Ajeti povezani sa temom Iman, vjerovanje i osobine vjernika, broj veza 193


1 Sura El Bekare, ajet br. 3. Onima koji u gajb vjeruju, i koji namaz obavljaju i dijele od onoga čime smo ih Mi opskrbili


2 Sura El Bekare, ajet br. 4. i onima koji vjeruju u ono što je objavljeno tebi i što je objavljeno prije tebe, i koji u ahiret čvrsto vjeruju


3 Sura El Bekare, ajet br. 5. To su oni koji su na uputi Gospodara svoga i to su oni koji su spašeni


4 Sura El-En`am, ajet br. 122. Zar je onaj koji je bio u zabludi, a koga smo Mi oživili i dali mu svjetlo pomoću kojeg se među ljudima kreće, kao onaj koji je u tminama iz kojih ne izlazi? A nevjernicima se čini lijepim to što oni rade.


5 Sura El-A`raf, ajet br. 96. A da su stanovnici naselja vjerovali i bogobojazni bili, Mi bismo im blagoslove i s neba i iz zemlje slali, ali, oni su poricali, pa smo ih kažnjavali za ono što su zaradili.


6 Sura El-Enfal, ajet br. 2. Pravi su vjernici samo oni čija se srca strahom ispune kad se Allah spomene a kad im se riječi Njegove kazuju, vjerovanje im povećaju i samo se na Gospodara svoga oslanjaju


7 Sura Ali -Imran, ajet br. 8. Gospodaru naš, nemoj skrenuti srca naša nakon što si nas uputio i daruj nam od Sebe milost! Ti si doista obilni Darovalac!


8 Sura El-Enfal, ajet br. 26. I sjetite se kad vas je bilo malo, kad ste na Zemlji bili potlačeni - bojali ste se da vas ljudi ne pohvataju, pa vam je On sklonište dao i Svojom pomoći vas pomogao i plijenom vas opskrbio da biste bili zahvalni


9 Sura El-Enfal, ajet br. 28. I neka znate da su bogatstva vaša i djeca vaša samo iskušenje, i da je samo u Allaha nagrada velika


10 Sura El-A`raf, ajet br. 156. "I dosudi nam dobro na ovom svijetu, i na onom svijetu - mi se, uistinu, vraćamo Tebi!" - "Kaznom Svojom Ja kažnjavam koga hoću" - reče On - "a milost Moja obuhvata sve; dat ću je onima koji se budu grijeha klonili i zekat davali, i onima koji u dokaze Naše budu vjerovali."


11 Sura El Bekare, ajet br. 46. Onima koji su uvjereni da će se sresti sa Gospodarom svojim i da će se Njemu vratiti


12 Sura Hud, ajet br. 23. Oni koji budu vjerovali i dobra djela činili i koji Gospodaru svome budu odani, bit će stanovnici Dženneta, u njemu će vječno boraviti.


13 Sura Hud, ajet br. 24. Ove su dvije vrste kao slijep i gluh i kao onaj koji vidi i čuje. A mogu li se uporediti? Pa zašto ne razmislite?


14 Sura El-A`raf, ajet br. 200. A ako te šejtan pokuša na zlo navesti, ti potraži utočište u Allaha, On uistinu sve čuje i zna.


15 Sura El-A`raf, ajet br. 201. Oni koji se Allaha boje, čim ih dodirne sablazan šejtanska, sjete se, i odjednom dođu sebi,


16 Sura Junus, ajet br. 98. Zašto nije bilo nijednog grada koji je povjerovao i kome je vjerovanje njegovo koristilo osim naroda Junusova, kome smo kada je povjerovao sramnu patnju u životu na ovom svijetu otklonili i život mu još vrijeme produžili?


17 Sura Junus, ajet br. 99. Da Gospodar tvoj hoće, na Zemlji bi doista bili svi vjernici. Pa zašto onda ti da nagoniš ljude da budu vjernici?


18 Sura Junus, ajet br. 100. Nijedan čovjek nije vjernik bez Allahove volje; a On kažnjava one koji neće da razmisle.


19 Sura Er-Ra`d, ajet br. 19. Zar je onaj koji zna da je istina ono što ti se objavljuje od Gospodara tvoga kao onaj koji je slijep? A pouku samo razumom obdareni primaju.


20 Sura Er-Ra`d, ajet br. 20. Oni koji obavezu prema Allahu ispunjavaju i ne krše obećanje.


21 Sura Er-Ra`d, ajet br. 21. I oni koji poštuju ono što je Allah naredio da se poštuje i Gospodara svoga se boje i obračuna mučnoga plaše.


22 Sura Er-Ra`d, ajet br. 22. I oni koji trpe žudeći za Licem Gospodara svoga, i oni koji namaz obavljaju, i koji od onoga što im dajemo i tajno i javno udjeljuju, i koji dobrim na zlo uzvraćaju - njih čeka najljepše prebivalište.


