Ajeti povezani sa temom Čovjek i stanja u kojim se nalazi, broj veza 21


1 Sura El-Enfal, ajet br. 29. O vjernici, ako se budete Allaha bojali, On će vam sposobnost rastavljanja istine od neistine darovati i preko ružnih postupaka vaših će prijeći i oprostiti vam. A Allahova je dobrota neizmjerna


2 Sura Hud, ajet br. 10. A ako ga blagodatima obaspemo poslije nevolje koja ga je zadesila, on će sigurno reći: Nevolje su me napustile! On je doista umišljen i razmetljiv.


3 Sura El-Isra, ajet br. 11. Čovjek i proklinje i blagosilja; čovjek je, doista, nagao.


4 Sura El-Isra, ajet br. 70. Mi smo sinove Ademove doista odlikovali: dali smo im da kopnom i morem putuju, i opskrbili ih ukusnim jelima, i dali im velike prednosti nad mnogima koje smo stvorili.


5 Sura El-Isra, ajet br. 83. Kad čovjeku kakvu blagodat darujemo, on se okreće i oholo udaljava, a kad ga zadesi zlo, onda očajava.


6 Sura El-Isra, ajet br. 100. Reci: "Da vi posjedujete riznice milosti Gospodara moga, i tada biste škrtarili iz straha da ne potrošite; čovjek je uvijek tvrdica.”


7 Sura El-Hadždž, ajet br. 5. O ljudi! Ako ste u sumnji spram proživljenja - pa Mi vas stvaramo od zemlje, zatim od kapi sjemena, potom od ugruška, zatim od grude mesa, oblikovanog i neoblikovanog, da bismo vama objasnili! A u matericama zadržavamo šta hoćemo, do roka određenog, zatim činimo da se kao dojenčad rađate i da poslije do muževnog doba uzrastete; jedni od vas umiru, a drugi duboku starost doživljavaju, da ne zna, nakon što je znao, ništa. I ti vidiš zemlju kako je zamrla, ali kad na nju kišu spustimo, ona ustrepće i uzbuja, i iz nje iznikne svakovrsno bilje prekrasno.


8 Sura Er-Rum, ajet br. 54. Allah je Taj Koji vas nejakim stvara, i onda vam, poslije nejakosti, snagu daje, a poslije snage izemoglost i sijede vlasi; On stvara što hoće, On sve zna i sve može.


9 Sura Fussilet, ajet br. 50. "Kad ga obaspemo milošću Našom, poslije nesreće koja ga zadesi, on govori: 'Ovo sam i zaslužio, i ja ne mislim da će Čas (Sudnji) doći. A ako budem Gospodaru svome vraćen, kod Njega me čeka Džennet.'" A Mi ćemo one koji nisu vjerovali sigurno o onom što su radili obavijestiti i da iskuse patnju tešku - doista ćemo im dati."


10 Sura Fussilet, ajet br. 51. "Kada čovjeku milost Svoju darujemo, on se okreće i udalji se na svoju stranu, a kad ga nevolja dotakne, onda se dugo moli."


11 Sura El-Insan, ajet br. 1. Zar ne dođe čovjeku jedan dio vremena u kojem nije bio spomena vrijedan


12 Sura El-Lejl, ajet br. 4. vaš trud je, zaista, različit


13 Sura El-Lejl, ajet br. 5. onome koji udjeljuje i bogobojazan je


14 Sura El-Lejl, ajet br. 6. i ono najljepše smatra istinitim


15 Sura El-Lejl, ajet br. 7. njemu ćemo put dobra olakšati


16 Sura El-Lejl, ajet br. 8. a onome koji tvrdiči i osjeća se neovisnim


17 Sura El-Lejl, ajet br. 9. ono najljepše smatra lažnim


18 Sura El-Lejl, ajet br. 10. njemu ćemo put zla olakšati


19 Sura El-Lejl, ajet br. 11. i bogatstvo njegovo mu, kad se strovali, neće koristiti.


20 Sura Et-Tin, ajet br. 5. zatim ćemo ga u najniže nizine vratiti


21 Sura El-Kijame, ajet br. 36. Zar čovjek misli da će zaludu ostavljen biti?!