe`, ajet br. 46. Reci: "Ja vam savjetujem samo jedno: ustanite iskreno prema Allahu, dvojica po dvojica, ili jedan po jedan, pa zatim razmislite da drug vaš nije lud. On vas samo prije teške patnje opominje.


65 Sura Sebe`, ajet br. 47. Reci: "Kakvu god nagradu da zatražim od vas, nek ostane vama, mene će nagraditi Allah, On je svjedok svake stvari.


66 Sura El Bekare, ajet br. 128. Gospodaru naš, učini nas dvojicu Tebi odanim (muslimani­ma), i porod naš neka bude Tebi odan, pokaži nam obrede naše i oprosti nam, jer Ti primaš pokajanje i milostiv si.


67 Sura El Bekare, ajet br. 143. Tako smo vas učinili zajedni­com sredine, kako biste bili svjedoci drugim ljudima, i kako bi Poslanik vama bio svjedok I Mi smo promijenili kiblu prema kojoj si se okretao samo zato da bismo istakli one koji slijede Poslanika od onih koji ne vjeruju, jer to je doista teško bilo svima, izuzev onih ko­jima je Allah ukazao na Pravi put Allah neće dozvoliti da propadne vjerovanje vaše a Al­lah je prema ljudima doista blag i milostiv.


68 Sura El Bekare, ajet br. 151. Kao što smo vam Mi jednoga od vas kao poslanika poslali da vam ajete Naše kazuje, da vas očisti, da vas Knjizi i mudrosti pouči, i da vas ono što niste znali nauči.


69 Sura El Bekare, ajet br. 152. Pa, sjećajte se vi Mene, i Ja ću se vas sjetiti zahvaljujte Mi, nemojte nevjernici biti.


70 Sura Ez-Zumer, ajet br. 30. Ti ćeš, zacijelo, umrijeti, a i oni će, također, pomrijeti.


71 Sura Ez-Zumer, ajet br. 31. I poslije, na Sudnjem danu, pred Gospodarom ćete se svojim jedan s drugim sporiti.


72 Sura Sad, ajet br. 72. pa kad mu savršen oblik dam i život u nj udahnem, vi mu se poklonite!"


73 Sura Sad, ajet br. 86. Reci: "Ne tražim ja od vas za ovo nikakvu nagradu i ja nisam izvještačen,


74 Sura En-Nedžm, ajet br. 2. vaš drug nije s Pravoga puta skrenuo i nije zalutao!


75 Sura En-Nedžm, ajet br. 3. On ne govori po hiru svome


76 Sura En-Nedžm, ajet br. 6. razboriti, koji se pojavio u liku svome


77 Sura El-Džumu`a, ajet br. 2. On je neukima poslao Poslanika, jednog između njih, da im ajete Njegove kazuje i da ih očisti i da ih Knjizi i mudrosti nauči, jer su prije bili u očitoj zabludi,


78 Sura Et-Tevba, ajet br. 43. "Neka ti Allah oprosti što si dozvolio da izostanu, dok se nisi uvjerio koji od njih govore istinu, a koji lažu."


79 Sura Et-Tahrim, ajet br. 1. O Vjerovjesniče, zašto sebi zabranjuješ ono što ti je Allah dozvolio - želeći zadovoljstvo svojih žena? A Allah mnogo prašta i milostiv je.


80 Sura El-Kalem, ajet br. 48. "Ti strpljivo čekaj presudu Gospodara svoga i ne budi kao onaj što u kitu bi, kad je zavapio, a ogorčen je bio"


81 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 5. Ti se strpi strpljenjem lijepim.