23 Sura Er-Ra`d, ajet br. 23. Edenski vrtovi u koje će ući i oni i roditelji njihovi i žene njihove i porod njihov - oni koji su bili čestiti - meleki će im ulaziti na vrata svaka.


24 Sura Er-Ra`d, ajet br. 24. Mir neka je vama, zato što ste trpjeli, a divno li je najljepše prebivalište.


25 Sura Er-Ra`d, ajet br. 25. A oni koji ne ispunjavaju dužnosti prema Allahu, iako su se na to čvrsto obavezali, i kidaju ono što je Allah naredio da se poštuje, i čine nered na Zemlji - njih čeka prokletstvo i najgore prebivalište.


26 Sura Er-Ra`d, ajet br. 28. One koji vjeruju i čija se srca, kad se Allah spomene, smiruju - a srca se, doista, kad se Allah spomene, smiruju.


27 Sura Er-Ra`d, ajet br. 42. Spletke su pleli i oni prije njih, samo Allah je Gospodar svih spletki: On zna šta svako zaslužuje. A nevjernici će sigurno saznati koga čeka najljepše boravište.


28 Sura En-Nahl, ajet br. 96. "Ono što je u vas - prolazno je, a ono što je u Allaha - vječno je. One koji su trpjeli Mi ćemo sigurno nagraditi mnogostrukom nagradom za ono što su činili."


29 Sura En-Nahl, ajet br. 97. "Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo dati da proživi lijep život i doista ćemo ih nagraditi boljom nagradom nego što su zaslužili."


30 Sura El Bekare, ajet br. 62. One koji su vjerovali, te one koji su bili židovi, kršćani i Sabejci, a koji su vjerovali u Allaha i drugi svijet i dobra djela činili doista čeka nagrada od Gospodara njihova; za njih nema straha i oni neće tugovati.


31 Sura El Bekare, ajet br. 74. Ali srca vaša, poslije toga, postala su tvrda kao kamen ili još tvrđa! A ima kamenja iz kojega rijeke izbijaju; ima ga koje puca i iz kojeg izlazi voda; a ima, doista, i onoga koje se iz straha pred Allahom ruši! A Allah ne zanemaruje ono što vi radite!


32 Sura El Bekare, ajet br. 75. Zar se vi nadate da će vam oni povjerovati, iako su neki od njih Allahov govor slušali, da bi ga, nakon što su ga shvatili, svjesno iskrivili?


33 Sura El-Hadždž, ajet br. 14. Allah će one koji vjeruju i čine dobra djela, zaista, uvesti u dženetske bašče, kroz koje će rijeke teći. Allah radi ono što hoće!


34 Sura Merjem, ajet br. 76. Allah će povećati uputu onima koji su na Pravom putu! A dobra djela, koja vječno ostaju - od Gospodara tvoga bit će bolje nagrađena i ljepše uzvračena.


35 Sura El-Hadždž, ajet br. 23. A one koji budu vjerovali i dobra djela činili - Allah će sigurno uvesti u dženetske bašče, kroz koje će rijeke teći, u njima će se narukvicama od zlata i biserom kititi, a odjeća će im svilena biti.


36 Sura El-Hadždž, ajet br. 24. I napućeni su da govore lijepe riječi i napućeni su na Put Onoga Koji je hvale dostojan.


37 Sura El-Mu`minun, ajet br. 1. Uspjeli su vjernici


38 Sura El-Mu`minun, ajet br. 2. oni koji su u svojim namazima skrušeni


39 Sura El-Mu`minun, ajet br. 3. i koji se okreću od besmislica


40 Sura El-Mu`minun, ajet br. 4. i koji zekat udjeljuju


41 Sura El-Mu`minun, ajet br. 5. i koji stidna mjesta svoja čuvaju


42 Sura El-Hadždž, ajet br. 38. Allah, doista, štiti vjernike, Allah sigurno ne voli nijednog izdajnika, nezahvalnika.


43 Sura El-Mu`minun, ajet br. 57. Oni koji iz bojazni prema Gospodaru svome strahuju


44 Sura El-Mu`minun, ajet br. 58. i oni koji u dokaze Gospodara svoga vjeruju


45 Sura El-Mu`minun, ajet br. 59. i oni koji druge Gospodaru svome ravnim ne smatraju


46 Sura El-Mu`minun, ajet br. 60. i oni koji od onoga što im se daje udjeljuju, i čija su srca puna straha zato što će se vratiti svome Gospodaru


47 Sura El-Mu`minun, ajet br. 61. oni hitaju da čine dobra djela, i u njima druge pretiču.


48 Sura El-Enbija, ajet br. 101. A oni kojima smo još prije lijepu nagradu obećali, oni će od njega daleko biti.


49 Sura El-Enbija, ajet br. 102. Huku njegovu neće čuti, i vječno će u onom što im budu duše željele uživati.


50 Sura El-Enbija, ajet br. 103. Neće ih brinuti najveći užas, nego će ih meleki dočekati: "Evo, ovo je vaš Dan, vama obećan!"


