Ajeti povezani sa temom Naređivanje dobra i odvraćanje od zla, broj veza 19


1 Sura El-En`am, ajet br. 70. Ostavi one koji vjeru svoju kao igru i zabavu uzimaju, i koje je život na ovom svijetu obmanuo, a opominji Kur'anom da čovjek, zbog onoga što radi, ne bi stradao, jer osim Allaha - ni zaštitnika ni posrednika neće imati i jer se od njega nikakva otkupnina neće primiti. Oni će, zbog onoga što su radili, biti u muci držani; njih čeka piće od ključale vode i patnja nesnosna, zato što nisu vjerovali.


2 Sura El-Maide, ajet br. 77. "Reci: O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u vjerovanju svome, suprotno istini, i ne povodite se za prohtjevima ljudi koji su još davno zalutali, i mnoge u zabludu odveli, i sami s pravoga puta skrenuli!"


3 Sura El-Maide, ajet br. 79. "jedni druge nisu odvračali od grješnih postupaka svojih. Ružno li je zaista to kako su postupali!"


4 Sura El Bekare, ajet br. 44. Zar od drugih tražite da dobročinstvo čine, a pri tome sebe zaboravljate, dok Knjigu učite? Zar se opametiti nećete?


5 Sura En-Nahl, ajet br. 125. "Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj, i s njima na najljepši način raspravljaj! Gospodar tvoj zna one koji su zalutali s puta Njegova, i On zna one koji su na Pravom putu."


6 Sura En-Neml, ajet br. 79. zato se pouzdaj u Allaha, jer ti, doista, slijediš Pravu Istinu!


7 Sura En-Neml, ajet br. 91. Ja sam primio zapovijest da robujem jedino Gospodaru ovoga grada koji je On učinio svetim - a Njemu sve pripada - i naređeno mi je da budem poslušan.


8 Sura En-Neml, ajet br. 92. i da Kur'an kazujem; onaj ko bude išao pravim putem na pravom putu je za svoje dobro, a onome koji je u zabludi ti reci: 'Ja samo opominjem".


9 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 213. Zato se, mimo Allaha, ne moli drugom bogu - da ne bi bio jedan od onih koji će biti mučeni!


10 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 214. I opominji rodbinu svoju najbližu,


11 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 215. I budi ljubazan prema vjernicima koji te slijede!


12 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 216. A ako te ne budu poslušali, ti reci: Ja nemam ništa s tim što vi radite.


13 Sura Fussilet, ajet br. 33. "A ko govori ljepše od onoga koji poziva Allahu, koji dobra djela čini i koji govori: 'Ja sam, doista, musliman!'"


14 Sura El-Beled, ajet br. 15. siroče bliska roda


15 Sura El-Beled, ajet br. 16. li ubogoga nevoljnika


16 Sura El-Beled, ajet br. 17. a usto da je od onih koji vjeruju, koji jedni drugima strpljivost preporučuju i koji jedni drugima milosrđe preporučuju


17 Sura Ali -Imran, ajet br. 110. Vi ste najbolji narod koji se ikada pojavio: tražite da se čini dobro, a odvraćate od zla, i vjerujete u Allaha! A kada bi sljedbenici Knjige vjerovali, bilo bi bolje za njih; među njima ima vjernika, ali većinom su grješnici!


18 Sura En-Nisa`, ajet br. 63. To su oni za koje Allah zna šta je u srcima njihovim, pa okreni se od njih i savjetuj ih, i reci im ono što će ih dirnuti!


19 Sura Et-Tegabun, ajet br. 9. Na Dan kad vas On sakupi, na dan Zbora, to je dan Samoobmane. Ko bude vjerovao i dobra djela činio, On će mu prekriti loša djela njegova i uvest će ga u dženetske bašče kroz koje rijeke teku, u njima će vječno i zauvijek boraviti. To će uspjeh veliki biti