82 Sura En-Nazi`at, ajet br. 26. To je pouka za onoga koji se bude Allaha bojao


83 Sura El - Burudž, ajet br. 9. Čija je vlast i na nebesima i na Zemlji, a Allah je svemu Svjedok


84 Sura Et-Tekvir, ajet br. 21. Kome se drugi potčinjavaju, tamo pouzdanog


85 Sura Et-Tekvir, ajet br. 24. i, kada je u pitanju Objava, on nije škrt


86 Sura Ed-Duha, ajet br. 4. Onaj svijet je, zaista, bolji za tebe od ovog svijeta


87 Sura Ed-Duha, ajet br. 5. a Gospodar tvoj će tebi sigurno dati, pa ćeš zadovoljan biti


88 Sura Ed-Duha, ajet br. 6. Zar te siročetom ne nađe, pa ti utočIšte dade


89 Sura Ed-Duha, ajet br. 7. I zalutalim te nađe, pa te uputi.


90 Sura Ed-Duha, ajet br. 8. i siromahom te nađe, pa te bogatim učini


91 Sura El-Inširah, ajet br. 1. Zar grudi tvoje nismo prostranim učinili


92 Sura El-Inširah, ajet br. 2. i breme tvoje s tebe skinuli


93 Sura El-Inširah, ajet br. 4. i spomen na tebe visoko uzdigli


94 Sura El-Fil, ajet br. 1. Zar nisi čuo šta je sa vlasnicima slona Gospodar tvoj uradio!


95 Sura El-Fil, ajet br. 2. Zar lukavstvo njihovo nije upropastio.


96 Sura El-Fil, ajet br. 3. i protiv njih jata ptica poslao


97 Sura El-Fil, ajet br. 4. koje su na njih grumenje od gline pečene bacale


98 Sura El-Fil, ajet br. 5. pa ih kao izjedeno lišće učinio?


99 Sura Kurejš, ajet br. 2. navike njihove da zimi i ljeti putuju.


100 Sura Kurejš, ajet br. 3. neka oni Gospodaru ove Kuće robuju


101 Sura Kurejš, ajet br. 4. koji ih gladne hrani i od straha brani


102 Sura El-Leheb, ajet br. 4. i žena njegova što drvlje nosi.


103 Sura Ali -Imran, ajet br. 79. Nije primjereno čovjeku da mu Allah da Knjigu, i mudrost, i vjerovjesništvo, a zatim da govori ljudima: "Budite robovi moji mimo Allaha!", nego: "Budite učeni i pobožni, time što Knjizi poučavate i što je i sami proučavate!


104 Sura Ali -Imran, ajet br. 80. On vam ne naređuje da meleke i vjerovjesnike gospodarima smatra­te! Zar da vam naređuje nevjerovanje, nakon što ste postali muslimani?!


105 Sura Ali -Imran, ajet br. 81. I kada je Allah od vjerovjesnika obavezu uzeo: ”Kad god da vam podarim Knjigu i mudrost, zatim vam dođe Poslanik koji potvrđuje ono što je s vama, da ćete ga sigurno prihvatiti i podržati”?! Reče Allah: "Da li potvrđujete i prihvaćate obavezu prema Meni?" Odgovoriše: "Potvrđujemo." "Budite onda svjedoci!", reče On, "a i Ja s vama svjedočim!


106 Sura Ali -Imran, ajet br. 82. A oni koji i poslije toga glave okrenu, doista su to grješnici.


107 Sura Ali -Imran, ajet br. 93. Svaka hrana bila je dozvoljena sinovima Israilovim, osim one koju je Israil sam sebi zabranio prije nego je Tevrat objavljen bio. Reci: "Donesite Tevrat i čitajte ga, ako istinu govorite!


108 Sura Ali -Imran, ajet br. 113. Nisu oni svi isti! Ima ispravnih sljedbenika Knjige, koji po cijelu noć ajete Allahove uče i sedždu Mu čine!


109 Sura Ali -Imran, ajet br. 176. Neka te ne žaloste oni koji srljaju u nevjero¬vanje! Oni nimalo neće Allahu nauditi! Allah želi da im ne učini bilo kakvo dobro na dru¬gom svijetu i njima pripada kazna velika!


110 Sura Ali -Imran, ajet br. 177. Oni koji su vjerovanje za nevjerovanje prodali, Allahu neće ništa nauditi! Njima pripada kazna bolna!


111 Sura Ali -Imran, ajet br. 178. Neka nevjernici nikako ne misle da je dobro za njih to što im dajemo dug život! Mi im dug život dajemo samo zbog toga kako bi ogrezli u grijehu i njima pripada patnja sramna!


112 Sura Ali -Imran, ajet br. 179. I ne može biti da Allah vjernike ostavi u stanju u kojem ste vi, dok loše od dobrih ne odvoji! I ne može biti da vam Allah otkrije ono što je skriveno, nego On odabire koga hoće od poslanika Svojih! Zato, vjerujte u Allaha i poslanike Njegove, a ako vjerovali budete i čuvali se, vama pripada velika nagrada!


113 Sura Ali -Imran, ajet br. 184. A ako te budu lašcem smatrali, pa i prije tebe su lašcima smatrani poslanici koji su Jasne dokaze i spise i Knjigu svjetilju donosili!


114 Sura En-Nisa`, ajet br. 65. I tako Mi Gospodara tvoga, oni neće vjerovati dok za sudiju u sporovima međusobnim tebe ne prihvate, a potom u dušama svojim tegobe ne osjete za ono što si odredio i sasvim se ne predaju!