51 Sura El-Enbija, ajet br. 105. Mi smo u Zeburu, poslije Opomene, napisali da će Zemlju Moji čestiti robovi naslijediti.


52 Sura El-Furkan, ajet br. 63. A robovi Svemilosnog su oni koji po Zemlji mirno hodaju, a kada ih neznalice oslove, odgovaraju: 'Mir vama!


53 Sura El-Furkan, ajet br. 64. i oni koji provode noći pred Gospodarom svojim na tle padajući i stojeći,


54 Sura El-Furkan, ajet br. 67. i oni koji, kad udjeljuju, ne rasipaju i ne škrtare, već se u tome drže sredine.


55 Sura El-Furkan, ajet br. 68. i oni koji se mimo Allaha drugom bogu ne klanjaju, i koji, one koje je Allah zabranio, ne ubijaju, osim kad pravda zahtijeva, i koji ne bludniče; a ko to radi, iskusit će kaznu.


56 Sura El-Furkan, ajet br. 72. i oni koji ne prisustvuju laži, i koji, prolazeći pored besmislica, prolaze dostojanstveno.


57 Sura El-Kasas, ajet br. 52. Oni kojima smo dali Knjigu prije Kur'ana, vjeruju u nju


58 Sura El-Kasas, ajet br. 54. Oni će dobiti dvostruku nagradu za to što trpe i što lijepim zlo uzvračaju i što od onoga što im dajemo udjeljuju.


59 Sura El-Ankebut, ajet br. 2. Zar misle ljudi da će biti ostavljeni na miru ako kažu: 'Mi vjerujemo!' i da u iskušenje neće biti dovedeni?


60 Sura El-Kehf, ajet br. 32. "I navedi im kao primjer dva čovjeka: jednom od njih smo dva vrta lozom zasađena dali i palmama ih opasali, a između njih njive postavili."


61 Sura El-Kehf, ajet br. 33. "Oba vrta davala su svoj plod, ničega nije manjkalo, a kroz sredinu njihovu smo rijeku proveli."


62 Sura El-Kehf, ajet br. 34. "On je i drugih plodova imao, i reče drugu svome, dok je s njim razgovarao: 'Od tebe sam bogatiji i jačeg sam roda!'",


63 Sura El-Kehf, ajet br. 35. "i uđe u vrt svoj, čineći nasilje sebi, govoreći: 'Ne mislim da će ovaj ikada propasti,


64 Sura El-Kehf, ajet br. 36. i ne mislim da će Smak svijeta ikada doći; a ako budem vraćen Gospodaru svome, sigurno ću nešto bolje od ovoga naći.'"


65 Sura El-Kehf, ajet br. 37. "I reče mu drug njegov,dok je s njim razgovarao: 'Zar ne vjeruješ u Onoga Koji te je od Zemlje stvorio, zatim od kapi sjemena, i najzad te potpunim čovjekom učinio?"


66 Sura El-Kehf, ajet br. 38. Što se mene tiče, On, Allah, moj je Gospodar i ja Gospodaru svome ne smatram ravnim nikoga.


67 Sura El-Kehf, ajet br. 39. A zašto nisi, kad si u vrt ušao, rekao: 'Mašallah! Moć je samo u Allaha!' Ako vidiš da je u mene manje blaga i manje roda nego u tebe, pa Gospodar moj može mi bolji vrt od tvoga dati,


68 Sura El-Kehf, ajet br. 40. a na tvoj nepogodu sa neba poslati, pa da ostane samo klizava ledina bez ičega,


69 Sura El-Kehf, ajet br. 41. ili da mu voda u ponor ode pa da je ne mogneš pronaći nikada.'"


70 Sura El -Ahzab, ajet br. 23. Ima vjernika koji ispunjavaju zavjet dat Allahu, ima ih koji su poginuli, i ima ih koji to očekuju i nisu ništa izmijenili.


71 Sura El -Ahzab, ajet br. 24. Da bi Allah nagradio iskrene za njihovu iskrenost, a stavi na muke licemjere, ako hoće ili im oprostio Allah, zaista, prašta i milostiv je.


