Ajeti povezani sa temom Lut a.s., broj veza 50


1 Sura El-A`raf, ajet br. 80. I Luta - kad reče narodu svome: "Zašto činite razvrat koji niko prije vas na svijetu nije činio?"


2 Sura El-A`raf, ajet br. 81. "Vi sa strašću prilazite muškarcima, umjesto ženama. Ta vi ste narod koji sve granice zla prelazi!"


3 Sura El-A`raf, ajet br. 82. A odgovor naroda njegova glasio je: "Istjerajte ih iz grada vašeg, oni su ljudi - čistunci!"


4 Sura El-A`raf, ajet br. 83. I Mi smo njega i porodicu njegovu spasili, osim žene njegove; ona je ostala sa onima koji su kaznu iskusili.


5 Sura El-A`raf, ajet br. 84. I na njih smo kišu spustili, pa pogledaj kako su razvratnici skončali.


6 Sura Hud, ajet br. 80. Ali, da ja samo imam moć, reče on, ili da se mogu osloniti na nekog snažnog!


7 Sura Hud, ajet br. 81. A meleki rekoše: O Lute, mi smo izaslanici Gospodara tvoga, oni tebi ne mogu nauditi. Ti kreni sa čeljadi svojom u gluho doba noći bez žene svoje, nju će zadesiti isto što i njih, i neka se niko od vas ne obazire! Rok im je praskozorje, a zar praskozorje nije blizu?


8 Sura Hud, ajet br. 82. I kada pade naredba Naša, Mi sve prevrnusmo, ono što je bilo gore - bi dolje, i na njih kao kišu grumenje od pečena blata spustismo, koje je neprekidno sipalo,


9 Sura En-Neml, ajet br. 54. I Luta smo poslali kada reče narodu svome: 'Zašto činite razvrat naočigled jedni drugih?


10 Sura En-Neml, ajet br. 55. Zar zbilja sa strašću općite sa muškarcima umjesto sa ženama? Vi ste, uistinu, narod koji ne zna.


11 Sura En-Neml, ajet br. 56. A odgovor naroda njegova glasio je: 'Istjerajte Lutovu porodicu iz grada vašeg, oni su ljudi - čistunci!


12 Sura En-Neml, ajet br. 57. I Mi smo spasili njega i porodicu njegovu, sve osim žene njegove. Mi smo odredili da ona ostane s onima koji će kaznu iskusiti.


13 Sura En-Neml, ajet br. 58. i pustili smo na njih kišu, a strašne li kiše za one koji su bili opomenuti!


14 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 160. I Lutov je narod smatrao lažnim poslanike.


15 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 161. Kad im njihov brat Lut reče: "Kako to da se ne bojite?"


16 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 162. "Ja sam vam, sigurno, poslanik pouzdani;"


17 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 163. "Zato se bojte Allaha i budite poslušni meni!"


18 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 164. "Za ovo od vas ne tražim nikakve nagrade, mene će Gospodar svjetova nagraditi."


19 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 165. "Zašto vi, mimo sav svijet, sa muškarcima općite?"


20 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 166. "A žene svoje koje je za vas Gospodar vaš stvorio - ostavljate? Vi ste ljudi koji svaku granicu zla prelazite."


21 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 167. Rekoše oni: "Ako se ne okaniš, o Lute, bit ćeš sigurno prognan!"


22 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 168. "Ja se gnušam toga što vi radite!", reče on.


23 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 169. "Gospodaru moj, sačuvaj mene i porodicu moju kazne za ono što oni rade!"


24 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 170. I Mi smo sačuvali njega i porodicu njegovu - sve;


25 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 171. Osim starice koja je ostala sa onima koji su kaznu iskusili.


26 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 172. A zatim smo ostale uništili,


27 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 173. Spustivši na njih kišu, - a strašne li kiše za one koji su opomenuti bili!


28 Sura El-Hidžr, ajet br. 57. "I upita: 'A šta vi hoćete, o izaslanici?'"


29 Sura El-Hidžr, ajet br. 61. "I kad izaslanici dođoše Lutu",


30 Sura El-Hidžr, ajet br. 63. "Ne" - rekoše oni. "Donosimo ti ono u što ovi stalno sumnjaju",


31 Sura El-Hidžr, ajet br. 64. donosimo ti ono što će se sigurno dogoditi, a mi, zaista, istinu govorimo."


32 Sura El-Hidžr, ajet br. 65. Izvedi čeljad svoju u gluho doba noći, a ti budi na začelju njihovu, i neka se niko od vas ne osvrće, već produžite u pravcu kuda vam se naređuje!"


33 Sura El-Hidžr, ajet br. 66. "I Mi smo mu objavili ono što će se zbiti: da će oni, svi do posljednjeg, u svitanje uništeni biti."


34 Sura El-Hidžr, ajet br. 67. "U to dođoše stanovnici grada, veseli."


35 Sura El-Hidžr, ajet br. 73. I njih je zadesio strašan glas kad je Sunce zalazilo",


36 Sura El-Hidžr, ajet br. 74. i Mi smo učinili da ono što je bilo gore bude dolje, i na njih smo kao kišu grumenje od skamenjene gline sručili",


37 Sura El-Hidžr, ajet br. 76. "on je pored puta, i sada postoji",


38 Sura El-Kamer, ajet br. 33. Narod Lutov poricao je opomene.


39 Sura El-Kamer, ajet br. 34. Na njih vjetar, pun pijeska, poslasmo, samo ne na Lutovu porodicu, nju u svitanje spasismo


40 Sura El-Kamer, ajet br. 35. iz milosti Naše. Eto, tako Mi nagrađujemo one koji zahvaljuju


41 Sura El-Kamer, ajet br. 36. A on im je bio prijetio silom Našom, ali su oni u prijetnje sumnjali


42 Sura El-Kamer, ajet br. 37. Oni su od njega goste njegove tražili, pa smo ih Mi oslijepili: 'Iskusite kaznu Moju i prijetnje Moje!


43 Sura El-Kamer, ajet br. 38. A rano izjutra stiže ih kazna koju će neprestano osjećati


44 Sura El-Kamer, ajet br. 39. Iskusite kaznu Moju i prijetnje Moje!


45 Sura Es -Saffat, ajet br. 133. I Lut je bio poslanik.


46 Sura Es -Saffat, ajet br. 134. Kad Mi njega i njegovu porodicu spasismo cijelu


47 Sura Es -Saffat, ajet br. 135. osim starice, ona je nastradala sa onima koji su nastradali


48 Sura Es -Saffat, ajet br. 136. a ostale smo uništili


49 Sura Es -Saffat, ajet br. 137. i vi pored nastambi njihovih prolazite i danju


50 Sura Es -Saffat, ajet br. 138. i noću, pa zašto se ne urazumite?