115 Sura En-Nisa`, ajet br. 80. Ko se pokori Poslaniku, pokorio se i Allahu, a ko glavu okrene, pa Mi te nismo poslali da im čuvar budeš!


116 Sura En-Nisa`, ajet br. 84. Zato se bori na Allahovom putu, ne obave­zujući osim sebe, a vjernike podstiči! Možda će Allah zaustaviti silu onih koji ne vjeruju, jer Allah je silniji i kazne Njegove su strožije!


117 Sura El-Hidžr, ajet br. 89. i reci: 'Ja samo javno opominjem


118 Sura El-Hidžr, ajet br. 90. kao što smo i sljedbenike Knjige opomenuli


119 Sura El-Hidžr, ajet br. 94. Ti javno ispovijedaj ono što ti se naređuje i mnogobožaca se okani


120 Sura El-Hidžr, ajet br. 95. Mi ćemo te osloboditi onih koji se rugaju


121 Sura El-Hidžr, ajet br. 97. Mi dobro znamo da ti je teško u duši zbog onoga što oni govore


122 Sura El-Hidžr, ajet br. 98. zato veličaj Gospodara svoga i hvali Ga, i sedždu obavljaj


123 Sura El-Hidžr, ajet br. 99. i sve dok si živ, Gospodaru svome ibadet čini!


124 Sura El -Ahzab, ajet br. 37. A kad ti reče onome kome je Allah bio blagodaran, i kome si i ti bio blagodaran: 'Zadrži ženu svoju i boj se Allaha!' - u sebi si skrivao ono što će Allah objelodaniti i ljudi si se bojao, a preče je da se Allaha bojiš. I pošto je Zejd s njom živio i od nje se razveo, Mi smo je za tebe udali kako se vjernici ne bi ustručavali više da se žene ženama posinaka svojih kad se oni od njih razvedu. A Allahova odredba je izvršiva!


125 Sura El -Ahzab, ajet br. 40. Muhammed nije otac nijednom od vaših ljudi, nego je Allahov poslanik i posljednji vjerovjesnik - a Allah sve dobro zna.


126 Sura El -Ahzab, ajet br. 50. O Vjerovjesniče, Mi smo ti dozvolili da budu žene tvoje one kojima si dao vjenčane darove njihove, i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao iz plijena, i kćeri stričeva tvojih, i kćeri tetaka tvojih po ocu, i kćeri daidža tvojih, i kćeri tetaka tvojih po materi koje su se s tobom iselile, i samo tebi, a ne ostalim vjernicima - ženu - vjernicu koja sebe pokloni Vjerovjesniku, ako Vjerovjesnik hoće da se njome oženi - da ti ne bi bilo teško. Mi znamo šta smo propisali vjernicima kada je riječ o ženama njihovim i o onima koje su u vlasništvu njihovu. A Allah prašta i Milostiv je!


127 Sura El -Ahzab, ajet br. 51. Možeš zanemariti one među njima koje hoćeš i možeš pozvati sebi onu koju hoćeš, a možeš zatražiti onu koju si udaljio, ni jedno od toga nije tvoj grijeh. Najlakše će tako one radosne biti i neće se žalostiti i tako će sve onim što im ti daješ zadovoljne biti - a Allah zna šta je u srcima vašim; Allah zna sve i Blag je.


128 Sura El -Ahzab, ajet br. 56. Allah i meleci Njegovi blagosiljaju Vjerovjesnika. O vjernici, blagosiljajte ga i vi i šaljite mu pozdrav!


129 Sura El -Ahzab, ajet br. 57. One koji Allaha i Poslanika Njegova budu vrijeđali, Allah će i na ovom i na onom svijetu prokleti, i sramnu im patnju pripremiti.


130 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 15. Mi smo vam zaista poslali Poslanika da bi svjedočio protiv vas isto onako kao što smo i Faraonu poslanika poslali,


131 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 16. ali Faraon nije poslušao poslanika, pa smo ga teškom kaznom kaznili.


132 Sura El-Kijame, ajet br. 16. Ne izgovaraj ga (Kur‘an) jezikom svojim da bi ga što prije zapamtio,


133 Sura El-Kijame, ajet br. 17. Mi smo ga dužni skupiti da bi ga ti čitao


134 Sura El-Kijame, ajet br. 18. A kada ga čitamo, ti prati čitanje njegovo,


135 Sura El-Kijame, ajet br. 19. a poslije, Mi smo ga dužni objasniti


136 Sura El-Hidžr, ajet br. 10. I prije tebe smo poslanike narodima prijašnjim slali