72 Sura Es -Saffat, ajet br. 28. Vi ste nas varali.


73 Sura Es -Saffat, ajet br. 29. "Nismo" - odgovorit će -"nego vi niste htjeli vjerovati",


74 Sura Es -Saffat, ajet br. 30. a mi nikakve dokaze nad vama nismo imali, obijestan narod ste bili


75 Sura Es -Saffat, ajet br. 31. i riječ Gospodara našeg da ćemo, doista, kaznu iskusiti na nama se ispunila


76 Sura Es -Saffat, ajet br. 32. a u zabludu smo vas pozivali jer smo i sami u zabludi bili.


77 Sura Es -Saffat, ajet br. 33. I oni će toga Dana zajedno na muci biti


78 Sura Es -Saffat, ajet br. 34. i mi ćemo tako sa mnogobošcima postupiti


79 Sura Es -Saffat, ajet br. 35. Kad im se govorilo: 'Samo je Allah Bog!' - oni su se oholili


80 Sura Es -Saffat, ajet br. 36. i govorili: 'Zar da napustimo božanstva naša zbog jednog ludog pjesnika?!


81 Sura Es -Saffat, ajet br. 37. A nije tako, on istinu donosi i tvrdi da su svi poslanici istinu donosili.


82 Sura Es -Saffat, ajet br. 38. "...a vi ćete sigurno bolnu patnju iskusiti


83 Sura Es -Saffat, ajet br. 39. kako ste radili, onako ćete kažnjeni biti.


84 Sura Es -Saffat, ajet br. 40. A Allahovi iskreni robovi


85 Sura Es -Saffat, ajet br. 41. posebnu će opskrbu imati


86 Sura Es -Saffat, ajet br. 42. razno voće, i bit će poštovani


87 Sura Es -Saffat, ajet br. 43. u dženetskim baščama naslada


88 Sura Es -Saffat, ajet br. 44. na divanima, jedni prema drugima


89 Sura Es -Saffat, ajet br. 45. bit će posluženi pićem - iz izvora koji će stalno teći


90 Sura Es -Saffat, ajet br. 46. bijelim i prijatnim onima koji budu pili


91 Sura Es -Saffat, ajet br. 47. od njega neće opijenosti biti i zbog njega se neće pamet gubiti.


92 Sura Es -Saffat, ajet br. 48. Pored njih će biti one koje će preda se gledati, očiju prekrasnih


93 Sura Es -Saffat, ajet br. 49. kao da su one jaja pokrivena.


94 Sura El Bekare, ajet br. 135. Oni govore: "Budite židovi, odnosno kršćani, bit ćete na Pravom putu!" Ti reci: "Ne, mi smo Ibrahimove prave vjere, jer on nije nikoga Allahu ravnim smatrao.


95 Sura El Bekare, ajet br. 136. Recite: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama, i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unu­cima, i u ono što je dano Musau i Isau, i u ono što je dano vjerovjesnicima od Gospodara njihova; mi ne pravimo nikakve razlike među njima i mi se Njemu predajemo.


96 Sura El Bekare, ajet br. 155. Mi ćemo vas u iskušenje dovoditi, malo strahom i gladovanjem, te gubljenjem imetka, života i ljetine A ti obraduj strpljive


97 Sura El Bekare, ajet br. 157. To su oni kojima pripadaju blagoslovi od Gospodara njihovoga i milost, ti su na Pravom putu.


98 Sura En-Nur, ajet br. 47. A licemjeri govore: 'Mi vjerujemo u Allaha i Poslanika i pokoravamo se' - zatim nekih od njih glave okreću; nisu oni vjernici.


99 Sura En-Nur, ajet br. 48. Kad budu pozvani Allahu i Poslaniku Njegovu da im On presudi, nekih od njih odjednom leđa okrenu.


100 Sura En-Nur, ajet br. 49. Samo ako znaju da je pravda na njihovoj strani, dolaze mu poslušno.


101 Sura En-Nur, ajet br. 50. Da li su im srca bolesna, ili sumnjaju, ili strahuju da će Allah i Poslanik Njegov prema njima nepravedno postupit? Nijedno, nego žele da drugima nepravdu učine.


102 Sura En-Nur, ajet br. 51. Kad se vjernici Allahu i Poslaniku Njegovu pozovu, da im On presudi, samo reknu: 'Slušamo i pokoravamo se!' - oni će uspjeti.


103 Sura En-Nur, ajet br. 52. Oni koji se Allahu i Poslaniku Njegovu budu pokoravali, koji se Allaha budu bojali i koji od Njega budu strahovali - oni će uspjeti!


104 Sura En-Nur, ajet br. 55. Allah obećava da će one među vama koji budu vjerovali i dobra djela činili sigurno namjesnicima na Zemlji postaviti, kao što je postavio namjesnicima one prije njih, i da će im zacijelo vjeru njihovu učvrstiti, onu koju im On želi, i da će im sigurno strah sigurnošću zamijeniti; oni će samo Meni ibadet činiti, i neće druge Meni ravnim smatrati. A oni koji i poslije toga budu nezahvalni - oni su pravi grješnici.


