Ajeti povezani sa temom Salih a.s., broj veza 44


1 Sura El-A`raf, ajet br. 73. A Semudu - njegova brata Saliha. "O, narode moj", govorio je on, " Allahu robujte, vi drugog boga osim Njega nemate! Evo vam znaka od Gospodara vašeg: ova Allahova kamila za vas je znak. Pustite je neka pase po Allahovoj zemlji i ne zlostavljajte je pa da vas patnja nesnosna stigne!"


2 Sura El-A`raf, ajet br. 74. "I sjetite se da ste Njegovom voljom postali nasljednici Ada i da vas je On na Zemlji nastanio: u ravnicama njezinim palače gradite, a u brdima kuće klešete. I neka su vam uvijek na umu Allahove blagodati, i ne činite zlo po Zemlji nered praveći!"


3 Sura El-A`raf, ajet br. 75. A glavešine naroda njegova, one koje su se oholile, upitaše potlačene, one među njima koji su vjerovali: "Vjerujete li vi da je Salih poslan od Gospodara svoga?" - "Mi, uistinu, vjerujemo u sve ono što je po njemu objavljeno", odgovoriše oni.


4 Sura El-A`raf, ajet br. 76. "A mi, doista, ne vjerujemo u to u što vi vjerujete", rekoše oni koji su bili oholi.


5 Sura El-A`raf, ajet br. 77. I zaklaše oni kamilu, i zapovijed Gospodara svoga ne poslušaše i rekoše: "O Salih, učini da nas snađe to čime prijetiš, ako si poslanik."


6 Sura El-A`raf, ajet br. 78. I zadesi ih strašan potres i oni u zemlji svojoj osvanuše mrtvi, nepomični.


7 Sura Hud, ajet br. 61. I Semudu - brata njihova Saliha. O narode moj, govorio je on, klanjajte se samo Allahu, vi drugog boga osim Njega nemate! On vas od zemlje stvara i daje vam da živite na njoj! Zato Ga molite da vam oprosti i pokajte Mu se, jer Gospodar moj je, zaista, blizu i odaziva se.


8 Sura En-Neml, ajet br. 45. A Semudu smo poslali brata njihova Saliha da u ibadetu budu jedino Allahu - a oni se podijeliše u dvije skupine koje su se međusobno prepirale.


9 Sura En-Neml, ajet br. 48. U gradu je bilo devet osoba koje su po zemlji, ne red, nego nered činile.


10 Sura En-Neml, ajet br. 49. Allahom se zakunite', rekoše, 'da ćemo noću i njega i porodicu njegovu ubiti, a onda njegovom najbližem krvnom srodniku reći: 'Mi nismo prisustvovali pogibiji porodice njegove, mi, zaista, Istinu govorimo.


11 Sura En-Neml, ajet br. 50. I smišljali su spletke, pa i Mi smo, a oni to nisu osjećali.


12 Sura En-Neml, ajet br. 51. pa pogledaj kakva je bila posljedica spletkarenja njihova: uništili smo sve - i njih i narod njihov.


13 Sura En-Neml, ajet br. 52. Eno kuća njihovih, puste su zbog nepravde koju su činili - to je, zaista, pouka narodu koji zna.


14 Sura En-Neml, ajet br. 53. a spasili smo one koji su vjerovali i koji su se grijeha klonili.


15 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 141. I Semud je smatrao lažnim poslanike.


16 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 142. Kad im brat njihov Salih reče: "Kako to da se Allaha ne bojite?"


17 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 143. "Ja sam vam, sigurno, poslanik pouzdani."


18 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 144. "Zato se bojte Allaha i budite poslušni meni!"


19 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 145. "Za ovo od vas ne tražim nikakve nagrade, mene će Gospodar svjetova nagraditi."


20 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 146. "Zar mislite da ćete ovdje biti ostavljeni sigurni?


21 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 147. "U vrtovima i među izvorima?"


22 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 148. "U usjevima i među palmama sa plodovima zrelim?"


23 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 149. "Vi u brdima vrlo spretno kuće klešete;"


24 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 150. "Zato se bojte Allaha i poslušni meni budite;"


25 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 151. "I ne slušajte naredbe onih koji u zlu pretjeruju;"


26 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 152. "Koji na Zemlji ne zavode red, već nered uspostavljaju."


27 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 153. Rekoše oni: "Ti si samo opčinjen;"


28 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 154. "Ti si čovjek, kao i mi; zato nam donesi jedno čudo ako je Istina to što govoriš!"


29 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 155. "Evo to je kamila", reče on, "u određeni dan ona će piti, a u poznati dan vi;"


30 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 156. "I ne činite joj nikakvo zlo da vas ne bi stigla patnja na Velikom danu!"


31 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 157. Ali, oni je zaklaše i potom se pokajaše.


32 Sura Eš-Šu`ara`, ajet br. 158. I stiže ih kazna. To je pouka, ali većina ovih neće da vjeruje;


33 Sura Eš-Šems, ajet br. 11. Semud je zbog obijesti svoje poricao


34 Sura Eš-Šems, ajet br. 12. kad se jedan nesretnik među njima podigao


35 Sura Eš-Šems, ajet br. 13. Allahov poslanik im je doviknuo: 'Pustite Allahovu devu i njen red pojenja!


36 Sura Eš-Šems, ajet br. 14. ali mu oni nisu povjerovali, već su je zaklali - i Gospodar njihov ih je, zbog grijeha njihovih uništio i kaznom sve obuhvatio


37 Sura El-Kamer, ajet br. 24. Zar da slijedimo jednog od nas!' - govorili su. 'Tada bismo, uistinu, bili u zabludi i bili bismo ludi.


38 Sura El-Kamer, ajet br. 25. Zar baš njemu, između nas, da bude poslana Objava?! Ne, on je lažljivac oholi!


39 Sura El-Kamer, ajet br. 26. Saznat će oni sutra ko je lažljivac oholi!


40 Sura El-Kamer, ajet br. 27. Mi ćemo poslati kamilu da bismo ih iskušali, pa pričekaj ih i budi strpljiv.


41 Sura El-Kamer, ajet br. 28. I upozori ih da će se voda između njih i nje dijeliti, svakom obroku pristupit će onaj čiji je red!


42 Sura El-Kamer, ajet br. 29. Ali oni pozvaše jednog od svojih, pa se on spremi i prekla je,


43 Sura El-Kamer, ajet br. 30. i kakve su bile kazna Moja i opomene Moje


44 Sura El-Kamer, ajet br. 31. Mi poslasmo na njih jedan jedini krik, i oni postadoše poput zdrobljenog suhog lišća