105 Sura Ez-Zumer, ajet br. 9. Zar je takav kao onaj koji u noćnim satima u molitvi vrijeme provodi, padajući licem na tlo i stojeći, strahujući od onoga svijeta i nadajući se milosti Gospodara svoga...? Reci: 'Zar su isti oni koji znaju i oni koji ne znaju? Samo oni koji pameti imaju pouku primaju!'


106 Sura Ez-Zumer, ajet br. 10. Reci: 'O robovi moji koji vjerujete, bojte se Gospodara svoga! One koji na ovom svijetu dobra djela budu činili čeka dobro, a Allahova je zemlja prostrana; samo oni koji budu strpljivi bit će bez računa nagrađeni.'


107 Sura Ez-Zumer, ajet br. 32. Ima li nepravednijeg od onoga koji o Allahu govori laži i smatra Istinu lažnom kada mu ona dolazi? Zar u Džehennemu prebivalište za nevjernike neće biti?


108 Sura Ez-Zumer, ajet br. 34. Sve što zažele u Gospodara svoga će naći, to će biti nagrada onima koji su dobra djela činili.


109 Sura Ez-Zumer, ajet br. 35. Da bi Allah preko ružnih postupaka njihovih prešao, i da bi ih za lijepa djela koja su radili nagradio.


110 Sura Ez-Zumer, ajet br. 73. A oni koji su se Gospodara svoga bojali u povorkama će u Džennet biti povedeni, i kad do njega dođu - kapije njegove već širom otvorene - čuvari će im njegovi reći: 'Mir vama, od grijeha ste čisti, zato uđite u nj, u njemu ćete vječno boraviti!'


111 Sura Ez-Zumer, ajet br. 74. I oni će reći: 'Hvala Allahu, Koji nam je obećanje Svoje ispunio, i u Džennetu nam mjesto darovao, da se u njemu nastanimo gdje hoćemo. Divne li nagrade onima koji su se trudili!'


112 Sura El Bekare, ajet br. 177. Nije dobročinstvo u tome da okrećete lica svoja prema istoku i zapadu, nego su dob­ročinitelji oni koji vjeruju u Allaha, u drugi svijet, u meleke, u knjige, u vjerovjesnike, te oni koji od imetka, iako im je drag, daju rođacima i siročadi, siromasima i putnicima namjernicima, prosjacima, i za otkup iz rop­stva, oni koji namaz obavljaju i zekat daju, i koji obavezu svoju, kada je preuzmu, ispunja­vaju, te oni koji su strpljivi u neimaštini i u bolesti, i za vrijeme borbe. To su oni koji su iskreni i oni koji se Allaha boje.


113 Sura Muhammed, ajet br. 7. "O vjernici, ako Allaha pomognete, i On će vama pomoći i korake vaše učvrstiti."


114 Sura Muhammed, ajet br. 16. "Ima onih koji dolaze da te slušaju, ali čim se od tebe udalje, pitaju one kojima je dano znanje: Šta ono on maloprije reče? To su oni čija je srca Allah zapečatio i koji se za strastima svojim povode."


115 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 68. O robovi Moji, za vas danas straha neće biti, niti ćete tugovati.


116 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 69. Onima koji su u ajete Naše vjerovali i koji su muslimani bili - bit će rečeno.


117 Sura Ez-Zuhruf, ajet br. 70. Uđite u Džennet, vi i parovi vaši, radosni!


118 Sura El Bekare, ajet br. 201. A ima i onih koji govore: "Gospodaru naš, daj nam dobro i na ovom i na drugom svijetu i sačuvaj nas od kazne paklene!


119 Sura El Bekare, ajet br. 207. Ima ljudi koji se žrtvuju u težnji za zadovoljstvom Allahovim. A Allah je milostiv robovima Svojim.


120 Sura El Bekare, ajet br. 214. Zar mislite da ćete ući u Džennet, a još niste iskusili ono što su iskusili oni koji prije vas minuše, pogađala ih je neimaština i bolest, i toliko su bivali potresani da bi i poslanik, i oni koji su s njim vjerovali, govorili: "Kada će doći Allahova pomoć!?" Eto, Allahova pomoć je doista blizu


121 Sura Et-Tevba, ajet br. 102. "A ima i drugih koji su grijehe svoje priznali, i koji su djela dobra s drugim, koja su hrđava, izmiješali, njima će, može biti, Allah oprostiti - jer Allah prašta i Samilostan je."


122 Sura Et-Tevba, ajet br. 104. "Zar ne znaju oni da jedino Allah prima pokajanje od robova Svojih i da samo On prihvaća milostinje, i da je samo Allah Onaj Koji prašta i da je On Milostiv?"


123 Sura El Bekare, ajet br. 278. O vjernici, bojte se Allaha i ostavite što je preostalo od kamate, ako ste vjernici.


124 Sura El Bekare, ajet br. 279. Ako to ne učinite, navješćuje vam se rat od Allaha i Poslanika Njegova! A ako se pokajete, pripadaju vam glavnice imetaka vaših; nećete nepravdu učiniti niti će vama nepravda biti učinjena.


125 Sura El Bekare, ajet br. 286. Allah nijednu osobu ne opterećuje preko mogućnosti njene; njoj u korist pripada ono što je stekla, a protiv nje je što je stekla (zla)! "Gospodaru naš, ne uzmi nam u grijeh ako zaboravimo ili nehotice pogriješimo! Gospodaru naš, ne tovari na nas breme kao što si ga natovario na one prije nas! Gospodaru naš, ne opterećuj nas onim za što nemamo snage! Ti preko grijeha nam prijeđi, oprosti nam i smiluj nam se! Ti si Gospodar naš, pa pomozi nas protiv naroda koji ne vjeruje!"


126 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 29. i oni koji stidna mjesta svoja budu čuvali


127 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 30. i živjeli jedino sa ženama svojim ili sa onima koje su u vlasništvu njihovu - oni, doista, prijekor ne zaslužuju


128 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 31. i oni koji povjerene im amanete budu čuvali i obaveze svoje ispunjavali


129 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 32. i oni koji dug svjedočenja svoga budu izvršavali


130 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 34. i oni koji namaze svoje budu revnosno obavljali


131 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 35. oni će u dženetskim baščama biti počašćeni.


132 Sura El-Mea`ridž, ajet br. 33. i oni koji dug svjedočenja svoga budu izvršavali


133 Sura El-Insan, ajet br. 5. Čestiti će iz pehara piti kamforom začinjeno piće


134 Sura El-Insan, ajet br. 7. Oni su zavjet ispunili i plašili se dana čija će kob svuda prisutna biti


135 Sura El-Insan, ajet br. 8. i hranu su davali mada su je i sami željeli, siromahu, siročetu i sužnju


136 Sura El-Insan, ajet br. 9. Mi vas samo zarad Allahova lica hranimo, od vas ni priznanja ni zahvalnosti ne tražimo!


137 Sura El-Insan, ajet br. 10. Mi se Gospodara našeg bojimo, onoga Dana kada će lica smrknuta i namrgođena biti.


138 Sura En-Nazi`at, ajet br. 21. ali je on porekao i nije poslušao


139 Sura El-Beled, ajet br. 13. roba ropstva osloboditi


140 Sura El-Beled, ajet br. 14. ili, u vrijeme gladi, nahraniti


141 Sura El-Beled, ajet br. 15. siroče bliska roda


142 Sura El-Beled, ajet br. 17. a usto da je od onih koji vjeruju, koji jedni drugima strpljivost preporučuju i koji jedni drugima milosrđe preporučuju


143 Sura El-Beled, ajet br. 18. Oni će biti - dešnjaci!


144 Sura El-Bejjine, ajet br. 7. A oni koji vjeruju i čine dobra djela - oni su, zbilja, najbolja stvorenja.


145 Sura Ali -Imran, ajet br. 15. Reci: "Hoćete li da vam kažem šta je bolje od toga?" Oni koji budu bogobojazni, kod Gospodara svoga će imati dženetske bašče ispod kojih rijeke teku, u kojima će vječno boravili, i supruge čiste i zadovoljstvo od Allaha! Allah dobro vidi robove Svoje!


146 Sura Ali -Imran, ajet br. 16. Oni koji govore: "Gospodaru naš, mi doista vjerujemo, pa oprosti nam grijehe naše i sačuvaj nas od patnje u Vatri!


147 Sura Ali -Imran, ajet br. 17. Strpljivi, i iskreni, i Allahu poslušni, i koji od imetka dijele, i koji u osvit zore za oprost mole!


148 Sura Ali -Imran, ajet br. 102. O vjernici, bojte se Allaha istinskom bogobojaznošću i nipošto ne umirite osim kao muslimani!


149 Sura Ali -Imran, ajet br. 130. O vjernici, ne jedite kamatu više puta udvo­s­tručenu, i Allaha se bojte da biste spašeni bili!


150 Sura Ali -Imran, ajet br. 134. Za one koji udjeljuju, i kada su u obilju i kada su u oskudici, koji srdžbu savlađuju i ljudima opraštaju. A Allah voli do­bročinitelje!


151 Sura Ali -Imran, ajet br. 135. I onima koji, kada učine što loše, ili sebi nasilje učine, Allaha se sjete i oprost za grijehe svoje mole! A ko oprašta grijehe, ako ne Allah?! I koji ne ustraju u onome što su činili znajući to!


152 Sura Ali -Imran, ajet br. 162. Zar je onaj koji je Allahovo zadovoljstvo slijedio kao i onaj koji je Allahovu srdžbu navukao i prebiva­lište mu je Džehennem, a užasno je to stjecište!


153 Sura Ali -Imran, ajet br. 163. Oni su kod Allaha po stupnjevima i Allah dobro vidi šta oni rade!


154 Sura Ali -Imran, ajet br. 186. Vi ćete sigurno biti iskušavani u imecima vašim, i životima vašim, a slušat ćete od onih kojima je prije vas dana Knjiga i idolopoklonika mnoge neugodnosti. Ako budete izdržali i Allaha se bojali, to je jedna od odlučnih ( teških) stvar!"


155 Sura Ali -Imran, ajet br. 199. Ima i sljedbenika Knjige koji vjeruju u Allaha i u ono što je objavljeno vama, i u ono što je objavljeno njima, koji su ponizni Allahu i ne prodaju ajete Allahove za bagatelnu cijenu. Njima pripada nagrada od Gospodara njihova, a Allah će doista brzo svidjeti račun!


156 Sura En-Nisa`, ajet br. 40. Allah neće ni trunku nepravde učiniti, pa ako bude dobro djelo, On će to umnogostručiti i od Sebe nagradu veliku dati!


157 Sura En-Nisa`, ajet br. 65. I tako Mi Gospodara tvoga, oni neće vjerovati dok za sudiju u sporovima međusobnim tebe ne prihvate, a potom u dušama svojim tegobe ne osjete za ono što si odredio i sasvim se ne predaju!


158 Sura En-Nisa`, ajet br. 69. Oni koji su pokorni Allahu i Poslaniku, bit će u društvu onih koje je Allah blagodario: vjerovjesnika, pravedni­ka, šehida i dobrih ljudi, a divno li je to društvo!


159 Sura En-Nisa`, ajet br. 70. Ta blagodat je od Allaha i dovoljno je da Allah sve to zna!


160 Sura En-Nisa`, ajet br. 122. A one koji vjeruju i dobra djela čine, Mi ćemo uvesti u bašče dženetske, ispod kojih rijeke teku, i u kojima će vječno ostati! Obećanje Allahovo je istinito, a čije su riječi od Allahovih istinitije!


161 Sura En-Nisa`, ajet br. 128. Ako se neka žena plaši od muža zlostavljanja ili zanemarivanja, onda se oni neće ogriješiti ako se međusobno nagode; a nagodba je bolja. A ljudske duše su sklone pohlepi! I ako vi budete lijepo postupali i Allaha se bojali - pa Allah dobro zna ono što radite


162 Sura En-Nisa`, ajet br. 129. Vi nećete moći potpuno jednako postupati prema ženama svojim ma koliko to željeli. I nemojte prema nekoj sasvim naginjati pa da neku učinite kao da je bez muža, a nerazve­dena. A ako se popravite i Allaha bojite, pa Allah doista oprašta i milostiv je.


163 Sura En-Nisa`, ajet br. 130. A ako se njih dvoje ipak rastave, Allah će ih, iz obilja Svoga, neovisnim učiniti. Allah je neizmjerno dobar i mudar.


164 Sura En-Nisa`, ajet br. 131. Allahovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji. Mi smo onima kojima je dana Knjiga prije vas, a i vama, već zapovjedili da se bojite Allaha. A ako ne budete vjerovali, pa uistinu Allahovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, Allah nije ni o kome ovisan i On je hvale vrijedan!


165 Sura En-Nisa`, ajet br. 132. Allaho­vo je ono što je na nebesima i što je na Zem­lji, i Allah je kao Gospodar dovoljan.


166 Sura En-Nisa`, ajet br. 133. Ako On hoće, vas će ukloniti, o ljudi, a druge će dovesti. On je kadar to učiniti.


167 Sura En-Nisa`, ajet br. 134. Onaj koji želi nagradu na ovome svijetu, pa u Allaha je nagrada i ovoga i onoga svijeta, Allah sve čuje i vidi.


168 Sura En-Nisa`, ajet br. 135. O vjernici, budite uvijek pravedni, svjedočite Allaha radi, pa makar to bilo protiv vas samih, ili roditelja i rodbine. Bude li (onaj protiv koga svjedočite) bogat ili siromah, pa Allah je preči (da se brine o) njima! I ne slije­dite strasti, kako ne biste bili nepravedni. A ako budete krivo svjedočili ili svjedočenje izbjegavali, pa Allah zaista zna što radite.


169 Sura En-Nisa`, ajet br. 136. O vjernici, vjerujte u Allaha i Poslanika Nje­gova, i u Knjigu koju On Svome Poslaniku objavljuje i u knjige koje je objavio prije. A onaj koji ne bude vjerovao u Allaha, i u mele­ke Njegove, i u knjige Njegove, i u poslanike Njegove, i u onaj svijet - daleko je zalu­tao.


170 Sura En-Nisa`, ajet br. 150. Oni koji u Allaha i poslanike Njegove ne vjeruju i žele između Allaha i poslanika Nje­govih (u vjerovanju) napraviti razliku te go­vore: "U neke vjerujemo, a u neke ne vjerujemo", i žele između toga (dvoga) iznaći put neki,


171 Sura En-Nisa`, ajet br. 151. oni su zbilja pravi nevjernici, a Mi smo nevjernicima pripremili sramnu patnju.


172 Sura En-Nisa`, ajet br. 162. Ali oni među njima koji su u nauku sasvim upućeni, a vjernici su, vjeruju u ono što se objavljuje tebi i u ono što je ob­javljeno prije tebe, naročito oni koji namaz obavljaju i oni koji zekat daju i u Allaha i onaj svijet vjeruju - njima ćemo sigurno veliku na­gradu dati.


173 Sura En-Nisa`, ajet br. 175. One koji budu u Allaha vjerovali i čvrsto Ga se držali On će sigurno u milost Svoju i blagodat uvesti i Pravim putem Sebi uputiti.


174 Sura El -Ahzab, ajet br. 69. O vjernici, ne budite kao oni koji su Musaa uznemirivali, pa ga je Allah oslobodio onoga što su govorili, i on kod Allaha ugled uživa.


175 Sura El -Ahzab, ajet br. 70. O vjernici, bojte se Allaha i govorite samo Istinu


176 Sura El -Ahzab, ajet br. 71. On će vas za vaša dobra djela nagraditi i grijehe vam vaše oprostiti... A onaj ko se Allahu i Poslaniku Njegovu bude pokoravao - postići će ono što bude želio.


177 Sura Es-Saff, ajet br. 14. O vjernici, budite pomagači Allahovi kao što je rekao Isa, sin Merjemin, prisnim sljedbenicima: 'Ko su moji pomagači ka Allahu?' Prisni sljedbenici odgovoriše: 'Mi smo Allahovi pomagači!' Pa je jedna skupina iz Benu-Israila povjerovala, a druga skupina uznevjerovala! Pa smo one koji su vjerovali protiv njihovih neprijatelja osnažili pa su postali pobjednici.


178 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 2. Probdij noć, osim malog dijela


179 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 3. polovinu njezinu i malo manje od nje


180 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 4. ili malo više od nje, i izgovaraj Kur'an pažljivo,


181 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 5. Mi ćemo ti, doista, teške riječi slati


182 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 6. ta ustajanje noću, zaista, jače djeluju i izgovara se jasnije,


183 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 7. a ti danju imaš, doista, mnogo posla.


184 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 8. I spominji ime Gospodara svoga i Njemu se potpuno posveti,


185 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 9. On je Gospodar istoka i zapada, nema boga osim Njega, Njega uzmi za zaštitnika!


186 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 10. I otrpi ono što oni govore i izbjegavaj ih na prikladan način


187 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 11. a Mene ostavi I one koji te u laž ugone, koji raskošno žive, i daj im malo vremena;


188 Sura El-Muzzemmil, ajet br. 20. Gospodar tvoj sigurno zna da ti klanjajući (provodiš) manje od dvije trećine noći, polovinu njezinu, ili trećinu njezinu, a i skupina od onih koji su uz tebe. Allah određuje dužinu noći i dana, On zna da vi to nećete moći izdržati pa vam prašta, a vi iz Kur‘ana učite ono što je lahko, On zna da će među vama biti bolesnih, i onih koji će po svijetu putovati, i Allahove blagodati tražiti, i onih koji će se na Allahovu putu boriti. Pa učite iz njega ono što (vam) je lahko, i namaz obavljate, i zekat dajite, i Allahu lijep zajam dajte! A dobro koje za sebe unaprijed date naći ćete kod Allaha još boljim i većim po nagradi. I molite Allaha da vam oprosti, jer, Allah prašta i milostiv je.


189 Sura El-Kamer, ajet br. 54. Oni koji su se Allaha bojali bit će u dženetskim baščama i pored rijeka


190 Sura El-Kamer, ajet br. 55. na mjestu u kome će biti zadovoljni, kod Vladara Svemoćnoga.


191 Sura El-Mulk, ajet br. 25. A oni govore: 'Kad će već jednom ta prijetnja, ako istinu govorite?!'


192 Sura El-Mulk, ajet br. 26. Reci: 'Samo Allah zna! A ja sam dužan samo javno opominjati.


193 Sura El-Mulk, ajet br. 27. Kad je izbliza ugledaju, jad će prekriti lica onih koji nisu vjerovali i bit će rečeno: 'Evo, Ovo je ono što ste požurivali!